Kvůli fotbalu chystá Pospíšil na soudce kárnou žalobu

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 12. 2011 15:00
Soudce Bernard nerespektuje stanovisko ministerstva
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Až kárný senát Nejvyššího správního soudu rozsekne podle všeho spor, který s ministerstvem spravedlnosti vede především soudce Stanislav Bernard.

Ten odmítá akceptovat stanovisko Pospíšilova úřadu, že je jeho soudcovská funkce neslučitelná s jeho působením v rozhodčích orgánech fotbalového svazu.

Proto na něj ministerstvo spravedlnosti chystá kárnou žalobu. "To je jejich věc. Co vám k tomu mám jiného říct? Já svoje stanovisko neměním," říká Stanislav Bernard, který je místopředsedou Vrchního soudu v Praze. A zároveň předsedou Arbitrážní komise Fotbalové asociace ČR.

Fotbalový svaz: soudce, kam se podíváš

Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo v říjnu na svých webových stránkách stanovisko, které se opírá o zákon o soudech a soudcích. Z něj vyvozuje, že soudce nesmí působit jako rozhodce nebo zprostředkovatel řešení právního sporu.

"Z tohoto obecného ustanovení vyplývá, že soudce nesmí působit ani v orgánech právnických osob, do jejichž působnosti spadá řešení právních sporů," píše se ve stanovisku ministerstva.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | Foto: Ludvík Hradilek

Přitom v orgánech Fotbalové asociace ČR se to soudci jen hemží. "U nás se to týkalo tří soudců. Karel Podolka nám sdělil, že z osobních důvodů své členství v odvolací a revizní komisi FAČR ukončil. Lubomír Klimáček se zasedání disciplinárky dlouhodobě nezúčastňuje. Jen pan Stanislav Bernard je stále aktivní. Sdělil nám, že na tom nic měnit nebude, a to až do vyřešení případu," říká Jan Fořt, mluvčí Vrchního soudu v Praze.

Soudcovská unie případ Pikna nerozsekla

Pavol Pikna z Městského soudu v Praze své členství v arbitrážní komisi pozastavil a požádal Soudcovskou unii, aby k jeho případu zaujala stanovisko.

"Na našem výročním zasedání se k tomu vedla dlouhá debata. Soudcovská unie nakonec stanovisko nevyslovila a pověřila svůj orgán, Soud Unie, jehož jsem předsedou, aby věc rozhodl. Zatím jsme tak neučinili," říká Libor Vávra ze Soudcovské unie.

"Na jednu stranu chápu stanovisko ministerstva," říká Vávra s odkazem na to, že v komisích fotbalového svazu se rozhoduje o milionových částkách. "Na druhou stranu je otázkou, kde stanovit tu hranici. Jestli je nepřípustné, aby i působení soudců v basketbalu, kde se rozhoduje o desetitisících, nebo dejme tomu v Junáku, kde si udělují tresty ve smyslu odnětí nějakého emblému."

Ministerstvo: Ať rozhodne kárný senát

Pospíšilův úřad zajímá nyní v první řadě angažmá soudců ve fotbale. "Ministerstvo spravedlnosti  připraví na soudce, kteří neukončí aktivní činnost v orgánech FAČR, kárnou žalobu. Ministerstvo chce, aby se věcí zabýval kárný senát Nejvyššího správního soudu a aby rozhodl, zda soudce může takovou funkci zastávat, či nikoliv," sdělila Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Tereza Palečková.

Celý problém vygenerovaly stížnosti, které na ministerstvo posílal ve věci souběhu soudců v justici i fotbalových orgánech podnikatel Michal Vejsada. Ten je majitelem klubu Bohemians Praha, který skončil v konkurzu. Vede v té souvislosti řadu pří na půdě fotbalového svazu i u soudů.

Akci spustil Vejsada z Bohemians

"Stejná kauza se nejdřív řeší na Strahově, na fotbalovém svazu a pak u soudu. A i když ji třeba neřeší stejní lidé, tak soudci působící ve fotbale sedávají ve stejných kancelářích s těmi, co to pak řeší u soudu, takže je můžou ovlivňovat," vysvětluje Vejsada pohnutky své aktivity.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit

Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, stát chce déle.

Další zprávy