Lékaři doporučili Zemanovi důkladnější prohlídku. Zda ji absolvoval, nechce Hrad říct

Marek Pokorný Marek Pokorný
18. 2. 2019 14:58
Prezident Miloš Zeman by si měl nechat udělat důkladnější zdravotní prohlídku, která by vyloučila, zda přece jen nemá onkologický nález v raném stadiu. Uvedli to lékaři, kteří prezidenta vyšetřovali a jejichž závěr citoval soudní znalec Pavel Šlampa, jehož si policie přizvala ve sporu mezi Zemanem a brněnským radním Svatoplukem Bartíkem. Ten dříve prohlásil, že má prezident rakovinu. Prezidentův mluvčí odmítl reagovat na dotaz, zda takové vyšetření prezident podstoupil.
Prezident Miloš Zeman s kancléřem Vratislavem Mynářem.
Prezident Miloš Zeman s kancléřem Vratislavem Mynářem. | Foto: ČTK

Uvedené doporučení zaznívá v usnesení policie, která řešila Zemanovo trestní oznámení na Bartíka za jeho komentář na Facebooku z listopadu 2017, v němž uvedl, že Zeman trpí rakovinou a zbývá mu jen několik měsíců života. Usnesení, kterým policie vyšetřování odložila, získal deník Aktuálně.cz na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

O tom, že Zeman trpí rakovinou v pokročilém stadiu, informoval Bartík 7. listopadu 2017 těsně poté, co skončila možnost podat kandidátku do prezidentských voleb.

"Má rakovinu, metastázy na více místech, svoji diagnózu zná už tři týdny, léčbu odmítl, prognóza tři až sedm měsíců, zdroj z pochopitelných zdrojů nezveřejňuji, konec hlášení," napsal Bartík, který byl tehdy radním městské části Brno-střed za Žít Brno, s tím, že jde o nejvyššího ústavního činitele, a je tedy veřejný zájem znát informaci o prezidentově zdraví.

Zeman tehdy reagoval, že na Bartíka podá trestní oznámení a bude chtít pět milionů korun pro pomluvu. To také udělal. Současně 14. listopadu absolvoval zdravotní prohlídku, která žádné onkologické onemocnění nezjistila.

"Z dodané spisové dokumentace Policie ČR a zdravotní dokumentace Ing. Miloše Zemana je evidentní, že ke dni 7. listopadu 2017 netrpěl pokročilým zhoubným onemocněním," uvedl znalec Pavel Šlampa, kterého policie požádala o vypracování posudku. Ten dodal 3. listopadu 2018.

Ovčáček: Máte dotazy kremelského typu

Jenže Šlampa, který je přednosta Kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu, upozornil, že lékaři Zemanovi udělali jen běžné laboratorní vyšetření krve, moče a CT. A vyšetření mohla být důkladnější. 

"Komplexním fyzickým vyšetřením celého těla posuzovaného nebylo prokázáno zhoubné onemocnění, nicméně z preventivního hlediska byla doporučena doplnit některá vyšetření, která by mohla zjistit přítomnost časného zhoubného nádoru," citoval Šlampa tým lékařů, který tehdy prezidenta vyšetřoval. Šlampa současně dodal, že tato vyšetření jsou pouze doporučená a v žádném případě závazná.

Zda ale Zeman doporučení lékaře vyslyšel, není možné zjistit. Místo odpovědí na otázky totiž mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček reaguje urážkami. "Na dezinformace kremelského stylu nereaguji," napsal Aktuálně.cz.

Podobně usnesení policie získal i server Seznam, jehož otázky Ovčáček zveřejnil se svojí reakcí. I jemu odmítl odpovědět. "Píšete absolutní nesmysly a výmysly a tím zjevně účelově překrucujete celou dezinformační kauzu Bartík," uvedl Ovčáček na otázky redaktora Seznam.cz Radka Nohla.

Soud: Zeman újmu neutrpěl, je znovu prezident

Policie nakonec loni 18. prosince prověřování, zda se Bartík nedopustil trestného činu, odložila. Podle ní se nepodařilo prokázat, že by se pomluvy dopustil. K tomu je totiž nutný úmysl.

"Je třeba dodat, že Ing. Miloš Zeman žádnou vážnou újmu na svých právech, ať již v osobní či ústavní rovině, neutrpěl, když navíc prezidentem republiky znovu zvolen byl," uvedl v usnesení o odložení policejní komisař.

Prezident proti tomu prostřednictvím svého právníka Marka Nespaly podal stížnost, tu ale státní zástupce Arne Nekula 7. února zamítl jako nedůvodnou. A poukázal, že se Zeman může bránit například žalobou na ochranu osobnosti.

"Napadené rozhodnutí policejního orgánu, stejně jako toto rozhodnutí státního zástupce, nezbavuje stěžovatele a případně další oprávněné osoby jejich práva domáhat se zadostiučinění, respektive uplatnění svých práv občanskoprávní cestou," napsal žalobce.

Civilní žalobu, v níž požaduje odškodné pět milionů korun, Zeman podal již předloni v listopadu. Loni v červnu ale požádal o přerušení řízení, které podle databáze Infosoud stále trvá.

Omluva: V původní verzi článku jsme uvedli, že ona doporučení dal doktor Pavel Šlampa. Ve skutečnosti ve zprávě pro policii citoval předchozí Zemanovy lékaře.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy