Lékař: Zemanovi jsem vyšetření kvůli rakovině nedoporučoval

ČTK Domácí ČTK, Domácí
28. 2. 2019 11:14
Soudní znalec a lékař Pavel Šlampa odmítl tvrzení, že prezidentu Miloši Zemanovi doporučil kvůli nebezpečí onemocnění zhoubným nádorem další vyšetření. Uvedl to v prohlášení, které zaslal ČTK. Reagoval tak na zprávy v médiích. Poznamenal, že jako soudní znalec v posudku uvedl, že vyšetření z listopadu 2017 u Zemana nepotvrdilo pokročilý ani raný zhoubný nádor.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Šlampa posuzoval zdravotní stav prezidenta v souvislosti se sporem s brněnským politikem Svatoplukem Bartíkem, který v roce 2017 napsal, že Zeman má rakovinu a zbývá mu pár měsíců života.

Pražský hrad vyjádření Bartíka označil za lži a podal na něj trestní oznámení. Zeman se zároveň podrobil lékařskému vyšetření. Policie trestní oznámení odložila a následně státní zástupce zamítl stížnost Hradu na odložení oznámení. Spor nyní bude pokračovat v civilní rovině.

Média nedávno informovala o tom, že Šlampa Zemanovi doporučil důkladnější prohlídku. Proti tomu se Šlampa v prohlášení ostře ohradil a označil to za dezinformaci. 

O tom, že si policie na posouzení sporu o Zemanův zdravotní stav pozvala Šlampu, informoval i deník Aktuálně.cz, který citoval z policejního usnesení, jež získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

"Komplexním fyzickým vyšetřením celého těla posuzovaného nebylo prokázáno zhoubné onemocnění, nicméně z preventivního hlediska bylo doporučeno doplnit některá vyšetření, která by mohla zjistit přítomnost časného zhoubného nádoru," citoval s odkazem na policejní usnesení server. Podle Šlampy jsou tato vyšetření pouze doporučená a v žádném případě závazná. Deník Aktuálně.cz v původní verzi článku přiřkl tato slova přímo Šlampovi, poté však upřesnil, že Šlampa v tomto tvrzení pouze citoval původní Zemanovi lékaře. 

"Jednoznačně jsem z pozice znalce v posudku uvedl, že provedená vyšetření (laboratorní vyšetření krve, moče a CT vyšetření) k tomuto datu (7. listopadu 2017) u pana prezidenta nepotvrzují přítomnost pokročilého zhoubného nádoru a ani nepotvrzují indicie časného zhoubného nádoru. To nepotvrdila ani doplňující vyšetření ze dne 14. listopadu 2017," uvedl Šlampa v prohlášení.

Vyšetření jsou pouze doporučená a v žádném případě závazná

Šlampa v prohlášení uvedl, že Zeman měl k 7. listopadu 2017 stejné riziko onemocnění časným stadiem zhoubného onemocnění jako kterýkoli člověk jeho věku, který má cukrovku a kouří. Poznamenal, že preventivní vyšetření na rakovinu doporučuje praktický lékař každému, kdo dosáhne určité věkové hranice. Dodal ale, že podobné obecné doporučení Zemanovi v posudku nedával. "Nebyla předmětem vyšetřování," uvedl.

"Jako lékaře mne nesmírně mrzí, že se otázka zdraví člověka stala předmětem nízkého politikaření a šíření dezinformací. Pokládám všechny v médiích prezentované nepravdy kolem zdraví pana prezidenta za značně neetické," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy