Holub tak reagoval na informace, že nynější sloučení odborů správních agend a legislativně právního vyvolává pochybnosti kolem rozhodování úřadu v Babišově případu. Podle Holuba se organizační změny začaly připravovat již v loňském roce a s kauzou nemají žádnou souvislost.
Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Městský úřad v Černošicích mu za přestupek v podobě střetu zájmů již uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 tisíc korun. Babiš se proti tomu odvolal, kauzou by se tak mohli brzy zabývat krajští úředníci.
Zástupce České pirátské strany, která na změny v úřadu upozornila, Holubovo vyjádření neuspokojilo, dál okolnosti považují za podezřelé. "Ředitel krajského úřadu Holub totiž nijak nedoložil svá slova, že údajně tyto změny plánoval dlouhodobě. Navíc před několika týdny podrobně popisoval novinářům průběh odvolacího řízení a o těchto změnách nepadlo ani slovo. Reorganizace nastala náhle a utajeně a za tím si stojíme," uvedl Petr Fojtík, člen analytického týmu pirátů.
Babišovo odvolání má nově spadat pod odbor legislativně právní a krajský živnostenský úřad a tím pádem i pod nového ředitele Vladimíra Černého. Předchozí vedoucí odboru správních agend Alice Opočenská nyní vede odbor zdravotnictví. Podle Holuba se reorganizací uspořila pracovní místa a například zrychlilo vydávání rozhodnutí. Uvedlo, že úřad je živý organismus a změny jsou kontinuální.
Nicméně Holub neřekl datum, kdy začal reorganizaci připravovat. Opakoval, že úřad chystá změny průběžně. "Na úřadě máme různě rozložené právníky a dlouhodobě jsme uvažovali, jak tento problém řešit," uvedl Holub s tím, že když se po odchodu Opočenské naskytla příležitost, tak sloučil dva odbory. "Úřad reagoval efektivně a ekonomicky tím ze sloučil dva odbory," dodal Holub.
Opočenská byla jmenovaná radou do čela odboru zdravotnictví 14. ledna. Ke sloučení odboru legislativně právního a odboru správních agend došlo 24. ledna, tedy tři dny potom, co o Babišově případu rozhodl městský úřad v Černošicích. Tato časová souslednost ale podle Holuba nemá žádnou souvislost a krajský úřad zatím rozhodnutí Černošic nedostal.
Až Babišův spis z Černošic do sídla kraje v Praze dorazí, poputuje z podatelny k novému šéfovi odboru Černému. Ten ho přidělí vedoucímu oddělení, které řeší přestupky a ten případ přidělí konkrétnímu úředníkovi.
Šéfem sloučeného odboru se stal Černý bez výběrového řízení. "Pan magistr Černý již vedoucím odboru legislativního odboru byl, tam k žádné změně nedocházelo, jen se sloučily pozice," dodal zástupce ředitele krajského úřadu pro sekci finanční a územní správní Roman Šubert.
Také hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) už dříve odmítla, že by měla jakýkoli vliv na rozhodování úředníků v Babišově kauze.
Premiér se hájí tím, že holding vložil do svěřenského fondu. Tvrdí, že tak splnil povinnosti, které ukládá zákon o střetu zájmů. Podnět černošické radnici odeslala Transparency International ČR, podle níž Babiš holding Agrofert ovládá i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon. Radnice v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž premiér žije.
Babiš nedávno serveru Novinky.cz řekl, že úřad v Černošicích by měl spíš organizovat úklid sněhu nebo řešit stavební povolení. Radnice namítla, že černošický odbor přestupků Babiše prostřednictvím jeho právního zmocněnce informoval, že jako poslanec má podle zákona právo požádat, aby městský úřad věc předal sněmovnímu mandátnímu a imunitnímu výboru. Tuto možnost premiér nevyužil a případ zůstal v Černošicích.
"Chápeme, že dopady zákona mohou být pro pana premiéra nepříznivé, nicméně kritiku za to nelze směřovat na naše úředníky, jejichž jedinou povinností je podle zákona postupovat a řídit se jím," stojí v prohlášení na webu městského úřadu.