Umírání v přímém přenosu: celebrita podlehla rakovině

Naďa Straková
20. 3. 2009 9:04
Jade Goodyová, která se proslavila v reality show Big Brother, chce zaopatřit syny
Jade Goodyová se svými syny na přední straně časopisu OK!
Jade Goodyová se svými syny na přední straně časopisu OK! | Foto: OK! Magazine

Londýn - Britská televizní hvězda Jade Goodyová, která se proslavila vystupováním v soutěži Big brother, dnes ráno zemřela na rakovinu.

Ještě předtím se ale rozhodla, že ze své nemoci vytěží maximum. Prodala autorská práva na přímý přenos svého umírání.

Zájem o zaznamenání jejích posledních dnů projevila televizní stanice ITV1 a časopis OK!, který již mezitím otiskl exkluzivní fotky z jejího soukromého života, včetně její svatby, kterou Goodyová narychlo uspořádala se svým jednadvacetiletým partnerem Jackem Tweedem. Za ni od týdeníku OK! měla inkasovat milion liber (30 miliónů Kč).

Sedmadvacetiletá matka dvou dětí zemřela ve spánku ve svém domě v Essexu.

1981-2009

Poslední číslo bulvárního magazínu OK!, jež dostalo název Pocta Jade Goodyové, vyvolalo mezi Brity rozporuplné reakce. Na webových stránkách tohoto týdeníku se od čtenářů objevily výtky typu "nevkusné", "hyeny", "děsivé". Zvláště cynicky pak vyznívá uvedení jejích životních dat - "1981-2009" - na přední straně.

Goodyová se ale proti kritice prodeje svého soukromého života médiím ohradila pádnými argumenty. Snažila se prý v průběhu několika týdnů, kteé jí zbývaly, zaopatřit své dva nezletilé syny.

Jade Goodyová ještě v plné síle
Jade Goodyová ještě v plné síle | Foto: Bleskově

Mladou herečku od loňského léta, kdy se dozvěděla, že trpí rakovinou děložního čípku, sledoval filmový štáb. Podle dohody, kterou Goodyové zjednal její manažer Max Clifford s televizí ITV1, za to dostala 200 tisíc liber. Dohodu však tuto neděli Goodyová zrušila, jelikož se její stav velmi zhoršil.

Vzestup a pád

Jade Goodyová se proslavila v reality show Big Brother. V roce 2002, kdy skončila na úctyhodném čtvrtém místě, Brity šokovala především její tragická rodinná historie. Oba její rodiče byli závislí na drogách, přičemž její otec se předávkoval na záchodcích řetězce KFC.

Bezelstná bývalá zubní instrumentářka se stala mnohokrát terčem posměchu celého národa. Jednou netušila, že se v Americe mluví anglicky, jindy ji překvapilo, že Portugalsko není součástí Španělska. Knižní paměti, které vydala v pětadvaceti letech, šly ovšem na dračku. Během několika dní byly vyprodány.

Její upřímnost ji však stála "kariéru" v dalších pokračováních pořadu Big Brother. V roce 2007 pronesla na účet oblíbené herečky indického původu Shilpy Shettyové nevybíravá slova, za což sklidila kritiku nejen od diváků, ale i od premiéra Gordona Browna. Goodyové rasistické narážky na to, že by Shettyová měla "být přece bílá" a že by se měla vrátit zpátky do slumu, vyvolaly protesty v Británii i Indii.

Goodyová tehdy v televizní soutěži s Shettyovou prohrála. Ta jí však po několika měsících její nekorektní komentáře odpustila a pozvala ji do indické verze Big Brother. A právě tam se Goodyová dozvěděla, že má rakovinu.

Jade Goodyová a Shilpa Shettyová. Nejprve velké rivalky, později kamarádky
Jade Goodyová a Shilpa Shettyová. Nejprve velké rivalky, později kamarádky | Foto: www.channel4.com

Až do úplného konce?

O sedmadvacetiletou (pseudo)celebritu se v posledních dnech starala matka a novopečený manžel. Ve hře o to, co všechno půjde do přímého přenosu, byla samozřejmě i její smrt. Proti tomu se však její manažer ohradil.

"O tomhle nikdy nebyla řeč," řekl Max Clifford deníku Guardian. "To se nikdy nestane, alespoň ne pokud podmínky vyjednávám já."

Téma posledních okamžiků člověka však v televizi, a to i v té na ostrovech, evidentně přestává být tabu, o čemž svědčí i několik jiných případů z poslední doby.

 

Právě se děje

Další zprávy