Středočeský kraj vyměnil úředníky, kteří se budou zabývat Babišovým odvoláním

Domácí Domácí
8. 2. 2019 12:59
Středočeský krajský úřad provedl v lednu reorganizaci odborů, které budou řešit kauzu Andreje Babiše o střetu zájmů. Babišův případ tak budou mít na starost jiní úředníci, než kteří podobné případy řešili dříve. Krajský úřad změny potvrdil týdeníku Respekt s tím, že se jednalo o "celkovou optimalizaci a zefektivnění". Piráti reorganizaci kritizují, ohrožuje podle nich důvěryhodnost rozhodnutí v Babišově kauze.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

"Loni byla zahájena příprava celkové optimalizace a zefektivnění chodu krajského úřadu včetně návazných ekonomických dopadů. Tato optimalizace se týkala mimo jiné i možnosti sloučení Odboru správních agend a KŽÚ a Odboru legislativně právního. (…) Jedná se o interní organizační změnu, která nemá vliv na výkon přenesené působnosti," uvedl na dotaz Respektu ředitel úřadu Jiří Holub.

Střet zájmů Babiše řešil Městský úřad v Černošicích, pod které spadají Průhonice, v nichž premiér žije. Babišovi právníci se ale proti rozhodnutí odvolali a odvolací institucí je v tomto případě právě Středočeský krajský úřad.

Piráti: odbor byl zrušen hned po rozhodnutí v kauze Babiše

Reorganizaci kritizují piráti, podle nichž náhlé a utajené personální změny na krajském úřadě vzbuzují velké obavy ve věci posuzování střetu zájmů premiéra Babiše. "Bezprostředně po tom, co padlo rozhodnutí úřadu v Černošicích ve věci porušování zákona o střetu zájmů předsedou vlády Babiše, došlo ke kompletnímu zrušení krajského odboru, který měl odvolací řízení premiéra posuzovat," upozorňuje strana.

"Tato blesková a utajená reorganizace krajského úřadu ohrožuje důvěryhodnost rozhodnutí v kauze střetu zájmů Andreje Babiše," dodal předseda pirátů Ivan Bartoš.

Černošický úřad své rozhodnutí nezveřejnil. Z Babišovy následné reakce bylo zřejmé, že stanovisko bylo v jeho neprospěch. Úřad Babišovi uložil pokutu ve výši dvou set tisíc korun.

Podnět černošické radnici odeslala organizace Transparency International ČR, podle níž Babiš holding Agrofert ovládá i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon.

Premiér opakovaně uvedl, že případ vnímá jako pokus vytlačit ho z politiky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy