Lékaři chtějí po státu miliardy navíc

Zdeněk Mihalco
7. 6. 2007 9:30
Lékařská komora chce změnit Julínkovu reformu
Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Co chtějí lékaři?

  • Prosazuje zvyšování spoluúčasti pacientů
  • Kritizuje administrativu spojenou s vybíráním poplatků
  • Požaduje trvalé smluvní vztahy mezi lékaři a pojišťovnami
  • Odmítá, aby ředitele VZP jmenoval a odvolával ministr
  • Odmítá zmražení plateb za státní pojištěnce, naopak navrhuje jejich zvýšení
  • Kritizuje zvýšení DPH u léků z 5 na 9 procent
  • Nechce, aby lékárník mohl zaměnit předepsaný preparát za levnější variantu léku se stejnou účinnou látkou

Praha - Česká lékařská komora oslovila několik poslanců, aby jí pomohli v parlamentu změnit zdravotnickou reformu, kterou předložil ministr Tomáš Julínek (ODS).

Lékaři požadují především miliardy korun navíc ze státního rozpočtu do zdravotnictví a trvalé smluvní vztahy s pojišťovnami.

Komora například tvrdě odmítá návrh, aby v budoucnu ředitele VZP nejmenoval parlament, ale přímo ministr.

Chce také, aby si pacienti připlatili, pokud žádají nadstandardní výkon. To vše vyplývá z návrhu novely zákona o veřejném zdravotním pojištění připravovaném Českou lékařskou kmorou, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Ministerstvo zdravotnictví její návrhy nebude akceptovat.

ČLK: Změníme reformu

"Oslovujeme poslance všech parlamentních stran, jejichž prostřednictví chceme předložit vlastní reformní opatření," říká prezident lékařské komory Milan Kubek.

Komora má politicky blízko k sociální demokracii. Prezidentem komory byl dříve David Rath a její požadavky tedy do značné míry korespondují s představami ČSSD. Proto s komorou odmítá jednat ministerstvo zdravotnictví.

Foto: Aktuálně.cz

Lékaři chtějí miliardy

Ministr Julínek chce v připravované reformě na dva roky zmrazit platby do zdravotního pojištění za státní pojištěnce. Pro systém to bude znamenat mnohamiliardovou ztrátu. Lékaři naopak chtějí navýšit příspěvky za státní pojištěnce, tedy například důchodce, studenty, nezaměstnané a děti. "Výdaje státu jsou extrémně nízké, tvoří jen asi 24 procent veřejného zdravotního pojištění," tvrdí Milan Kubek. 

Takzvaný vyměřovací základ by se měl podle komory zvýšit na 30 procent průměrné mzdy. V současné době je to 25 procent. V praxi to znamená, že by šlo do systému veřejného zdravotního pojištění zhruba o 16 miliard ročně navíc oproti současnému stavu.

Doplatky za nadstandardní péči

Překvapivý je požadavek komory, aby byly ze zdravotního pojištění hrazeny pouze výkony provedené nejlevnějším možným způsobem. Pokud by pacient požadoval jinou léčbu, musel by rozdíl doplatit.

Znamenalo by to radikální proměnu systému, zavedení spoluúčasti pacientů a další navýšení prostředků, které by šly do zdravotnictví.

Pacienti by si tak mohli připlatit třeba na kvalitnější endoprotézu.   

"Spoluúčast pacientů může růst," říká Kubek. Lékařská komora podle něj není ani proti poplatkům ve zdravotnictví, ale nelíbí se jí podoba systému navrhovaná ministrem Julínkem. "Například nám tam chybí poplatek za neakutní převoz sanitním vozem. Ten by měl být poměrně vysoký, protože v těchto případech dochází k častému zneužívání," tvrdí prezident organizace.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS)
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) | Foto: Ondřej Besperát

Lékaři proti lékárníkům

Komora protestuje také proti návrhu ministra Julínka na zvýšení pravomocí lékárníků.

Julínek chce, aby lékárníci mohli zaměnit předepsaný preparát za levnější lék se stejnou účinnou látkou. "Podle zákona však za terapii odpovídá lékař, ne lékárník. Musel by se zákon změnit tak, aby byl za léčbu odpovědný lékárník," říká Milan Kubek. Zdůrazňuje, že určité léky sice obsahují stejnou účinnou látku, ale mění se ve složení pomocných látek, které pacient nemusí dobře snášet.

Systém navrhovaný Julínkem je běžný ve většině evropských zemí.

Možnost bez větších omezení zaměnit preparát přímo v lékárnách naopak požaduje Česká lékárnická komora.

Ministerstvo: komoře nevěříme

Ministerstvo se návrhy komory nechce vůbec zabývat. "Pro nás je lékařská komora absolutně nedůvěryhodný partner," říká mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. "Zcela jistě návrhy na změny nebudeme akceptovat," tvrdí.

Představitelé lékařské komory si na přístup ministerstva stěžují: "Přestože nám to bylo slíbeno, zástupci ministerstva s námi vůbec o připravované reformě nejednali," říká prezident ČLK Milan Kubek.

 

Právě se děje

Další zprávy