V želivském klášteře dokončili památník vězněných kněží

ČTK ČTK
4. 8. 2011 12:36
V areálu drželi komunisté 464 lidí, slavnostní odhalení proběhne 13. srpna
Jména internovaných byla ručně napsána na stěnu v klášterních ambitech.
Jména internovaných byla ručně napsána na stěnu v klášterních ambitech. | Foto: Aktuálně.cz

Pelhřimovsko - V premonstrátském klášteře v Želivě vznikl památník připomínající 464 řeholníků a kněží, kteří tam byli internováni po nástupu komunistického režimu v 50. letech minulého století.

"Jejich jména byla ručně napsána na stěnu v klášterních ambitech. Stěna bude slavnostně odhalena 13. srpna," uvedl správce kláštera František Marek.

V želivském klášteře byli bez soudu vězněni kněží z Čech, Moravy a Slovenska, a to v letech 1950 až 1956. Musel tam pobývat i pozdější kardinál František Tomášek. Ten také vedl první vzpomínkovou mši, která se v klášteře konala 13. srpna 1968.

"Tehdy se jí zúčastnilo asi 150 kněží, kteří byli internováni," doplnil Marek. Vzpomínka na vězněné kněze se v poslední době v tomto termínu koná pravidelně.

Letošní slavnost bude zahájena křížovou cestou. Mši, která v klášterním chrámu Narození Panny Marie začne v deset hodin, povede pražský arcibiskup Dominik Duka. Následovat bude modlitba za internované a žehnání nového památníku.

Období, kdy byl v klášteře internační tábor, připomíná v ambitech i menší výstava dokumentů. Některé památky jsou však ještě uloženy v depozitáři a vystavení se dočkají až po opravách ambitů naplánovaných na příští rok.

Připomeňte si komunistické uzavření hranic před 60 lety:

 

Právě se děje

Další zprávy