Loni se ušetřilo na nemoci, která v Česku nejvíc zabíjí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
18. 3. 2009 21:00
Nejvíce peněz se ušetřilo na lécích na kardiovaskulární systém
Pilulky. Ilustrační foto
Pilulky. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kde se ušetřilo?

Kde se snížily náklady na léky:

  • léky na kardiovaskulární systém
  • rok 2007 - 12,03 mld korun
  • rok 2008 - 11,98 mld korun

Vyšší DPH zahýbala také spotřebou léků:

  • na krvetvorbu
  • na léčbu nemocí kůže
  • přípravky na parazity

Srdeční selhání:

  • lékaři ho považují za mor současnosti 
  • V Česku chorobami srdce trpí 400 tisíc lidí a ročně přibývá až 40 tisíc nových případů
  • Pětina vážných pacientů umře do měsíce, polovina do 4 let

Praha

- Na žádných lécích se loni nešetřilo tolik jako těch, co polykají lidé s nemocným srdcem. Přestože právě infarkt myokardu každoročně zabije nejvíc Čechů.

Vyplývá to ze statistiky Státního ústavu pro kontrolu léčiv, které má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Jedinou skupinou léků, kam loni proudilo méně peněz, byly právě pilulky na vysoký krevní tlak, poruchy srdečního rytmu a cholesterol.

Výsledky reforem

Statistika na první pohled popírá dosavadní argumentaci zdravotnických reformátorů, že regulační poplatky mají ušetřit peníze na banálních chorobách. A přenést je tam, kde jde lidem o životy.

Náměstek ministryně Pavel Hroboň ale namítá: Naopak. Čísla potvrzují příznivý dopad regulace.

"Nevím, co za tím bude, musel bych statistiku podrobit hlubší analýze. Ale vzhledem k tomu, že léky na kardiovaskulární choroby jsou jedny z nejužívanějších, pravděpodobně se projevil kladný vliv poplatků. Lidé dříve chodili k vícero doktorům najednou a užívali víc pilulek, které se mohly i negovat. Nyní si všechno hlídají," řekl Hroboň deníku Aktuálně.cz.

Lékařům z praxe, které deník Aktuálně.cz oslovil, se ale vysvětlení nezdá.

Srdíčkář si rád připlatí

"Regulační poplatky mohou mít vliv. Já osobně ale úbytek pacientů v ambulanci nepociťuju," zhodnotil například sokolovský kardiolog Luboš Fišer.

Srdíčkářů navíc podle něj přibývá a téměř všichni se své choroby bojí. Rádi si proto za její léčbu zaplatí.

"Jsou to léky, které prodlužují život a působí preventivně. Rozhodně to nejsou ty léky, na nichž bychom měli šetřit," říká k tomu prezident České lékařské komory Milan Kubek.

To, že se zaplatí méně na pilulkách na krevní tlak, se podle něj velmi rychle odrazí ve vyšších nákladech na léčbu infarktu.

"Snížení nákladů má dle mého názoru původ především ve snížežení ceny léků," nabízí další vysvětlení kardiolog Bohuslav Procházka.

Lékaři lidem podle něj začali předepisovat takzvané generické léky, to znamená pilulky se stejným složením, ale významně levnější. Tyto léky se na trh dostávají až s časovou prodlevou a "kopírují" původní originální lék.

Na žádnou nemoc se tolik neumírá

Nemocemi srdce trpí v Česku kolem 400 tisíc lidí a každým rokem přibude dalších 40 tisíc nových případů. Pětina vážných pacientů umře do měsíce, polovina do čtyř let.

Ročně na některou z nemocí oběhové soustavy umírá zhruba 52,5 tisíce osob, tedy asi polovina všech zemřelých. Žádná další choroba nemá v Česku na svědomí tolik obětí.

Přesto loni kardiaci spotřebovali o 10,4 milionu balení léků méně. Stát za ně zaplatil 11,98 miliard korun, v roce 2007 to bylo 12,03 miliardy.

Úsporami na rakovinu

Foto: reuters

Když vláda líčí prospěšnost regulačních poplatků, argumentuje často tím, že rostly výdaje na jinou skupinu pacientů - na lidi s rakovinou.

To také vypíchl Státní ústav pro kontrolu léčiv ve své oficiální zprávě, kterou vydal na konci ledna. Zpráva mapovala spotřebu léků za posledních dvanáct měsíců. Peníze podle ní nejvíce proudily právě na léky proti rakovině, nemocem trávicího traktu a na choroby, kterými trpí jen zlomek populace.

"Úhrada na léky ve specializovaných centrech vzrostla o sedmačtyřicet procent," vyzdvihla úspěchy reformy například ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.

"To jasně potvrzuje vliv regulačních poplatků," zhodnotil první statistiku také ředitel ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš. Peníze se podle něj konečně přesouvají od paralenů tam, kde je jich skutečně potřeba - k těžce nemocným.

Skutečně pomohly právě poplatky?

Ekonomický poradce České lékařské komory Jindřich Graf ale pochybuje.

"Zveřejněná data nasvědčují tomu, že zvýšené náklady na onkologické léky nebyly kryty z úspor získaných díky poplatkům, jak tvrdí ministerstvo, nýbrž byly kryty z rezerv, které si zdravotní pojišťovny vytvořily v předchozích letech," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy