Lidé na Doupově získají "svobodu", nadšeni nejsou

Jan Gazdík Jan Gazdík
15. 12. 2013 7:45
Reportáž z míst, kde armáda za rok opustí svá rozsáhlá výcviková území.
Místo dosud zapovězené. Všechno bude jinak.
Místo dosud zapovězené. Všechno bude jinak. | Foto: Jan Langer

Doupovské hory - Petr Vašíček je mužem na roztrhání. O podplukovníka, přednostu vojenského prostoru Hradiště na Karlovarsku, se perou stovky obyvatel obcí, které mají na stále ještě armádním území vojenského újezdu v Doupovských horách vzniknout k prvnímu lednu 2015.

"Volíme Vašíčka. Tedy kdyby to bylo možné. Byl by přímo ideálním starostou. S lidmi to umí, vyzná se v paragrafech, ekonomice a dokáže pro obce leccos zařídit," říká zvěrolékař Daniel Cihlář z Bražce.

A stejná slova uslyšíte od Ilony Macháčkové či Jarmily Božkové ze sousedních Lučin, které spolu s nynějšími sídelními útvary Dolní Lomnicí a Svatoborem vytvoří už za rok obec Doupovské Hradiště.

Zároveň se navždy odtrhnou od armádního území a lidé si budou vůbec poprvé zvolit v Bražci i v Doupovském Hradišti starosty. Ani trochu nadšení z toho ale neprojevují a dokonce se zdá, že jim život pod vojenskou správou, kdy starostu-přednostu dosazovala armáda, vůbec nevadí.

"Podplukovník Vašíček o nás pečuje jako vlastní starosta - i když je to voják, který žije v Karlových Varech. Nevím jak jinde, ale nám se do obecních voleb ani trochu nechtělo a vlastně pořád ještě nechce. Kdo vám v Praze, probůh, nakukal, že se na ně těšíme?!" ptá se nakvašeně už zmíněná Ilona Macháčková z Lučin.

Ideální by prý pro místní bylo, aby zůstalo vše při starém a jim zůstal jejich podplukovník. "Ministerstvo obrany nás ale postavilo před hotovou věc - už nás prostě nechce, takže nám se správou obce přibude fůra nových starostí. Odchod armády a obecní volby nebereme jako naší výhru. Jak říkám. V posledních letech se o nás obrana stará jak může," dodává Ilona Macháčková.

Jakápak socialistická "vata"?!

Když zdejší lidi popíchnete poznámkou, že si podle všeho po desetiletí žili v socialistické "vatě", kdy se jim vojsko staralo a dosud stará o opravy silnic, veřejného osvětlení, odvoz odpadu a přispívá i na autobusovou dopravu, je už skoro zle.

Lučiny. Armáda tu nedávno dokončila protipovodňové zábrany a zregulovala i koryto místního potoka.
Lučiny. Armáda tu nedávno dokončila protipovodňové zábrany a zregulovala i koryto místního potoka. | Foto: Jan Gazdík

"Prosím vás, jakápak socialistická vata? Je tu sice krásná příroda, ale leckdy i hodně drsná. Jen si pojďte z Prahy na pár týdnů zkusit, jak se žije v Doupovských horách," rozhorluje se Ilona Macháčková.

A typičnost života v sídelních útvarech, jak se dosud obcím v českých vojenských prostorech říká, spočívá i v tom, že podplukovník Vašíček organizuje jako "přednosta-starosta" také vítání nových občánků, oslavy Dne dětí, sousedská setkání a další společenský program. Na starosti má i místní knihovnu a letos naposled například zajistí úklid sněhu.

"Začátky budou těžké," tuší proto Daniel Cihlář z Bražce. "Lidé nejsou na správu svých obcí zvyklí. Budeme to ale muset zvládnout," říká.

Ráz horských vesnic

Jarmila Božková z Lučiny si na dosavadním "polovojenském režimu" cení nejvíc toho, že si obec i okolní krajina podržela původní horský ráz s nedotčenou přírodou. Ona a její spoluobčané se v referndu rozhodli, že se po zrušení vojenské správy nechtějí přičlenit k větším a pokud jd o správu již zkušeným obcím.

"Protože si chceme dosavadní způsob života zachovat, raději se svou obec naučíme spravovat sami. I když jsme bez zkušeností," vysvětluje Božková hlavní důvod.

Říká, že jí ani sousedům se nelíbilo, aby se v okolí Lučiny rozprodaly pozemky a vyrostly tu satelitní městečka. To starostové obcí, k nimž by mohlo být vznikající Doupovské Hradiště připojeno, ostatně ani nezapírali: výnos z prodeje nových stavebních parcel by rádi zúročili, aby získali peníze na vylepšení své infrastruktury.

Lidem v nově vzniklých obcích by zpočátku měli /pomáhat nucení správci ministerstva vnitra: jak s plánováním financí, tak s investicemi či plány územního rozvoje. "Půjde o jakýsi pozvolný přechod k civilní správě," vysvětluje Magdalena Dvořáková z ministerstva obrany, jinak také zástupkyně předsedy komise pro optimalizaci vojenských újezdů.

"Bez této pomoci bychom to ani nezvládli," říká k tomu Daniel Cihlář z doupovského Bražce.

Nikoho nehodíme přes palubu

Všechny obytné či hospodářské domy ve výcvikových prostorech patří ministerstvu obrany a hlavně Vojenským lesům a statkům, a tak předávání majetku novým obcím vyvolává velké emoce.

Infobox

  • Dnešní rozloha vojenského újezdu Hradiště v Doupovských horách - 330 km2
  • Plánovaná velikost katastru nové obce Doupovské Hradiště - 20, 9 km2
  • Plánovaná velikost katastru nové obce Bražec - 12, 6 km2
  • Za první republiky bylo v tomto prostoru 67 obcí, obývaných většinou Sudetskými Němci. Všechny byly po druhé světové válce zbourány včetně města Doupov a obyvatelé vysídleni.
  • Podobně jako v Doupovských horách bude armáda předávat území svých dnešních újezdů v šumavských Boleticích či v Libavé na Olomoucku.

Zdejší obyvatélé, zejména senioři, se stále více obávají, že nedokážou zaplatit domy, v nichž žijí. Nebo toho, že domy koupí developeři a oni dostanou jen nájemní smlouvy na dobu určitou. A že tak bydlení ztratí, protože developeři budou chtít domy přestavět na horské chalupy či penziony.

"Pro nás by byla ostuda, kdyby se zdejší obyvatelé ocitli v ekonomicky neřešitelných životních podmínkách. Nemůžeme jim říct, plavte si, jak umíte. Mimo jiné i proto, že jsme jejich sídla po desetiletí spravovali," uklidňuje vcelku pochopitelné vášně Magdalena Dvořáková z ministerstva obrany.

 

Právě se děje

Další zprávy