Lidé přicházejí, až je na léčbu pozdě, varuje onkoložka

Lenka Smyčková
13. 5. 2009 11:25
Hostem Aktuálně.cz byla lékařka Petra Řiháčková
"O rakovině se musí mluvit," míní lékařka Petra Řiháčková.
"O rakovině se musí mluvit," míní lékařka Petra Řiháčková. | Foto: Reuters

Brno - Kašel trvající déle než měsíc bez předchozího nachlazení může signalizovat počínající rakovinu plic. Ale také nemusí. Je lepší spoléhat na štěstí, nebo se nechat vyšetřit?

Lékařka Petra Řiháčková, která napsala o rakovině knihu s příznačným názvem Osudové příznaky, jednoznačně radí to druhé.

Každý třetí Čech onemocní ve svém životě rakovinou. A mnoho z nich přijde k lékaři příliš pozdě. Jejich šance na uzdravení pak jsou mizivé. „Kdy je pozdě jít k lékaři? To je velmi obecná otázka, pozdě je, když víme dlouho o svých potížích a nereagujeme na ně," odpovídala hematoonkoložka v on-line rozhovoru.

„Statistiky jsou neradostné, zachytáváme pozdní stadia, která jsou hůř léčitelná, nebo nevyléčitelná," upozorňuje Řiháčková.

Lidé by se podle ní měli u svých pojišťoven dobře informovat, na jaké preventivní prohlídky mají nárok. Po padesátce je nejlépe chodit na ně pravidelně každý rok nebo dva.

O rakovině musíme mluvit

Petra Řiháčková šest let pracovala na hematoonkologickém oddělení Fakultní nemonice Brno. Dnes pracuje na projektech prevence a časné diagnostiky. Věří, že když se bude o zákeřné nemoci více mluvit, můžou se statistiky podstatně zlepšit.

I proto napsala knihu pro laiky. Jednoduše, aby jim při slově rakovina neběhal mráz po zádech, ale aby věděli, co udělat pro své zdraví. Knihu doplnil brněnský fotograf David Židlický svými fotografiemi. "Abychom ukázali, že život je krásný a že tomu musíme jít naproti," vysvětluje Řiháčková.

Lidem doporučuje hlavně nezapomínat na obecné zásady zdravého životního stylu. „Jsme-li na sebe přísnější, střídmější v jídle a snažíme se více pohybovat, pak nejsme tolik nemocní," zní její nejjednodušší rada.

Například kouření může zavinit hned několik druhů rakoviny. „Z těch podstatných je to rakovina plic, prsu, hlavy a krku, jícnu, žaludku, ledvin, močového měchýře a podobně," odpověděla jednomu ze čtenářů.

Všechny její odpovědi naleznete ZDE:

Odpovězeno: 13. 05. | 10:59Autor: Ivana

Otázka: Dobrý den, gynekolog mě nutí do očkování proti rakovině děložního čípku. Mám do too jít? Je mi 25 let.

Petra Řiháčková: Dobrý den, zeptejte se gynekologa, zdali jste HPV negativní, nebo pozitivní. Pokud budete pozitivní, nemá smysl Vás očkovat, pokud bude nález negativní, doporučuji, abyste se naočkovat nechala.

Odpovězeno: 13. 05. | 11:02Autor: Michal

Otázka: Opravdu si myslíte, že lidé chtějí vědět, že něco dělají špatně?

Petra Řiháčková: Záleží na tom, o jakou oblast se jedná. My neříkáme, že lidé dělají něco špatně, my doporučujeme, jak se chránit proti rakovině, vše ostatní je ve Vašich rukou, i to jak si naše doporučení vyložíte.

Odpovězeno: 13. 05. | 11:04Autor: ap

Otázka: Nemyslíte že když dáte hypochondrovi podrobný návod, bude běhat s kdejakou bolístkou na onko, a lékaři se nebudou moci věnovat těm, kteří mají skutečné problémy?

Petra Řiháčková: Mé praktické zkušenosti mě naučily, že hypochondry nesmíme podceňovat. Dost často i jejich stesky mají svá opodstatnění.

Odpovězeno: 13. 05. | 11:11Autor: Ing. Pecháček

Otázka: Dobrý den, již asi půl roku mne bolí v krku. Začalo to opakovanou silnou rýmou.Velmi obtížně a s bolestí polykám - pocit jako při agíně, bolestivé také na omak pod lícními kostmi. Můj lékař tvrdí, že to angína není, ale jinak neví. Mám jít na magnetickou rezonanci. Jaký je Váš názor?

Petra Řiháčková: Pane inženýre, doporučuji vyšetření zkušeným lékařem odborníkem na oblast ušní, nosní, krční - otorinolaryngologem. Nejprve je potřeba začít stěry a vzorky poslat na mikrobiologické vyšetření - vyšetření na kultivaci a zároveň citlivost na antibiotika, odebrat základní laboratorní vyšetření, jako je krevní obraz a differenciál, sedimentaci,CRP jako marker zánětu, biochemické testy, poté bych přistoupila k rentgenu dutin, je třeba vyloučit zánět dutin, pak terpve k takovým vyšetřením jako je CT, nebo magentická rezonance. Důvod Vašich potíží může být prozaický. Také je potřeba důkladně se zamyslet, kdy potíže začaly, jestli jsou trvalé, nebo někdy ustoupí a zase zesílí, jaké přesně jsou apod.

Odpovězeno: 13. 05. | 11:18Autor: radek

Otázka: Dobrý den,

Je možné nějak označit prvotní příznaky rakoviny plic?

Petra Řiháčková: Kašel trvající déle než měsíc bez předchozího nachlazení, či jiné nemoci dýchacích cest, jako je třeba zánět průdušek, či plic, který nereaguje na antibiotika, ale i tento příznak může znamenat již jistou pokročilost. Prvotní, neboli časné příznaky bohužel v případě plicní rakoviny neexistují. POkud však člověk přijde ihned , jak kašel objeví, má opět větší šanci, než když půl roku čeká, jestli kašel "odejde sám". V případě kuřáků to platí mnohonásobně.

Odpovězeno: 13. 05. | 11:26Autor: Lukáš Urban

Otázka: Dobrý den, mám problém s vnitřními hemeroidy. V poslední době se mi často ve stolici objevuje krev. Může toto vést až k rakovině??

Petra Řiháčková: Není prokázaná souvislost mezi hemorhoidy a následně z nich pak vznikem rakoviny.Je však třeba pomýšlet na to, že i pacient, který hemorhoidy má, může mít současně nádorové onemocnění konečníku. Nevím, zdali jste již byl na vyšetření konečníku endoskopem, pokud lékař neobjevil nic jiného, než hemorhoidy, pak buďte klidný. Pokud jste na vyšetření nebyl, určitě si jej nechejte provést. Budete se pak cítit mnohem lépe. Je také třeba absolvovat pravidelně toto vyšetření, jak často to záleží především na věku a na individuálním zdravotním stavu.

Odpovězeno: 13. 05. | 11:30Autor: dada

Otázka: otec prodělává rakovinu levé hlasivky,je po 32 ozařování,metestázy se objevily na plavé plíci(2 ložiska).Nyní si stěžuje na bolesti v okolí levého ucha,sanice,oblast kolem krční páteře.CT mozku je v pořádku. Další radidioterapie už není možná, chemoterapie vzhledem k věku (75) ne,co dál?Poraďte,pro

Petra Řiháčková: Je mi líto, Vaši otázku nemohu zodpovědět, protože nejsem specialistou v této oblasti. Nevím, kde je Váš otec léčen, není však od věci, ptát se na pracovišti v jiném městě. Seznam onkologických center, kde byste mohl konzultovat zdravotní problém vašeho tatínka najdete na www.linkos.cz

Odpovězeno: 13. 05. | 11:35Autor: Radka

Otázka: Jak velká je pravděpodobnost dostat rakovinu v případě, že už ji má někdo v rodině? Mohou toto zjistit genetické testy?

Petra Řiháčková: Pravděpodobnost záleží na typu nádoru, který se v rodině vyskytuje. Ano genetické testy toto zjistit v některých případech mohou.Při některých onkologických centrech jsou zřízena onkogenetická pracoviště. Bližší informace najdete opět na www.linkos.cz.

Odpovězeno: 13. 05. | 11:41Autor: Petr

Otázka: Když mi zjistili helicobakterii a odstranili polypy/vyšetření střev/ měly by odeznít potíže typu těžkosti po jídle,.... ? Pán doktor říkal, že je všechno v pořádku a kdyby byly potíže přijít. Jaký máte Vy na to názor.
děkuji za odpověď

Petra Řiháčková: Pokud byl helicobacter pylori přeléčen, a kontrolní test negativní, odstraněny střevní polypy při kolonoskopii (ze kterých zhoubný nádor vzniká), pak nemusíte mít obavy. Pokud však máte stále přetrvávající těžkost po jídle, zkuste se ještě zeptat lékaře, jak je na tom Váš žlučník, slinivka, játra, měl byste mít i tyto orgány vyšetřeny ultrazvukem.

Odpovězeno: 13. 05. | 11:47Autor: Leoš

Otázka: Hezký den, chtěl bych se zeptat, na jaké druhy rakoviny má podstatný vliv kouření. Děkuji

Petra Řiháčková: Z těch podstatných - rakovina plic, prsu, hlavy a krku,jícnu, žaludku(cigaretový kouř se polyká se slinami),ledvin, močového měchýře...apod.

Odpovězeno: 13. 05. | 11:52Autor: ŽIVOT SÁM ...

Otázka: radím všem: PŘEČTĚTE SI KNIHU:

SÁM SOBĚ DOKTOREM !!
budete-li na sebe trochu přísní,
nebudete tolik nemocní, mj. pochopíte jak si očišťovat játra, ledviny atd.

DOTAZ: proč se nepraktikuje takovýto přístup v MEDICÍNĚ OBECNĚ ?

Petra Řiháčková: Bohužel knihu neznám, ale seženu si ji. Souhlasím s Vámi, že jsme-li na sebe přísnější, střídmější v jídle a snažíme se více pohybovat, pak nejsem tolik nemocní. Onkologové se nebrání jiným, řekněme alternativním přístupům, ale je jich hodně a je na ně odlišný názor, samozřejmě se také jedná o to, o jaký přístup se konkrétně jedná.

Odpovězeno: 13. 05. | 11:56Autor: Helena

Otázka: Na jaké preventivní prohlídky mám nárok a jak často? _mám pojišťovnu 207.

Petra Řiháčková: Heleno, podívejte se na webové stránky Vaší pojišťovny, tuším, že je to oborová zdravotní - www.ozp.cz.Najdete tam více detailních informací, nevím totiž, kolik je Vám let a od věku se mnohé odvíjí. Můžete zavolat i na informační linku 810 800 033.

Odpovězeno: 13. 05. | 11:58Autor: milan k.

Otázka: Dobrý den, můj děda přestal kouřit, pak začal mít zdravotní problémy, které skončily diagnózou rakovina. Do té doby byl jak se říká v pohodě. Jak je to možné? Není tedy lepší, když dlouhodobý kuřák už zůstane kuřákem?

Petra Řiháčková: Záleží na tom, jak dlouho dědeček kouřil, počátek jeho zdravotních problémů bych nedávala do souvislosti s ukončením kouření. Rozhodně není lepší zůstat kuřákem, je prokázáno, že v kuřáckém kouři jsou stovky, ne -li tisíce látek, které mohou rakovinu vyvolat.

Odpovězeno: 13. 05. | 12:07Autor: Michaela Kašparová

Otázka: Paní doktorko, zajímalo by mne, na jaký typ rakoviny se specializujete. A kdy je pozdě jít k lékaři? Co o tom říkají lékřaské statistiky? Kolik procent lidí přežije, když nemoc odhalí v počátcích?

Petra Řiháčková: Michaelo, jsem hematoonkolog, mimo lékařskou praxi již devátý rok. Sleduji však veškeré léčebné trendy, momentálně se soustřeďuji obecně na prevenci a osvětu, provádím průzkum laické veřejnosti, abychom věděli, jak s laickou veřejností komunikovat a co lidem říci, aby se otočil neradostný trend vývoje onkologických onemocnění v České republice a lidé s nádory se zachytili včas.
Kdy je pozdě jít k lékaři ? To je velmi obecná otázka, pozdě je, když víme dlouho o svých potížích a nereagujeme na ně. Statistiky jsou neradostné, zachytáváme pozdní stadia, která jsou hůř léčitelná, nebo neléčitelná, nevyléčitelná. obecně platí, čím dříve tím lépe, procenta jsou různá u různých typů nádorů. Po padesátce je nejlépe chodit pravidelně každý rok dva, ale to se opět odvíjí od našich konkrétních potíží a dispozic. Smutná čísla najdete třeba v mé knize "Osudové příznaky", nebo na www.svod.cz.

Odpovězeno: 13. 05. | 12:18Autor: Ilona

Otázka: Dobrý den, už mám za sebou chemoterapii a operaci po zjištěné rakovině prsu (jsem nositelkou genu BRCA 1), kontroly jsou nyní v pořádku. Chtěla jsem se zeptat, co mohu pro sebe udělat, aby se nemoc neopakovala. Je mi 33 let. Děkuji za odpověď.

Petra Řiháčková: Milá Ilono, pokud jste v péči zkušených onkologů v jednom z komplexních onkologických center v ČR, pak jste v nejlepších rukou (např.doc. MUDr. Petra Tesařová,PhD.Praha, která věnuje skvělou péči pacientkám v mladém věku. Tam případně konzultujte i pozitivitu genu BCRA 1. Máte za sebou náročnou cestu a zasloužíte si teď investice sama do sebe. I Vaše psychické rozpoložení je důležité, takže relaxujte, poraďte se svým lékařem, zdali můžete například na relaxační pobyt do lázní a užívejte si, držím moc palce.

Odpovězeno: 13. 05. | 12:24Autor: Eva

Otázka: Dobrý den,
chci Vám poděkovat za ojedinělý pokus toto tabuizované téma zbavit svého mlhavého oparu...
Co mohu dělat pro to, aby se mě toto onemocnění co nejspíše vyhlo?Moje babička zemřela na r.prsu v 59 letech po 10 letech nemoci,její maminka zemřela na r.jater.Jak silný faktorj e dědičnost?

Petra Řiháčková: Já děkuji Vám a velice hodnotím Váš zájem. Doporučuji obrátit se na onkogenetická pracoviště při onkologických centrech, např. Masarykův onkologický ústav v Brně, kde Vás lékaři více vyzpovídají a navrhnout cílená genetická vyšetření. V případě rakoviny prsu existuje rodinná zátěž, v případě rakoviny jater si ve vašem případě nejsem jistá, maminka babičky mohla prodělat třeba těžkou žloutenku, z ní pak cirhozu jater a z ní pak rakovinu, takže zde se to tak jednoznačně říci nedá.

Odpovězeno: 13. 05. | 12:28Autor: Barbora

Otázka: Dobrý den. Mám chronickou fisuru ani, dva roky bez komplikací. Na operaci se mi nechce, není zaručen stoprocentní účinek léčby. Nijak výrazně mě tato diagnóza neomezuje v běžném životě. Nemůže se z toho ovšem vyvinout rakovina?

Petra Řiháčková: Nevím o tom, že by se z fisury měla vyvinou rakovina. Buďte v pohodě, jezte hodně stravu bohatou na vlákninu, zeleninu, ovoce a nemějte strach.

Odpovězeno: 13. 05. | 12:36Autor: zlatičko

Otázka: Dobrý den, matka mojí matky rakovina plic- zemřela, moje matka nádor na ledvině- uzdravena, otec rakovina plic - zemřel, jeho matka rakovina prsu zemřela. Sestra matky OK, bratr otce Ok. Mám se začít pozorovat?

Petra Řiháčková: Milé zlatíčko,zkuste začít v první linii u svého praktického lékaře. On by měl znát tyto vaše anamnestické údaje. U rakoviny plic je důležité, zdali matka vaší matky kouřila, či nikoli, zdali Váš otec kouřil, či byl vystaven jiným toxickým vlivům, zdali byla kuřačkou i Vaše maminka, nádor ledvin, prsu, plic mají všechny silnou vazbu na kouření. V neposlední řadě je důležitý i Váš současný životní styl, životospráva a zdali i vy jste kuřák a kolik je Vám let. Pokud je Vám kolem padesátky, je doslova Vaší povinností se začít pozorovat.

Odpovězeno: 13. 05. | 12:40Autor: Petra Nováková

Otázka: dobrý den, matka je nemocná rakovinou.v nemocnici jí již nechtějí léčit, mohu si zažádat o přijetí do jiné nemocnice?

Petra Řiháčková: Milá Petro, máte-li maminčinu dokumentaci, zkuste se obrátit opět na jedno z komplexních onkologických center dle Vašeho bydliště - seznam center najdete na internetu na www.linkos.cz a prodiskutovat s ambulantními lékaři z Vámi zvoleného centra maminčinu situaci. Záleží také na tom, kde byla maminka doposud léčená a s jakým typem nemoci. Můžete jím tímto pomoci.

Odpovězeno: 13. 05. | 12:50Autor: karel

Otázka: Kde se dá objednat Vaše kniha "Jak porazit rakovinu, než vás zničí?" ?

Děkuji

Petra Řiháčková: Milý Karle, naše kniha se jmenuje "Osudové příznaky", zadáte-li tento název do interentového vyhledávače, vyskočí Vám webové stránky knižní distribuce Kosmas, lze si ji nechat poslat na dobírku, cena s dobírkou je téměř stejná, jako kdybyste si ji koupil přímo v knihkupectví. Nevím, přesně, která knihkupectví si ji od Kosmasu objednala, vím jistě, že jsme ji křtili v Praze v Luxoru a tam ji na Václavském náměstí určitě dostanete. Dále je možno ji pořídit přes vlastního tvůrce knihy fotografa Davida Židlického na www.atelierzidlicky.eu/shop. není od věci pořídít si i knihu prof. MUDr. Jana Žaloudíka, Vyhněte se rakovině. Je báječná a napsaná velmi brilantně. Myslím, že by Vás mohla hodně bavit.

Odpovězeno: 13. 05. | 12:52Autor: Ida

Otázka: lze říci, že i nádorová onemocnění krvetvorby způsobuje špatná životospráva, stres a kouření??

Petra Řiháčková: Milá Ido,nedá se říci, že "způsobuje" , ale můžou se tyto faktory se na jejich vzniku podílet.

Odpovězeno: 13. 05. | 13:01Autor: Anna

Otázka: Nekouřit, nesmažit se na slunci, nejíst připálená jídla... a co dál? je ještě něco na co by si měl člověk dávat pozor?

Petra Řiháčková: Milá Anno, myslím, že je. A jsem ráda za tuto otázku. Chodit na preventivní prohlídky a samovyšetřovat se. Sama jsem mnohdy překvapená, že ženy nechodí na pravidelné gynekologické prohlídky jednou, či dvakrát do roka, samy si nevyšetřují své poprsí a nevěnují mu dostatečnou pozornost. Kdo jiný, než my samy, může tak dokonale znát svou prsní tkáň. Můžeme si vzájemně vyšetřovat povrch kůže a sledovat mateřská znaménka, hrbolky na kůži, nově vzniklé skvrny apod. Rakovina varlat u mužů může být zachycena téměř okamžitě, stačí, aby si sami muži vyšetřovali varlata třeba jednou za 14 dní po teplé sprše, zvykli si na jejich povrch a konzistenci, pak teprve dokážou rozlišit, že se ve varlatech děje něco alarmujícího. Vždyť na tom vůbec nic není. V naší knize "Osudové příznaky " je o tom, co je možno ještě udělat, mnohem více, je to popsáno v kapitolách o jednotlivých nádorech.

Odpovězeno: 13. 05. | 13:11Autor: Mirka

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak často a v jakém věku máme nárok na preventivní prohlídky...prevence je přeci základ...Děkuji.

Petra Řiháčková: Milá Mirko, moc ráda to z Vašeho dotazu čtu a děkuji za to. Ano, prevence je základ. Ze zdravotního pojištění mají lidé nárok na preventivní nejen onkologickou prohlídku jednou za dva roky u praktického lékaře. Já osobně doporučuji kontaktovat Masarykův onkologický ústav v Brně a absolvovat individualizovanou rozšířenou preventivní prohlídku. Je to nejprve diskuze Vašeho stávajícího zdravotního stavu, diskuze nad genetickou zátěží, návyky, věkem. Z toho se pak ušije Vám preventivní vyšetření na míru. Mnoho vyšetření z toho může hradit Vaše zdravotní pojišťovna, takže Vás to ve finále nemusí stát vůbec nic. Raduji se z Vašeho postoje.

Odpovězeno: 13. 05. | 13:16Autor: Jiri K.

Otázka: Zajimalo by me, jak je to s nejakymi alternativnimi metodami lecby. Asi ne jako jediny lek, ale jako doplnek oficialni mediciny. Myslim tedy specialni stravu, caje atd.
Dekuji.

Petra Řiháčková: Jiří, toto je pro mne velmi těžká otázka. Záleží na tom, zdali se jedná o člověka, který se již s nádorem léčí, v tom případě jsou na onkologických pracovištích erudovaní nutriční poradci, pokud jde o speciální stravu a čaje, nejsem v tomto odbornice, ale bylinkám, ovoci, zelenině, bílému masu a biopotravinám fandím.

Odpovězeno: 13. 05. | 13:19Autor: Martina

Otázka: Jak se dá včas rozpoznat rakovina štítné žlázy?

Děkuji.

Petra Řiháčková: Např. u endokrinologa, který Vám provede sonografii štítné žlázy, nebo odebere krevní testy. Máte-li rodinnou zátěž, určitě endokrinologa navštivte.

Odpovězeno: 13. 05. | 13:20Autor: Jitka

Otázka: Dobrý den, když mám herpes (vaginální opar) je pro mě už očkování proti rakovině děložního čípku zbytečné?

Petra Řiháčková: Domnívám se, že jde o jiný virus, tedy není. Zbytečné je však v případě pokud jste již HPV pozitivní.

Odpovězeno: 13. 05. | 13:26Autor: michal

Otázka: Dobrý den, je mi 35 let. Jsem kuřák už dvacet let. mám VZP. Na jaké preventivní prohlídky mám nárok. V rodině mám lidi co zemřeli na rakovinu.

Petra Řiháčková: Michale, koukněte na www.vzp.cz. Tam se dozvíte vše, co Vám pojišťovna hradí ve Vašem věku. Určitě tam najdete příspěvek na odvykání kouření. Dále je možno skouknout www.odvykanikoureni.cz a www.dokurte.cz, dále linka na odvykání kouření 844 600 500. Vzhledem k Vaší genetické zátěží opět doporučuji podrobně probrat Vaši rodinnou anamnézu s praktickým lékařem, nebo onkologem,můžete také zavolat na bezplatnou linku 800 222 322 na Masarykův onkologický ústav v Brně.

Odpovězeno: 13. 05. | 13:29Autor: LM

Otázka: Na jaké preventivní prohlídky a jak často mám chodit, i když se cítím zdráv?

Petra Řiháčková: Vše se odvíjí od vašeho věku, životního stylu a dispozic. Pokud máte chviličku čas, klikněte na www.prevencenadoru.cz do rubriky "Jaké je vaše riziko" a sám si ho zkuste vypočítat.

Odpovězeno: 13. 05. | 13:37Autor: petr

Otázka: Zdravím, jakým vyšetřením se dá zjistit rakovina dřív než se projeví. Absolvoval jsem preventivní prohlídku ve 38 letech a vlastně mi lékařka vzala krev na cukr,cholesterol a podobně. Ne na onkomarkery.
Děkuji za odpověď
Petr

Petra Řiháčková: Petře, onkomarkery nejsou k prevenci zas až tak indikovány, výjimkou je např. PSA u rakoviny prostaty. Tyto markery spíše slouží ke sledování vývoje nemoci, ke sledování progrese, či efektu léčby.Vážím si vašeho přístupu ke zdraví ve Vašem mladém věku. Jak by měla vypadat prohlídka u praktika zaměřená na onkologickou problematiku, to najdete opět na www.prevencenadoru.cz nebo ve výše zmíněných knihách "Osudové příznaky", či "Vyhněte se rakovině". Pokud chcete riziko úplně minimalizovat, pak doporučuji prohlídky na MOU, či si udělat test, viz moje předchozí odpověď.

Odpovězeno: 13. 05. | 13:43Autor: Jirka

Otázka: Dobrý den ,již více než 3 roky trpím akutním nadýmání. Po každém jídle mám bolesti. Na kolosk. prohlídce tlustého střeva nebyly zjištěny žádné anomálie Vyzkoušel jsem mnoho léků. Nenapadá Vás nějaké kouzlo? Děkuji a hodně elánu do další práce.

Petra Řiháčková: Milý Jirko, naprosto Vám rozumím. Je otázka, zdali ve Vašem případě byla vyloučena třeba alergie na mléčné výrobky, či jiné potraviny. Berte to jako doporučení babky kořenářky, mnoho lidí si pochvaluje nahrubo nastrouhaný zázvor, asi tři polévkové lžíce, úlomek skořice, hřebíček, zalít litrem horké vody,nechat 5 minut luhovat, pak přidat med a citrón a popíjet. V kombinaci s tabletami Unilakt to může být zafungovat. Držím palce.

Odpovězeno: 13. 05. | 13:45Autor: Michal

Otázka: Dobrý den, dá se z krve zjistit rakovina a nebo jenom podezření?

Petra Řiháčková: Milý Michale, záleží na tom, jaká rakovina. Obecný marker - nebo ukazatel neexistuje. Velkým podezřením je však dlouhodobě vysoká sedimentace nad 50 mm/hod.

Odpovězeno: 13. 05. | 13:47Autor: Helena

Otázka: /Moc děkuji za vaši knihu./
Jak se zjistí gen BRCA a co to je?

Petra Řiháčková: Milá Heleno, molekulárně genetickým vyšetřením. Je to úsek deoxyribonukleové kyseliny.

Odpovězeno: 13. 05. | 13:50Autor: petr

Otázka: Dobrý den, je mi 31 let. V rodině byl zdravotní problém (rakovina střeva). Kdy mám začít s vyštřeními či prohlídkami a v jaké formě?

Petra Řiháčková: Milý Petře, trošku záleží na tom, kdo ten problém v rodině měl. Bohužel i já se občas setkávám s velmi mladými lidmi, kteří mají i tuto chorobu, neuděláte chybu, když i Vy jednou za pět let vyhledáte "kolonoskopistu a necháte si vyšetření provést,obzvláště, když jde o rodinnou zátěž, nic to není, a za ten klid to stojí. Díky za Váš proaktivní přístup.

Odpovězeno: 13. 05. | 13:54Autor: Saša

Otázka: Jak se rozpozná rakovina v oblasti břicha v začátcích? Bolí něco?

Petra Řiháčková: Bohužel nemusí nic bolet a to do pokročilého stadia. Nikdo z nás neudělá chybu, když se poptá v okruhu praktických, či jiných lékařů na zkušeného sonografistu a ultrazvuk břicha si nechá provést. Např. při potížích se zažíváním je toto vyšetření automatické, pokud potíže nemáte a chcete jej absolvovat preventivně, pak to za tu zmíněnou pětistovku jistě stojí vědět, že mi nic neroste v ledvinách, játrech, močovém měchýři, žlučníku, žloučových cestách....a jednou zarok za dva vyšetření opakovat (frekvence vyšetření záleží například na věku)

Odpovězeno: 13. 05. | 13:58Autor: Janeba

Otázka: Dobrý den, jak má laik co nejdříve poznat leukémii nebo lymfom? děkuji

Petra Řiháčková: Otázka na tělo. Tyto malignity se projevují často nespecificky, opakujícími se infekcemi, vysokou sedimentací, zvýšenou teplotou, malátností, tvorbou modřin, nočním pocením, únavou a nevýkonností apod. Rozhodující je krevní obraz, differenciál a sedimentace a rychlé odeslání ke specialistovi - hematologovi.

Odpovězeno: 13. 05. | 14:02Autor: lukas

Otázka: Někdy mám pravé oko hlouběji než levé, tak 2-3 mm a mírnou bolest do krku, zejména ve večerních hodinách. Bojím se jít k doktorovi, protože to není vždycky, tak abych tam nepřišel a on by mě označil za hypochondra. Mohl by to být nádor v krku nebo hlavě

Petra Řiháčková: Milý Lukáši, toto je důležitý příznak a měl byste co nejdříve vyhledat lékaře. Důvody mohou být různé. Být Vámi, nechejte se odeslat praktickým lékařem zpočátku na endokrinologii, kde Vás přešetří a případně odešle k dalšímu odborníkovi. Hypochondr rozhodně nejste. Držím palce.

Odpovězeno: 13. 05. | 14:05Autor: Adam

Otázka: Dobrý den, je mi 22 let a podvedomne se rakoviny bojim. jsem kurak, ale neprehanim.. to samy alcohol.
je "Zdrave" ze clovek uz v tomto veku na to mysli ? Diky

Petra Řiháčková: Adame, je to "zdravé" a já si Vašeho postoje vážím. Občas si vypít sklenku vína je dokonce zdravé, poslední cigaretu dnes típněte, nestojí to za ty trable v budoucnu.

Odpovězeno: 13. 05. | 14:11Autor: Petr

Otázka: Očkovat, očkovat..Není to všechno jen mafiánský komplot farmaceutické lobby ve spolupráci s odbornou lékařskou veřejností a byznys se strachem lidí? I Pasteur v pozdější době přiznal, že se se svou teorií o očkování, jíž se dodnes zuby nehty držíme, mýlil.Kdy se to změní,až zaniknou peníze a byznys?

Petra Řiháčková: Petře máte pravdu. Někdy je všeho až příliš. Nicméně očkovat ženy HPV negativní smysl má, očkovat se proti žloutence smysl má, protože můžeme dostat cirhozu a z ní zhoubný nádor. Očkovat se proti chřipce smysl má, pokud jsou to lidé, kteří mají závažný průběh chřipky.

Odpovězeno: 13. 05. | 14:12Autor: Lenka

Otázka: Dobrý den,
manžel má v rodině rakovinu- otec střeva a plíce,teta prsu a kůže ,sestřenice kůže, babička i děda zemřeli také na rakovinu,jak moc je on ohrožen a jak jsou ohroženy naše děti? Dá se to nějak zjistit.
Díky

Petra Řiháčková: Lenko, ve vašem případě konzultujte onkogenetické pracoviště při komplexních onkologických centrech.Jejich seznam najdete na www.linkos.cz.

Odpovězeno: 13. 05. | 14:15Autor: madigarova

Otázka: dobry den jak laik jednoduse rozpozna rakovinove onemocneni v pocatcich jak se chovat aby mu neprichystal priznive podminky dekuji

Petra Řiháčková: Samovyšetřovat se u prsů, varlat a kůže, chodit na preventivní onkologická vyšetření. Paní Madigarová, otázka je velmi široká, jak se přesně chovat, odpovědi najdete v naši knize "Osudové příznaky" ,nebo "Vyhněte se rakovině", chování máte popsáno u každého nádoru, co je třeba udělat pro snížení rizika.

Odpovězeno: 13. 05. | 14:16Autor: Martin

Otázka: Dobrý den.

Je rakovina dědičná?

Petra Řiháčková: Martine, v některých případech ano, v některých ne. Záleží na typu nádoru.

Odpovězeno: 13. 05. | 14:17Autor: Radim

Otázka: Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na příznaky jakých druhů rakoviny je vaše kniha zaměřena?
Děkuji a fandím Vám

Petra Řiháčková: Radime, na 21 druhů nejobvyklejších nádorů.....prsu, plic, žaludku, prostaty, močového měchýře apod....

Odpovězeno: 13. 05. | 14:19Autor: michaela

Otázka: Dobrý den, můj přítel měl asi pře mšsícem a půl prudké bolesti břicha, několik dní, obvodní lékařka mu dala léky na žaludeční vřed, bolesti pomalu ustoupily, nyní se ale velmi intenzivně vrátily, byly křečovité, spojené s prudkým sliněním. Může se jednat o nádorové onemocnění žaludku?

Petra Řiháčková: Milá Michaelo, tento příznak chce důkladné vyšetření trávícího traktu. Nelze nad ním mávnout rukou. Možností je mnoho, na druhou stranu nemusí to být nic zhoubného.

Odpovězeno: 13. 05. | 14:22Autor: Jan

Otázka: Maminka zemřela po 3 letech nemoci na rakovinu vaječníků. Při dotazu na příčinu nemoci lékař zcela vážně odpověděl, že to je náhoda a smůla. Je to opravdu tak? Příčina neexistuje?

Petra Řiháčková: Milý Honzo, příčinu úplně přesně neznáme. Pokud maminka chodila pravidelně na vyšetření k ženskému lékaři a toto se přihodilo, pak je to náhoda a smůla a mrzí mě to.

Odpovězeno: 13. 05. | 14:25Autor: Tomáš Pavel

Otázka: Jak je to s tím lékem proti rakovině, který se teď testuje v ČR? Jak to pracuje a může vůbec nějaký lék fungovat proti tolika rozličným druhům rakoviny? Děkuji.

Petra Řiháčková: Tento lék se teprve testuje a klinické zkoušky ukážou, zdali bude použitelný v praxi. Neslibujme si od něj v tuto chvíli žádné zázraky.Než se takové léky osvědčí a dostanou do praxe,jsou to někdy desítky let a často se to nepovede.

Odpovězeno: 13. 05. | 14:28Autor: Lucka

Otázka: Dobrý den, pro koho je kniha vhodná?? Je mi 25 let, nemám žádné zdravotní problémy a v blízkém příbuzenstvu žádný výskyt rakoviny. Dočtu se tam i o rakovině prsu?

Petra Řiháčková: Lucko, vážím si Tvého dotazu, obzvláště proto, že jsi mladá, a že už Tě to zajímá. To je bezvadné. Dočteš se tam i o prevenci rakoviny prsu. Kniha může být vhodným dárkem, pro lidi, na kterých Ti záleží, pro mamku, taťku, prarodiče, přátele. Je plná krásných fotografií, které nutí k zamyšlení se nad svým životem, že zdraví máme ve svých rukou.

Odpovězeno: 13. 05. | 14:31Autor: j.j

Otázka: Moje žena šla k lékaři s nálezem velikosti špendlíkové hlavičky.Po jedenapůl roce ztoho "vypěstovali" karcinom velikosti poloviny pěsti a metaztázy přes celé tříslo.Podalším roce léčení zemřela.Neměl byse nejprve udělat pořádek ve zdravotnictví?

Petra Řiháčková: Naše zdravotní instituce, Česká onkologická společnost, Liga proti rakovině, atd. se velmi snaží, aby se tyto smutné případy nestávaly. Proto vznikají komplexní onkologická centra. Moc mě to mrzí a cítím s Vámi, Váš příběh bohužel není jediný, který znám a lidem už život nikdo nevrátí...je mi to líto.

Odpovězeno: 13. 05. | 14:35Autor: Luděk

Otázka: Dobrý den, moje máma má ve 47 letech rakovinu vaječníku, tlustého střeva a bránice. Chtěl bych se zeptat, zda bych neměl chodit na nějaké screeningy nebo nějaké preventivní prohlídky častěji než lidé bez nemocných příbuzných. Děkuji za odpověď

Petra Řiháčková: Milý Luďku, těší mě Váš zájem. Určitě neuděláte chybu, když budete konzultovat onkogenetické pracoviště (info o nich viz výše v předchozích odpovědích), není úplně jasné, kde nádor u maminky primárně vznikl. Pokud by to bylo střevo, tam je podstatný dědičný faktor.

Odpovězeno: 13. 05. | 14:37Autor: Meňo

Otázka: Dobrý den. Jak hodnotíte prevenci v boji proti R ? Výživa je v rámci prevence asi hodně důležitá, ne ? Kouření, káva,uzené maso, alkohol - jak to hodnotíte ? Děkuji.

Petra Řiháčková: Prevence je v současnosti nejpodstatěnším článkem boje proti rakovině. Výživa a vyvážená strava je hodně důležitá. Nekuřte, uzeniny minimalizujte, lepší je bílé maso, ovoce, zelenina, víno v příměřené míře je dokonce doporučováno. Díky za Váš dotaz.

Odpovězeno: 13. 05. | 14:39Autor: Radim

Otázka: Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na příznaky jakých druhů rakoviny je vaše kniha zaměřena?
Děkuji a fandím Vám

Petra Řiháčková: Radime, na 21 nejčastějších typů - prso, prostata, střevo, ledvina, štítnice, močový měcýř, kosti, mozek....u každé kapitoly stručné doporučení jak minimalizovat riziko. Díky za podporu a za Váš zájem.

Odpovězeno: 13. 05. | 15:08Autor: Amigo

Otázka: Firmu, která mi dluží, vlastní majitel několika dalších nemovitostí.
Tato firma je v kritickém stavu, ale ostatní prosperují.
Jak je možné, aby to takto fungovalo?
Jak se věřitel dozví o dalších věřitelích, aby mohli (podle zákona 3 věřitelé společně) vyhlásit konkurz na neplatiče?

Petra Řiháčková: (odpověď pod druhou částí dotazu - pozn.red.)

 

Právě se děje

Další zprávy