Kvůli Tatrám padla dvě obvinění, policii zajímal Barták

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 12. 2011 13:12
Podle neoficiálních informací je stíhán exministr obrany a podnikatel Michal Smrž
Bývalý ministr obrany Martin Barták
Bývalý ministr obrany Martin Barták | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V kauze armádní zakázky na nákup nákladních automobilů značky Tatra padla dvě obvinění z pokusu o podvod a z přijímání úplatků.

V úterý o tom informovala šéfka Krajského státního zastupitelství v Ostravě Zlatuše Andělová.

Podle neoficiálních informací je stíhán bývalý ministr obrany Martin Barták a majitel zbrojařské firmy MPI Group a Bartákův známý Michal Smrž. Oba obvinění po zástupcích automobilky údajně požadovali pět milionů amerických dolarů.

Experti na finanční kriminalitu se kromě Bartáka a podnikatele zajišťujícího zbrojní zakázky Michala Smrže zajímali také o představitele společnosti Praga Petra Ptáčka.

Česká televize dříve uvedla, že obviněný má být právě Barták a Smrž. Exministr následně prohlásil, že mu o případném obvinění zatím není nic známo.

Celá kauza je vykonstruovaná

Policie se údajnou korupcí při nákupu zabývá od loňského listopadu. Tehdy bývalý velvyslanec USA v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Barták miliony dolarů za to, že Tatra už nebude mít problémy s armádní zakázkou.

To potvrdil i Cabanissův kolega Duncan Sellars, který se rovněž zúčastnil rozhovoru s Bartákem.

Prověřování případu už podle žalobce Dušana Táborského skončilo, a tím i práce speciálního týmu Tatra.

Exministr tvrdí, že celá kauza je vykonstruovanou záležitostí a má sloužit především k jeho společenské likvidaci. Proti případnému trestnímu stíhání se podle svých slov chce bránit nejrazantnějším možným způsobem.

"Doložím, že celá záležitost je od začátku výrazně nestandardní a provázena celou řadu účelových pochybení," oznámil někdejší ministr s tím, že se nechce dál nechat očerňovat.

"Médii nezmiňovanou realitou je, že jsem se na nákupu vozidel Tatra nijak nepodílel," zdůraznil Barták.

V pozadí všeho byl podle Táborského údajně zájem společnosti Praga. Ta s Tatrou spolupracovala jako subdodavatel automobilových dílů - náprav a převodovek.

Údajně nekvalitní dodávky dílů

V polovině prosince 2006 Tatra podepsala s ministerstvem obrany smlouvu na dodávku terénních nákladních vozidel za 2,7 miliardy korun. O několik měsíců později ale severomoravská automobilka ukončila kvůli údajně nekvalitním dodávkám dílů spolupráci s Pragou.

"Tatra se subdodavatelem vypověděla smlouvu. Firma se ale cítila ukřivděna a snažila se vrátit do hry," řekl Táborský. Dodal, že Praga mohla na dodávkách Tatry pro armádu vydělat stamiliony korun.

Po ukončení spolupráce se Tatře dodávky armádě začaly zadrhávat. A právě tyto problémy podle Cabanisse měly vyřešit peníze, o kterých prý Barták v USA mluvil.

V této souvislosti manažery Tatry postupně kontaktovali tři lidé. Kromě Bartáka, který o problematické zakázce jednal během oficiální návštěvy USA, i představitel Pragy Ptáček.

Třetím podezřelým by pak podle ČTK mohl být majitel zbrojařské firmy MPI Group a Bartákův známý Michal Smrž. Šéf Tatry Ronald Adams už dříve řekl, že jej navštívil prostředník "někoho vysoce postaveného" a chtěl v souvislosti s nákupem tatrovek pro armádu úplatek ve výši pět milionů dolarů. Adams uvedl, že tímto mužem byl právě Smrž.

 

Právě se děje

Další zprávy