Loni se ušetřilo na nemoci, která v Česku nejvíc zabíjí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
18. 3. 2009 21:00
Nejvíce peněz se ušetřilo na lécích na kardiovaskulární systém
Pilulky. Ilustrační foto
Pilulky. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kde se ušetřilo?

Kde se snížily náklady na léky:

  • léky na kardiovaskulární systém
  • rok 2007 - 12,03 mld korun
  • rok 2008 - 11,98 mld korun

Vyšší DPH zahýbala také spotřebou léků:

  • na krvetvorbu
  • na léčbu nemocí kůže
  • přípravky na parazity

Srdeční selhání:

  • lékaři ho považují za mor současnosti 
  • V Česku chorobami srdce trpí 400 tisíc lidí a ročně přibývá až 40 tisíc nových případů
  • Pětina vážných pacientů umře do měsíce, polovina do 4 let

Praha

- Na žádných lécích se loni nešetřilo tolik jako těch, co polykají lidé s nemocným srdcem. Přestože právě infarkt myokardu každoročně zabije nejvíc Čechů.

Vyplývá to ze statistiky Státního ústavu pro kontrolu léčiv, které má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Jedinou skupinou léků, kam loni proudilo méně peněz, byly právě pilulky na vysoký krevní tlak, poruchy srdečního rytmu a cholesterol.

Výsledky reforem

Statistika na první pohled popírá dosavadní argumentaci zdravotnických reformátorů, že regulační poplatky mají ušetřit peníze na banálních chorobách. A přenést je tam, kde jde lidem o životy.

Náměstek ministryně Pavel Hroboň ale namítá: Naopak. Čísla potvrzují příznivý dopad regulace.

"Nevím, co za tím bude, musel bych statistiku podrobit hlubší analýze. Ale vzhledem k tomu, že léky na kardiovaskulární choroby jsou jedny z nejužívanějších, pravděpodobně se projevil kladný vliv poplatků. Lidé dříve chodili k vícero doktorům najednou a užívali víc pilulek, které se mohly i negovat. Nyní si všechno hlídají," řekl Hroboň deníku Aktuálně.cz.

Lékařům z praxe, které deník Aktuálně.cz oslovil, se ale vysvětlení nezdá.

Srdíčkář si rád připlatí

"Regulační poplatky mohou mít vliv. Já osobně ale úbytek pacientů v ambulanci nepociťuju," zhodnotil například sokolovský kardiolog Luboš Fišer.

Srdíčkářů navíc podle něj přibývá a téměř všichni se své choroby bojí. Rádi si proto za její léčbu zaplatí.

"Jsou to léky, které prodlužují život a působí preventivně. Rozhodně to nejsou ty léky, na nichž bychom měli šetřit," říká k tomu prezident České lékařské komory Milan Kubek.

To, že se zaplatí méně na pilulkách na krevní tlak, se podle něj velmi rychle odrazí ve vyšších nákladech na léčbu infarktu.

"Snížení nákladů má dle mého názoru původ především ve snížežení ceny léků," nabízí další vysvětlení kardiolog Bohuslav Procházka.

Lékaři lidem podle něj začali předepisovat takzvané generické léky, to znamená pilulky se stejným složením, ale významně levnější. Tyto léky se na trh dostávají až s časovou prodlevou a "kopírují" původní originální lék.

Na žádnou nemoc se tolik neumírá

Nemocemi srdce trpí v Česku kolem 400 tisíc lidí a každým rokem přibude dalších 40 tisíc nových případů. Pětina vážných pacientů umře do měsíce, polovina do čtyř let.

Ročně na některou z nemocí oběhové soustavy umírá zhruba 52,5 tisíce osob, tedy asi polovina všech zemřelých. Žádná další choroba nemá v Česku na svědomí tolik obětí.

Přesto loni kardiaci spotřebovali o 10,4 milionu balení léků méně. Stát za ně zaplatil 11,98 miliard korun, v roce 2007 to bylo 12,03 miliardy.

Úsporami na rakovinu

Foto: reuters

Když vláda líčí prospěšnost regulačních poplatků, argumentuje často tím, že rostly výdaje na jinou skupinu pacientů - na lidi s rakovinou.

To také vypíchl Státní ústav pro kontrolu léčiv ve své oficiální zprávě, kterou vydal na konci ledna. Zpráva mapovala spotřebu léků za posledních dvanáct měsíců. Peníze podle ní nejvíce proudily právě na léky proti rakovině, nemocem trávicího traktu a na choroby, kterými trpí jen zlomek populace.

"Úhrada na léky ve specializovaných centrech vzrostla o sedmačtyřicet procent," vyzdvihla úspěchy reformy například ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.

"To jasně potvrzuje vliv regulačních poplatků," zhodnotil první statistiku také ředitel ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš. Peníze se podle něj konečně přesouvají od paralenů tam, kde je jich skutečně potřeba - k těžce nemocným.

Skutečně pomohly právě poplatky?

Ekonomický poradce České lékařské komory Jindřich Graf ale pochybuje.

"Zveřejněná data nasvědčují tomu, že zvýšené náklady na onkologické léky nebyly kryty z úspor získaných díky poplatkům, jak tvrdí ministerstvo, nýbrž byly kryty z rezerv, které si zdravotní pojišťovny vytvořily v předchozích letech," uvedl.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy