Spekulanti v Liberci vydírají zájemce o městský majetek

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
10. 5. 2008 13:20
Město jim to samo ještě ulehčuje
Obálky s výplatou pro spekulanta se předávají i na radnici
Obálky s výplatou pro spekulanta se předávají i na radnici | Foto: Martina Machová

Liberec - Spekulanti s pozemky řádí přímo na chodbách liberecké radnice. Na ostatních zájemcích o koupi městského majetku chtějí poplatky podobné "výpalnému". Hrozí, že když by jim nezaplatili, navýší uměle cenu nemovitosti, o kterou usilují. A to významně.

Podle lidí, kteří se s takovým jednáním setkali, je rozdíl mezi původní odhadní cenou a cenou vzniklou zmanipulovaným výběrovým řízením několik stovek tisíc korun. Za svou službu, tedy odstoupení z výběrového řízení, přitom chtějí "jen" desítky tisíc korun.

"Je to jednání hraničící s vydíráním. Nechceme ho aspoň v prostorách radnice," uvedl liberecký opoziční zastupitel Jiří Šolc (SOS pro Liberec). Místní opozice na podivné dění kolem prodeje majetku města upozorňuje již delší dobu.

V minulosti dokonce navrhovala změnit podmínky privatizace. Nebyla ale úspěšná. "Koalice náš podnět nepustila ani do programu zastupitelstva," vzpomněl. Hlavní argumenty vedení radnice tehdy byly, že návrh opozice byl nedokonalý.

Spekulanti přitom vydělávají právě na současné nedostatečné ochraně zájemců o městský majetek. Vrcholní představitelé Liberce se brání, že jen tímto způsobem chtějí nemovitosti co nejlépe prodat.

Proto prý zvolili způsob privatizace s předkupním právem při dorovnání nejvyšší nabídky. V důsledku se ale město nechává spíš okrádat. Od nejvyšší nabídky je možné kdykoli beztrestně odstoupit a lákavá suma do městské kasy spadnout vůbec nemusí.

Scénář? Stále tentýž

Scénáře obětí spekulantů se pak pravidelně opakují. Město se rozhodne prodat nemovitost, kterou dlouhodobě pronajímá. Většinou se jedná o zahrádku, malou provozovnu či domek. Protože nájemce má v Liberci předkupní právo, pošle mu úřad poštou výzvu, aby si nemovitost koupil.

Současně ale podle zákona vyvěsí záměr prodeje na úřední desku. Z ní se to dozví spekulanti. Kontaktují nájemce, aby jim zaplatil za to, že do výběrového řízení nevstoupí.

Vyhrožují jim, že jinak vyšponují cenu o statisíce a pozemek pro ně stejně nebude dostupný. Pokud nezaplatí, své výhružky splní a společně s nájemníkem se dostanou do takzvaného druhého kola výběrového řízení.

Znovu ho kontaktují s tím, že za úplatu z výběrového řízení odstoupí. K předávání peněz pak dochází přímo v budově radnice.

"Peníze se dávají předem"

"Byli jsme kontaktováni telefonicky, ale pak jsme se sešli osobně a domluvili na podmínkách, kolik a kde zaplatíme," vylíčil svou zkušenost muž z Liberce, který si přál zůstat pro svou bezpečnost v anonymitě (redakce jeho jméno zná).

Výše povinného poplatku se v jeho případě odvíjela od odhadní ceny nemovitosti. "Peníze se dávají předem, nejpozději pak přímo na radnici," dodal.

Dění na chodbách radnice je nejen neetické, ale dokonce trestné. "V popisovaném případě by se mohlo jednat o trestný čin pletich v souvislosti s veřejnou soutěží či veřejnou dražbou," uvedla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Soud by pak mohl poslat pleticháře až na dva roky do vězení.

Čachry? Žádné nevidíme, tvrdí radní

Vedení Liberce si přesto čachry na radnici nepřipouští nebo nečinně přihlíží. "Zatím si nikdo oficiálně nestěžoval," konstatoval náměstek primátora pro bezpečnost Milan Šír (ČSSD).

"Pokud bychom zaznamenali takové jednání, prošetřili bychom jej a přijali potřebná opatření. Žádné podněty ale nejsou, a proto není nic potřeba měnit," dodal.

To, že skutečně se mohou dít před výběrovými řízeními nepravosti však připouští jeho koaliční kolega, náměstek pro školství Ondřej Červinka (ODS). "Žádné řešení mne ale nenapadá, není to můj obor. Je to velice složitý problém," uvedl.

Podle odborníků postup radnice není nelegální, mohla by se ale proti spekulantům lépe chránit. A stačilo by málo.

"Buď na nabídky, které jsou evidentně spekulativní vůbec nereagovat, nebo vyžadovat na zájemcích o koupi městského majetku zálohu. O tu by pak při odstoupení mohli přijít," popsal možnosti Adam Furek z odboru dozoru a kontroly veřejné zprávy ministerstva vnitra.

Pro radnici by se přitom mnoho nezměnilo. Stále by mohla prodávat nemovitosti za nejvyšší nabídku a dostát tak své povinnosti chovat se co nejhospodárněji.

 

Právě se děje

Další zprávy