Lidé nejvíc věří armádě a rádiu, nejméně pak církvím

ČTK ČTK
23. 10. 2012 15:22
Armádě a rádiu věří 60 procent respondentů, církve mají nyní důvěru dvou pětin Čechů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Z vybraných společenských institucí lidé momentálně nejvíce věří armádě a rádiu, na třetím místě je policie. Nadpoloviční důvěře veřejnosti se těší ještě televize. Nejméně Češi již několik let věří církvím.

Vyplývá to z výsledků říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Armádě a rádiu věří 60 procent dotázaných. Proti poslednímu průzkumu, který se konal v březnu, je to v případě armády nárůst o tři procentní body, důvěra v rozhlas naopak o pět procent klesla.

Policii věří 56 procent Čechů, což je dvouprocentní nárůst. Televize si pohoršily o čtyři procentní body, důvěřuje jim 52 procent lidí.

Další instituce už se v průzkumu přes padesátiprocentní hranici důvěry nedostaly. Patří mezi ně soudy, neziskové organizace, tisk, banky nebo odbory.

V posledních letech je v průzkumu zřetelný pokles důvěry v média. Například televizi v březnu 2008 věřilo 68 procent lidí, o 16 procent více než nyní. Důvěra v tisk klesla za posledních devět let ze 60 na nynějších 45 procent.

Církvím uškodily restituce

Nejhoršího výsledku dosahují v průzkumu dlouhodobě církve, momentálně mají důvěru pětiny Čechů, což je o devět procent méně než v březnu.

Nárůst nedůvěry má podle CVVM souvislost s návrhem zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, který byl zamítnut Senátem. "Zdá se, že tato medializace tématu církevních restitucí vnímání církví v očích veřejnosti spíše poškodila," uvedli autoři průzkumu.

Foto: CVVM

Podrobnější analýza ukázala, že policii, soudům, církvím a médiím méně důvěřují muži. S rostoucí životní úrovní pak stoupá důvěra v soudy, policii, armádu nebo banky.

Naopak lidé s horší životní úrovní častěji věří odborům. Těm důvěřují více také starší lidé, stejně jako církvím.

 

Právě se děje

Další zprávy