Led dál trápí řidiče, na Jablonecku stály kamiony

Redakce DOM
7. 1. 2008 19:35
Meteorologové prodloužili výstrahu až do úterý
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Mrznoucí sníh a déšť bude komplikovat jízdu a chůzi ještě další den. Experti z Českého hydrometeorologického ústavu prodloužili výstrahu před ledovkou. Platí pro všechny regiony.

"V pondělí v noci a úterý ráno se ještě místy vyskytnou přeháňky, které budou v polohách pod 500 m n.m. smíšené nebo dešťové - opět s možností tvorby ledovky," píše se na stránkách ČHMÚ. "Na četných místech se budou tvořit zmrazky a náledí."

Na horách si musí řidiči dát pozor na tvorbu sněhových jazyků.

ČHMÚ proto doporučuje řidičům, aby omezili výjezdy. A pokud už vyjet musejí, ať počítají s komplikacemi a prodloužením doby jízdy.

Jablonecko pod sněhem

Navzdory doporučením byly v pondělí po poledni silničáři v plné práci. Prakticky ze všech míst republiky hlásili nehody, které si vyžádalo počasí.

V pondělí zkomplikovalo sněžení dopravní situaci na Jablonecku. "Místní silnice jsou kvůli sněhu špatně průjezdné, kamiony neprojedou. Jsou odstaveny v obci Loužnice silnice I/10," varovaly vpodvečer stránky infoservisu ABA.

Kolona kamionů stála do večera i před Mohelnickým kopcem ve směru na Moravskou Třebovou v Olomouckém kraji. Kvůli kluzké vozovce nemohly pokračovat dál.

Vážné potíže hlásil v pondělí i Královéhradecký kraj - kvůli silnému sněžení je povrch na většině komunikací v okrese kluzký a nehod byl bezpočet.

D8 celé odpoledne uzavřená

Kamiony už před polednem uvízly i v Libereckém kraji - pod kopcem u obce Chotovice u Nového Boru.

Dvě vážné nehody řešili i v Ústeckém kraji.

Na jižní spojce, u benzínové pumpy odklízejí sníh pro auta ručně
Na jižní spojce, u benzínové pumpy odklízejí sníh pro auta ručně | Foto: Ludvík Hradilek

Na dálnici D8 u Lovosic se na kluzkém povrchu srazila dvě osobní vozidla s kamionem a zatarasila cestu. Kolona se začala rozjíždět až po druhé hodině odpolední.

Na D8 v úseku Ústí nad Labem se odehrála i druhá nehoda - na 79. kilometru. "Tato nehoda vytvořila překážku a zneprůjezdnila celou dálnici," píše se na infoservisu ABA. Řidiči museli jet objížďkou, po D8 mohli pokračovat až před šestou hodinou večerní.

Výstraha neplatí jen pro řidiče, ale i pro chodce. "Je rovněž vhodné omezit vycházení ven z důvodu možného uklouznutí a zlomenin končetin i otřesu mozku," doporučují odborníci z Centrálního předpovědního pracoviště ČHMÚ.

Výstraha platí do úterního poledne.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy