Lékaři doporučili Zemanovi důkladnější prohlídku. Zda ji absolvoval, nechce Hrad říct

Marek Pokorný Marek Pokorný
18. 2. 2019 14:58
Prezident Miloš Zeman by si měl nechat udělat důkladnější zdravotní prohlídku, která by vyloučila, zda přece jen nemá onkologický nález v raném stadiu. Uvedli to lékaři, kteří prezidenta vyšetřovali a jejichž závěr citoval soudní znalec Pavel Šlampa, jehož si policie přizvala ve sporu mezi Zemanem a brněnským radním Svatoplukem Bartíkem. Ten dříve prohlásil, že má prezident rakovinu. Prezidentův mluvčí odmítl reagovat na dotaz, zda takové vyšetření prezident podstoupil.
Prezident Miloš Zeman s kancléřem Vratislavem Mynářem.
Prezident Miloš Zeman s kancléřem Vratislavem Mynářem. | Foto: ČTK

Uvedené doporučení zaznívá v usnesení policie, která řešila Zemanovo trestní oznámení na Bartíka za jeho komentář na Facebooku z listopadu 2017, v němž uvedl, že Zeman trpí rakovinou a zbývá mu jen několik měsíců života. Usnesení, kterým policie vyšetřování odložila, získal deník Aktuálně.cz na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

O tom, že Zeman trpí rakovinou v pokročilém stadiu, informoval Bartík 7. listopadu 2017 těsně poté, co skončila možnost podat kandidátku do prezidentských voleb.

"Má rakovinu, metastázy na více místech, svoji diagnózu zná už tři týdny, léčbu odmítl, prognóza tři až sedm měsíců, zdroj z pochopitelných zdrojů nezveřejňuji, konec hlášení," napsal Bartík, který byl tehdy radním městské části Brno-střed za Žít Brno, s tím, že jde o nejvyššího ústavního činitele, a je tedy veřejný zájem znát informaci o prezidentově zdraví.

Zeman tehdy reagoval, že na Bartíka podá trestní oznámení a bude chtít pět milionů korun pro pomluvu. To také udělal. Současně 14. listopadu absolvoval zdravotní prohlídku, která žádné onkologické onemocnění nezjistila.

"Z dodané spisové dokumentace Policie ČR a zdravotní dokumentace Ing. Miloše Zemana je evidentní, že ke dni 7. listopadu 2017 netrpěl pokročilým zhoubným onemocněním," uvedl znalec Pavel Šlampa, kterého policie požádala o vypracování posudku. Ten dodal 3. listopadu 2018.

Ovčáček: Máte dotazy kremelského typu

Jenže Šlampa, který je přednosta Kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu, upozornil, že lékaři Zemanovi udělali jen běžné laboratorní vyšetření krve, moče a CT. A vyšetření mohla být důkladnější. 

"Komplexním fyzickým vyšetřením celého těla posuzovaného nebylo prokázáno zhoubné onemocnění, nicméně z preventivního hlediska byla doporučena doplnit některá vyšetření, která by mohla zjistit přítomnost časného zhoubného nádoru," citoval Šlampa tým lékařů, který tehdy prezidenta vyšetřoval. Šlampa současně dodal, že tato vyšetření jsou pouze doporučená a v žádném případě závazná.

Zda ale Zeman doporučení lékaře vyslyšel, není možné zjistit. Místo odpovědí na otázky totiž mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček reaguje urážkami. "Na dezinformace kremelského stylu nereaguji," napsal Aktuálně.cz.

Podobně usnesení policie získal i server Seznam, jehož otázky Ovčáček zveřejnil se svojí reakcí. I jemu odmítl odpovědět. "Píšete absolutní nesmysly a výmysly a tím zjevně účelově překrucujete celou dezinformační kauzu Bartík," uvedl Ovčáček na otázky redaktora Seznam.cz Radka Nohla.

Soud: Zeman újmu neutrpěl, je znovu prezident

Policie nakonec loni 18. prosince prověřování, zda se Bartík nedopustil trestného činu, odložila. Podle ní se nepodařilo prokázat, že by se pomluvy dopustil. K tomu je totiž nutný úmysl.

"Je třeba dodat, že Ing. Miloš Zeman žádnou vážnou újmu na svých právech, ať již v osobní či ústavní rovině, neutrpěl, když navíc prezidentem republiky znovu zvolen byl," uvedl v usnesení o odložení policejní komisař.

Prezident proti tomu prostřednictvím svého právníka Marka Nespaly podal stížnost, tu ale státní zástupce Arne Nekula 7. února zamítl jako nedůvodnou. A poukázal, že se Zeman může bránit například žalobou na ochranu osobnosti.

"Napadené rozhodnutí policejního orgánu, stejně jako toto rozhodnutí státního zástupce, nezbavuje stěžovatele a případně další oprávněné osoby jejich práva domáhat se zadostiučinění, respektive uplatnění svých práv občanskoprávní cestou," napsal žalobce.

Civilní žalobu, v níž požaduje odškodné pět milionů korun, Zeman podal již předloni v listopadu. Loni v červnu ale požádal o přerušení řízení, které podle databáze Infosoud stále trvá.

Omluva: V původní verzi článku jsme uvedli, že ona doporučení dal doktor Pavel Šlampa. Ve skutečnosti ve zprávě pro policii citoval předchozí Zemanovy lékaře.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy