Lidé napadnou volby, pomohou jim odborníci na korupci

Domácí Domácí
31. 1. 2013 6:57
Jednotlivci i skupiny si mohou do 5. února stěžovat na průběh voleb u soudu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Od středy 30. ledna do 5. února mohou lidé zpochybnit volbu prezidenta u Nejvyššího správního soudu (NSS).  O návrzích NSS rozhodne do 15 dnů od jejich doručení. Tedy ještě před 8. březnem, kdy má Miloš Zeman složit prezidentský slib.

Na soud se mohou obrátit buď sami voliči, nebo poslanci a senátoři, kteří nominovali některého z kandidátů. Občané  mohou stížnosti podávat individuálně, popřípadě se mohou připojit k některé z hromadných iniciativ. Tu například chystá  nevládní protikorupční organizace Růžový panter, podle níž byla hrubým způsobem porušena pravidla volební kampaně.

Návrh na neplatnost voleb prezidenta České republiky podá dle jejich konceptu pět voličů jako účastníci řízení, další se pak k tomuto návrhu podání budou moci připojit jako podporovatelé pomocí speciálního formuláře, jenž má být spuštěn ve středu večer.

Co vlastně lidé budou podepisovat? "Volba prezidenta republiky byla ovlivněna lživou kampaní. Chceme uplatnit právo na přezkum voleb před nezávislým soudem podle zákona č. 275/2012 Sb. o volbě prezidenta České republiky. Volby s fauly nejsou volbami svobodnými. Svým podpisem vyjadřuji podporu podání návrhu na neplatnost volby prezidenta České republiky u Nejvyššího správního soudu," praví se v textu nad formulářem.

Ti občané, kteří chtějí být přímo účastníky řízení, musí svůj návrh podat samostatně, doplňují organizátoři z Růžového partnera.

Stránce iniciativy podporující hromadnou stížnost soudu dominuje fotografie Miroslava Šloufa na Zemanových oslavách po volbě prezidenta. Tento moment byl vedle inzerátu v Blesku jedním z vrcholů kontroverzní kampaně volebního týmu Miloše Zemana.

Napadnout lze 1. i 2. kolo

Výsledky volby prezidenta získaly oficiální podobu po pondělním zasedání Státní volební komise. Ve Sbírce zákonů se měly objevit v úterý. Od středy je tedy možné zpochybnit volbu u Nejvyššího správního soudu.

Zpochybnit lze jak hlasování při víkendovém finále, tak hlasování v úvodním volebním kole před dvěma týdny. Stížnost mohou podat sami voliči, nebo poslanci a senátoři, kteří nominovali některého z kandidátů, a to do sedmi dnů po vyhlášení výsledků, nejpozději tedy v úterý 5. února.

Důvodem pro podání stížnosti je takové porušení pravidel stanovených volebním zákonem, které by mohlo ovlivnit výsledek volby prezidenta.

Soud může nařídit opakování celých voleb, nebo části

Foto: Ludvík Hradilek

Pokud by Nejvyšší správní soud návrhu na neplatnost volby hlavy státu vyhověl, mohl by podle zákona nařídit opakování celých prezidentských voleb, do nichž by se mohli zapojit i noví kandidáti, nebo jen některé části dosavadního volebního procesu. Jinými slovy, soud by sám určil, od kterého úkonu se volba bude opakovat.

Zrušující rozhodnutí ale nejspíš s ohledem na verdikty Nejvyššího správního i Ústavního soudu v případě vyřazených kandidátů nelze příliš očekávat. NSS navíc už v minulosti opakovaně dospěl k závěru, že případné porušení zákona, které nemohlo ovlivnit celkový výsledek, není důvodem k opakování hlasování.

Nejvyšší správní soud musí o všech podaných návrzích rozhodnout do 15 dnů od jejich doručení.

Nevadí jen Zeman, ale i Schwarzenberg či vyřazení Bobošíkové

Podání návrhu už také avizoval aktivista Lukáš Kohout. Chce se domáhat zneplatnění voleb. Argumentuje především dočasným vyřazením Jany Bobošíkové z volby, což považuje za porušení Listiny základních práv a svobod. Dále poukazuje na údajné chyby při delegování zástupců do okrskových volebních komisí.

Od začátku roku už soud dostal čtyři různé podněty, které nějak souvisely s prezidentskými volbami, a to i přes to, že lhůta pro zpochybnění hlasování ještě formálně nezačala. Jeden podnět se týkal financování kampaně, proto jej NSS předal Městskému soudu v Praze. Další dva už soudci odložili, jeden další na rozhodnutí čeká. Podal jej muž z Brna a stěžoval si v něm na údajné úmyslné klamání voličů kandidátem Karlem Schwarzenbergem.

Úkol mají také volební výbory všech prezidentských kandidátů. Do 60 dnů od vyhlášení výsledků voleb, tedy do konce března, mají předložit mandátovému a imunitnímu výboru Senátu veškeré účetnictví týkající se kampaně. Dodat mají také informaci, na jaké veřejně prospěšné účely byly poukázány peníze, které v kampani nebyly vyčerpány.

 

Právě se děje

Další zprávy