Kvůli fotbalu chystá Pospíšil na soudce kárnou žalobu

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 12. 2011 15:00
Soudce Bernard nerespektuje stanovisko ministerstva
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Až kárný senát Nejvyššího správního soudu rozsekne podle všeho spor, který s ministerstvem spravedlnosti vede především soudce Stanislav Bernard.

Ten odmítá akceptovat stanovisko Pospíšilova úřadu, že je jeho soudcovská funkce neslučitelná s jeho působením v rozhodčích orgánech fotbalového svazu.

Proto na něj ministerstvo spravedlnosti chystá kárnou žalobu. "To je jejich věc. Co vám k tomu mám jiného říct? Já svoje stanovisko neměním," říká Stanislav Bernard, který je místopředsedou Vrchního soudu v Praze. A zároveň předsedou Arbitrážní komise Fotbalové asociace ČR.

Fotbalový svaz: soudce, kam se podíváš

Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo v říjnu na svých webových stránkách stanovisko, které se opírá o zákon o soudech a soudcích. Z něj vyvozuje, že soudce nesmí působit jako rozhodce nebo zprostředkovatel řešení právního sporu.

"Z tohoto obecného ustanovení vyplývá, že soudce nesmí působit ani v orgánech právnických osob, do jejichž působnosti spadá řešení právních sporů," píše se ve stanovisku ministerstva.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | Foto: Ludvík Hradilek

Přitom v orgánech Fotbalové asociace ČR se to soudci jen hemží. "U nás se to týkalo tří soudců. Karel Podolka nám sdělil, že z osobních důvodů své členství v odvolací a revizní komisi FAČR ukončil. Lubomír Klimáček se zasedání disciplinárky dlouhodobě nezúčastňuje. Jen pan Stanislav Bernard je stále aktivní. Sdělil nám, že na tom nic měnit nebude, a to až do vyřešení případu," říká Jan Fořt, mluvčí Vrchního soudu v Praze.

Soudcovská unie případ Pikna nerozsekla

Pavol Pikna z Městského soudu v Praze své členství v arbitrážní komisi pozastavil a požádal Soudcovskou unii, aby k jeho případu zaujala stanovisko.

"Na našem výročním zasedání se k tomu vedla dlouhá debata. Soudcovská unie nakonec stanovisko nevyslovila a pověřila svůj orgán, Soud Unie, jehož jsem předsedou, aby věc rozhodl. Zatím jsme tak neučinili," říká Libor Vávra ze Soudcovské unie.

"Na jednu stranu chápu stanovisko ministerstva," říká Vávra s odkazem na to, že v komisích fotbalového svazu se rozhoduje o milionových částkách. "Na druhou stranu je otázkou, kde stanovit tu hranici. Jestli je nepřípustné, aby i působení soudců v basketbalu, kde se rozhoduje o desetitisících, nebo dejme tomu v Junáku, kde si udělují tresty ve smyslu odnětí nějakého emblému."

Ministerstvo: Ať rozhodne kárný senát

Pospíšilův úřad zajímá nyní v první řadě angažmá soudců ve fotbale. "Ministerstvo spravedlnosti  připraví na soudce, kteří neukončí aktivní činnost v orgánech FAČR, kárnou žalobu. Ministerstvo chce, aby se věcí zabýval kárný senát Nejvyššího správního soudu a aby rozhodl, zda soudce může takovou funkci zastávat, či nikoliv," sdělila Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Tereza Palečková.

Celý problém vygenerovaly stížnosti, které na ministerstvo posílal ve věci souběhu soudců v justici i fotbalových orgánech podnikatel Michal Vejsada. Ten je majitelem klubu Bohemians Praha, který skončil v konkurzu. Vede v té souvislosti řadu pří na půdě fotbalového svazu i u soudů.

Akci spustil Vejsada z Bohemians

"Stejná kauza se nejdřív řeší na Strahově, na fotbalovém svazu a pak u soudu. A i když ji třeba neřeší stejní lidé, tak soudci působící ve fotbale sedávají ve stejných kancelářích s těmi, co to pak řeší u soudu, takže je můžou ovlivňovat," vysvětluje Vejsada pohnutky své aktivity.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Policie evakuuje desítky lidí z bytových domů kolem zábavního parku Mirakulum v Milovicích na Nymbursku, při výkopových pracích se našla letecká puma.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy