Letouny CASA neprošly zkouškami, armáda žádá nápravu

Domácí Domácí
5. 4. 2011 9:07
Omnipol, který letouny za 3,5 miliardy dodal, má na opravu tři týdny
Vojenský letoun CASA C-295 M.
Vojenský letoun CASA C-295 M. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Armádní letouny CASA neprošly vojenskými zkouškami.

Letadlům za 3,5 miliardy korun mimo jiné selhal systém výstrahy před raketami odpálenými ze země, protisrážkový systém, problémy mají i s navigací, napsala MF Dnes. Ve válce jsou tak nepoužitelná.

Dodavatel Omnipol, který zakázku získal za vlády Mirka Topolánka bez výběrového řízení, má čas na nápravu do konce dubna. Pokud to nestihne, je možné, že armáda letadla společnosti vrátí.

Nákup španělských strojů vzbuzoval pochybnosti už od začátku. Armáda tyto letouny s krátkým doletem a malou kapacitou původně vůbec nechtěla. Tehdejší ministryně Vlasta Parkanová stroje přesto koupila za 3,577 miliardy a s miliardovým servisem k tomu. Původní rozpočet na tři letadla byl přitom stanovený na 2,2 miliardy.

Za nevypsání výběrového řízení navíc Českou republiku žaluje Evropská komise kvůli podezření z plýtvání penězi daňových poplatníků.

K tomu se nyní přidal fakt, že letounům nefunguje ochranný systém, klíčový pro akce v nebezpečných oblastech. "Cílem vojskových zkoušek bylo prověřit funkčnost a provozuschopnost systému vlastní ochrany. Bohužel výsledek zkoušek je nevyhovující," řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Tři týdny na nápravu je podle odborníků málo. Šéf Omnipolu Michal Hon výsledky zkoušek zatím nekomentoval s tím, že je ještě neviděl.

"Domnívám se však, že pokud se objevily závady či technické nedostatky, půjdou odstranit. Ochranný systém je vynikající funkční technika prozkoušená v řadě zemí, která plně poskytuje ochranu proti nejmodernějším zbraním protivníka," uvedl Hon.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy