Lidé svým místním úřadům věří, hlavně ti z menších obcí

ČTK ČTK
4. 10. 2012 15:04
Obecním či městským úřadům důvěřuje 68 procent lidí, krajským věří tři pětiny občanů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pavel Baroch

Praha - Obecním či městským úřadům důvěřuje 68 procent lidí, krajským úřadům věří tři pětiny občanů.

Důvěra v tyto úřady je takto vysoká ale už několik let a nezměnily to ani blížící se volby do krajských zastupitelstev. Vyplynulo to z ve čtvrtek zveřejněných výsledků aktuálního průzkumu agentury STEM.

Podle ní významně častěji vyslovují důvěru svému místnímu úřadu lidé v obcích a městech do 20.000 obyvatel. Naopak obyvatelé větších měst a velkoměst místním úřadům věří méně.

V případě krajských úřadů nejsou rozdíly z hlediska velikosti místa bydliště tak výrazné.

O něco vyšší důvěru v krajské úřady však mají obyvatelé Vysočiny, Jihomoravského, Zlínského a Plzeňského kraje. Naopak nejméně jim ji vyslovují lidé ze Středočeského, Ústeckého a Libereckého kraje a z Prahy.

Z hlediska politických preferencí obyvatel nejlépe hodnotili úřady voliči TOP 09, naopak nejhůře stoupenci KSČM. Příznivci ODS a ČSSD vyjadřovali mírně nadprůměrnou míru důvěry v obecní nebo krajské úřady.

Agentura provedla průzkum ve dnech 29. srpna až 5. září a zúčastnilo se ho na 1200 respondentů starších 18 let.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely na tři hodiny dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší byla ráno zhruba tři hodiny uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odkláněla dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy