Barták neuspěl u soudu se stížností na vyšetřování

ČTK ČTK
17. 8. 2011 16:38
Ústavní soud vidí politikův krok jako předčasný, respektive špatně adresovaný
Bývalý americký velvyslanec William Cabaniss obvinil Bartáka, že si ještě jako náměstek řekl o miliony dolarů.
Bývalý americký velvyslanec William Cabaniss obvinil Bartáka, že si ještě jako náměstek řekl o miliony dolarů. | Foto: army.cz

Brno - Bývalý ministr obrany Martin Barták (ODS) nepochodil u Ústavního soudu se stížností na postup policie při vyšetřování jeho korupční kauzy.

Podle stížnosti, kterou Barták podal v dubnu, tím vyšetřovatelé porušují jeho právo na projednání věci v přiměřené lhůtě. ÚS Bartákovu stížnost odmítl počátkem srpna bez veřejného jednání.

Barták poukazoval také na to, že probíhající vyšetřování má negativní vliv na jeho pracovní kariéru i soukromý život. Podle ústavních soudců je ale stížnost předčasná. V občanskoprávní nebo pracovněprávní rovině má Barták možnost podat civilní žalobu.

"V rovině trestněprávní je tedy ústavní stížnost zjevně neopodstatněná, v rovině soukromoprávní potom nepřípustná, neboť doposud nebyly vyčerpány všechny procesní prostředky," uvedla v usnesení soudkyně Michaela Židlická.

Politik čelí podezření, že v roce 2008 požádal o úplatek v souvislosti s nákupem automobilů Tatra pro vojsko. Policie se případem zabývá od loňského listopadu.

V kauze jde o dodávku terénních nákladních vozidel za 2,7 miliardy korun. Případ rozvířil někdejší americký velvyslanec v ČR William Cabaniss, který jako zástupce automobilky Tatra přišel s tvrzením, že v roce 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) miliony dolarů za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou.

Tisk v minulosti uvedl, že jsou v kauze celkem tři podezřelí - vedle Bartáka i zbrojaři Petr Ptáček a Michal Smrž. Všichni obvinění popírají.

Barták po odchodu z ministerstva obrany nastoupil na místo náměstka ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Od podzimu loňského roku měl neplacené volno v souvislosti s vyšetřováním korupce při zadávání armádních zakázek. Na konci letošního března požádal ministra o uvolnění z funkce, čemuž Kalousek vyhověl.

 

Právě se děje

Další zprávy