Libereckou radnici budou před korupcí hlídat strážníci

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
13. 5. 2008 16:50
Město je nasadí proti spekulantům
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Martina Machová

Liberec - Proti spekulantům na radnici nasadí Liberec strážníky. Vedení města kývlo na návrh opozice a začalo hasit neutěšený stav při výběrových řízeních na městské pozemky.

Městští policisté hlídkující na radnici mají zamezit pletichaření přímo na chodbách úřadu. Již dnes je zřejmé, že toto opatření stačit nemůže.

Spekulanti zde totiž využívají mezery v systému městských privatizacích. Díky ní mohou beztrestně odstoupit od koupě nemovitosti až do zasedání zastupitelstva, které určuje konečného kupujícího. Uměle tak šponují ceny s tím, že pokud jim ostatní zájemci nezaplatí, budou muset buď jejich nabídku dorovnat, nebo pozemek nezískají.

Staví je tak před rozhodnutí, zda je lepší zaplatit částku (řádově v desetitisících) spekulantovi, nebo si od města koupit nemovitost s vyšponovanou cenou o statisíce. Jako oběti si hledají dlouhodobé nájemce městského majetku, kteří by rádi hospodařili na vlastním.

Řešení-neřešení

"Je třeba bránit se takovému jednání všemi dostupnými prostředky. Nechci, aby byli občané vystaveni tomuto nepřípustnému tlaku přímo na své radnici," vysvětlil oprávněnost nového požadavku liberecký opoziční zastupitel Jiří Šolc (SOS pro Liberec). Připouští, že si je vědom, že ani toto řešení není optimální.

"V dalším kroku by bylo dobré oprášit změny v podmínkách privatizace městského majetku tak, aby měli tito nátlakoví spekulanti co nejméně prostoru pro svoje praktiky. Řešení je jediné - když se jim toto nevyplatí, dělat to nebudou," konstatoval opoziční zastupitel.

Samotná liberecká opozice však změny prosadit nedokáže. "Pokusíme se shodnout s koalicí," uvedl Jiří Šolc. Podle dřívějších reakcí radních se však dá předpokládat, že to nebude lehké. I když strážníky na radnici poslali, problém se spekulanty si buď vůbec nepřipouští, nebo jen krčí rameny.

Liberec přitom svými pravidly pro privatizaci nemovitostí nahrává pletichářům vydírajícím ostatní zájemce o majetek města. A nechává jim vydělávat na úkor nejen běžných kupujících, ale i sebe samotného.

Prostory historické radnice totiž v Liberci slouží jako poslední místo, kde se mohou případní zájemci o koupi městského majetku spekulantům vyplatit. Strážníci tak skutečně vyženou pleticháře z radnice, ale ne daleko. Před radnici.

Přesto si vládnoucí koalice myslí, že nové opatření je dostatečné. "Je to způsob prevence," uvedl náměstek primátora pro bezpečnost Milan Šír (ČSSD). Podle něj další úpravy způsob prodeje městského majetku nepotřebuje. Nezaznamenal totiž, že by si na nepřístojnosti při privatizacích někdo stěžoval.

A jak bude dozor strážníků probíhat? "V době konání komise budou v místech, kde se shromaždují zájemci o pozemky," vylíčil náměstek primátora Milan Šír.

Že by strážníci mohly pletichám skutečně zabránit, vzbuzuje u odborné veřejnosti spíše pochybnosti. "Mohou snad jen zasáhnout, pokud se vydíraný a vydírající poperou," připustil David Ondračka, ředitel Transparency International.

Jak bojovat se spekulanty?

Přitom - pokud se v kuloárech šíří informace o pletichách při prodeji městských nemovitostí, mělo by podle něj město přijmout taková opatření, aby k nim nedocházelo.

Účinná prevence by pak podle odborníků měla vypadat jinak. Ministerstvo vnitra i Transparency International se shodují, že město buď na spekulativní nabídky nemusí vůbec reagovat, nebo odstupující zájemce sankciovat.

"K těmto aspektům může přiřadit i pozitivně diskriminační koeficient, který by násobil nabídnutou cenu. Spekulant by pak musel nabídnout cenu o dost vyšší, aby přebil nabídku například zahrádkáře. Zároveň by byl povinen uzavřít kupní smlouvu například pod sankcí smluvní pokuty ve výši jeho ceny a ceny zahrádkaře," doplnil David Ondračka ředitel Transparency International.

Strážníci dohlížející v Liberci na průběh výběrového řízení budou zřejmě celorepublikovým unikátem. "O tom, že by k podobným opatřením přistoupili i v jiných městech jsem zatím neslyšel," uvedl místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech.

 

Právě se děje

Další zprávy