Středočeský kraj vyměnil úředníky, kteří se budou zabývat Babišovým odvoláním

Domácí Domácí
8. 2. 2019 12:59
Středočeský krajský úřad provedl v lednu reorganizaci odborů, které budou řešit kauzu Andreje Babiše o střetu zájmů. Babišův případ tak budou mít na starost jiní úředníci, než kteří podobné případy řešili dříve. Krajský úřad změny potvrdil týdeníku Respekt s tím, že se jednalo o "celkovou optimalizaci a zefektivnění". Piráti reorganizaci kritizují, ohrožuje podle nich důvěryhodnost rozhodnutí v Babišově kauze.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

"Loni byla zahájena příprava celkové optimalizace a zefektivnění chodu krajského úřadu včetně návazných ekonomických dopadů. Tato optimalizace se týkala mimo jiné i možnosti sloučení Odboru správních agend a KŽÚ a Odboru legislativně právního. (…) Jedná se o interní organizační změnu, která nemá vliv na výkon přenesené působnosti," uvedl na dotaz Respektu ředitel úřadu Jiří Holub.

Střet zájmů Babiše řešil Městský úřad v Černošicích, pod které spadají Průhonice, v nichž premiér žije. Babišovi právníci se ale proti rozhodnutí odvolali a odvolací institucí je v tomto případě právě Středočeský krajský úřad.

Piráti: odbor byl zrušen hned po rozhodnutí v kauze Babiše

Reorganizaci kritizují piráti, podle nichž náhlé a utajené personální změny na krajském úřadě vzbuzují velké obavy ve věci posuzování střetu zájmů premiéra Babiše. "Bezprostředně po tom, co padlo rozhodnutí úřadu v Černošicích ve věci porušování zákona o střetu zájmů předsedou vlády Babiše, došlo ke kompletnímu zrušení krajského odboru, který měl odvolací řízení premiéra posuzovat," upozorňuje strana.

"Tato blesková a utajená reorganizace krajského úřadu ohrožuje důvěryhodnost rozhodnutí v kauze střetu zájmů Andreje Babiše," dodal předseda pirátů Ivan Bartoš.

Černošický úřad své rozhodnutí nezveřejnil. Z Babišovy následné reakce bylo zřejmé, že stanovisko bylo v jeho neprospěch. Úřad Babišovi uložil pokutu ve výši dvou set tisíc korun.

Podnět černošické radnici odeslala organizace Transparency International ČR, podle níž Babiš holding Agrofert ovládá i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon.

Premiér opakovaně uvedl, že případ vnímá jako pokus vytlačit ho z politiky.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy