Lékový obr přišel v Česku o patent na léčbu impotence

Tomáš Fránek
17. 9. 2013 15:40
Nejvyšší správní soud zamítl stížnost společnosti Pfizer na obranu patentu.
Foto: Reuters

Brno - Irská pobočka největšího světového výrobce léků, společnosti Pfizer, přišla v Česku s definitivní platností o patent na léčbu impotence.

Nejvyšší správní soud totiž zamítl stížnost firmy, která se bránila zrušení patentu týkajícího se použití pyrazolopyrimidinonových sloučenin pro léčbu mužské impotence. Soudci odmítli tvrzení společnosti, že se jedná o přelomový vynález, který změnil léčbu v globálním měřítku.

Americká společnost Pfizer, mezi jejíž produkty patří mimo jiné přípravek na podporu mužské potence Viagra, je podle tržeb největším výrobcem léků na světě. Irská pobočka, která o patent na léčbu impotence v Česku usilovala, patří mezi nejvýznamnější výzkumné základny firmy, zaměstnává na čtyři tisíce expertů.

Spor výrobců léků

Patent Pfizeru udělil Úřad průmyslového vlastnictví už v roce 1999. Proti tomu ale protestovala společnost Zentiva. Ta v patentovém sporu argumentovala tím, že řešení popsané v přihlášce nepředstavovalo zásadní průlom a výsledek vynálezecké činnosti. 

Úřad proto nakonec kvůli nedostatku vynálezecké činnosti patent zrušil. Vynálezecká činnost znamená, že patent nesmí vyplývat z již známých skutečností či objevů, nesmí ani kombinovat dva známé nebo popsané postupy.

Pfizer se ale proti takovému postupu českého patentového úřadu bránil u soudu. Neuspěl.

Podle soudců Nejvyššího správního soudu řešení, které si chtěl lékový obr patentovat, vyplývalo už z jiných odborných dokumentů, které se zabývaly shodnými sloučeninami pro léčbu kardiovaskulárních chorob.

Nejde o průlomový postup

„Z těchto dokumentů bylo patrné, že předmětné sloučeniny způsobují relaxaci hladkých svalů a potenciálně umožňují léčit impotenci. K takovému závěru přitom odborník mohl dospět postupy bez využití vynálezecké činnosti," rozhodli soudci.

Tvrzení firmy, že jde o globální a přelomový vynález, soudci odmítli.

„Tato skutečnost sama o sobě nestačí pro závěr, že popisované řešení je výsledkem vynálezecké činnosti. O té nesvědčí ani globální rozšíření určitého produktu, které může být ovlivněno řadou faktorů, například mírou mediální propagace," rozhodl Nejvyšší správní soud.

 

Právě se děje

Další zprávy