Lékařům se podařilo převézt bijící srdce. Nová metoda má zvýšit počet transplantací

Helena Havranová
21. 10. 2019 20:36
Transplantaci bijícího srdce od dárce k příjemci pomocí přístroje simulujícího tep poprvé vyzkoušeli čeští lékaři. Novou metodu odběru orgánů provedli v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) na konci října. "Je to jediný systém, který umožňuje prokrvení a tepání srdce mimo lidský organismus," říká přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivan Netuka.
Transport bijícího srdce. | Video: IKEM

Srdce převzal pětašedesátiletý muž, který na transplantaci čekal déle než rok. Orgán, který muž obdržel, by ale ještě donedávna lékaři odmítli. "Srdce bylo ve špatném stavu. Bylo poškozeno klinickou i mozkovou smrtí a nesplňovalo kritéria, za kterých ho můžeme akceptovat," vysvětlil přednosta Netuka. 

Orgán, který pocházel od třicetileté ženy po mozkové smrti, lékaři po vyjmutí z těla zchladili a zastavili, aby nepodléhal zkáze. Následně ho téměř na čtyři hodiny uložili do přístroje OEC Heart, kde se srdce opět roztepalo a zotavilo. "Srdce se uchovává ve fyziologických podmínkách, kdy je promýváno teplou, plně okysličenou krví dárce," uvedl Netuka.

Srdce se uchovává ve fyziologických podmínkách, kdy je promýváno krví dárce.
Srdce se uchovává ve fyziologických podmínkách, kdy je promýváno krví dárce. | Foto: IKEM

Nová metoda zvýší počet srdcí vhodných k transplantaci

Podle statistiky koordinačního střediska transplantací v Česku aktuálně čeká na transplantaci srdce 81 lidí, z nichž 56 v IKEM. "Srdeční selhání je v civilizovaných zemích epidemie 21. století. Postihuje dvě až tři procenta populace a ve věku nad 70 let je v České republice 100 až 150 tisíc nemocných," řekl přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk o stavu, kdy srdce svým výkonem nestačí nárokům organismu.

Ročně v IKEM doktoři transplantují okolo 40 až 50 srdcí, letos je jich zatím 33. Podle Pirka je to ale málo. "Je to dáno tím, že nejsou dárci," uvedl. Výrazný posun v léčbě nemocných nastal už po roce 2012, kdy lékaři začali používat mechanické srdeční podpory, tedy čerpadla krve, která u pacientů s pokročilým srdečním selháním částečně nebo úplně převezmou úlohu srdce v krevním oběhu.

"Předtím se třetina nemocných nedočkala transplantace a zemřeli na čekací listině. V současné době je úmrtnost pod 10 procenty," dodal Pirk, který předpokládá, že díky přístroji OCS Heart budou doktoři moct k transplantaci využívat více srdcí a osud nemocných na čekací listině bude ještě lepší. Podle Netuky by se počet srdcí vhodných pro transplantaci mohl zvýšit až o pětinu.

Foto: IKEM

Jednou z výhod přístroje je prostor pro posouzení funkce a případná optimalizace srdce. Lékaři ho mohou také monitorovat a zjišťovat parametry, jako je krevní tlak, tepová frekvence nebo EKG. Orgán je navíc možné transplantovat na delší vzdálenosti, čehož využívají například v Austrálii, kde je průměrná doba transportu okolo šesti hodin.

"Hranice dobrých výsledků je okolo tří až čtyř hodin. Srdce podléhá zkáze a postupujícím časem dochází ke zhoršování vhodnosti orgánu," řekl Netuka. Metoda se začala používat před pěti lety a provádí se také ve Velké Británii nebo Spojených státech amerických.

Ročně pojišťovna zaplatí maximálně deset takových transplantací

Průměrná cena transplantací je asi 1,7 milionu korun a odvíjí se hlavně od případných komplikací. Zatímco nejlevnější transplantace srdce byla za 700 tisíc korun, cena té nejdražší byla podle ředitele IKEM Michala Stiborka asi 3,7 milionu.

Přístroj OCS Heart, který lékaři k transportu srdce použili, stál IKEM sedm a půl milionu korun. Pojišťovna ale na pořízení nepřispěla, a tak peníze institut získal od Nadačního fondu Kapka naděje a společnosti Shell.

Dřívějšímu zavedení metody v Česku bránilo podle Netuky materiální zajištění i finanční krytí ze strany pojišťoven. "Jsme velice rádi, že jsme dosáhli dohody s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), která jako první zdravotní pojišťovna v České republice použití tohoto systému hradí," uvedl Stiborek.

VZP slíbila ročně uhradit osm až deset takovýchto zákroků. "Připravili jsme úhradový mechanismus, který umožní, že tato metoda je hrazená a dostupná pro transplantační týmy a české pacienty. Doufám, že se tuto metodu podaří natolik rozvinout, že se doba na čekací listině na transplantaci výrazně zkrátí," řekl náměstek ředitele VZP David Šmehlík.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy