Kvalita podzemních vod se loni zhoršila. Mohou za to také pesticidy při pěstování řepky a kukuřice

ČTK ČTK
21. 8. 2017 18:05
Kvalita podzemních vod se loni oproti předchozím rokům zhoršila, uvádí vláda ve zprávě, kterou schválila v pondělí. Český hydrometeorologický ústav loni zkoumal 675 vrtů a pramenů, z nichž téměř 90 procent překračovalo povolené limity látek v podzemních vodách. Vliv na znečištěnou vodu má také pěstování řepky olejky a kukuřice, na které se používají pesticidy, jež snáze proniknou do podzemních vod.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jakost podzemních vod se loni oproti předchozím letům zhoršila, nadlimitní hodnoty některé ze sledovaných látek odborníci naměřili u 86,8 procenta sledovaných vrtů a pramenů. Jednou z příčin je i pěstování řepky a kukuřice, ke kterému se používají takové druhy pesticidů, které do podzemních vod proniknou snáz než ty spojené s pěstováním obilnin. Uvádí to zpráva o stavu vodního hospodářství ČR v roce 2016, kterou v pondělí schválila vláda.

Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) loni sledovali 675 vrtů a pramenů. Zjišťovali u nich přítomnost 249 znečišťujících látek. Překročení stanovených limitů pro podzemní vody alespoň u jedné z těchto látek zjistili na 86,8 procenta zkoumaných míst. O rok dříve to bylo na 82,1 procenta a v roce 2014 na 83,8 procenta míst.

"Zvýšení nenastalo pouze u mělkých vrtů, ale mnohem výrazněji se projevilo u znečištění méně zasažených pramenů a hlubokých vrtů. Toto souhrnné vyhodnocení poukazuje na skutečnost, že rozhodně nedochází ke snižování počtu znečištěním zasažených podzemních vod v rámci sledované sítě objektů ČHMÚ," konstatuje zpráva. Hluboké vrty jsou přitom proti znečištění odolnější a případná kontaminace se v nich projevuje se zpožděním oproti mělkým vrtům.

Zpráva se nejpodrobněji zaměřuje na pesticidy. S nárůstem jejich používání v zemědělství totiž roste i riziko kontaminace podzemních vod. Jak uvádí zpráva, s jedinou výjimkou byly "prakticky všechny sledované pesticidní látky stanoveny ve všech odebraných vzorcích vod".

Ohrožení pro podzemní vody představují hlavně pesticidy k ošetřování rostlin, které se používají do biopaliv. "Propagace tzv. obnovitelných zdrojů energie jako ekologické alternativy k tradičním zdrojům vede dlouhodobě v ČR k významné kontaminaci podzemních vod právě těmito pesticidy používanými hlavně k ošetřování 'energetických' plodin, jako je řepka a kukuřice, na rozdíl od herbicidů používaných pro ošetřování obilnin, které podzemní vody nekontaminují v takovém rozsahu. Otázkou zůstává, zda takováto strategie po zvážení všech vlivů na životní prostředí je opravdu ekologickou alternativou a je dlouhodobě udržitelná," uvádí zpráva.

Podle hydrologa z ČHMÚ Víta Kodeše se počet sledovaných látek i frekvence jejich sledování během let mírně mění, a meziroční zhoršení stavu uváděné ve zprávě je proto potřeba brát s určitou rezervou. "Alarmující je spíše to, že situace se dlouhodobě nemění k lepšímu a že opatření, která se udělala, nezafungovala," hodnotí situaci Kodeš.

Zprávu o stavu vodního hospodářství zpracovává každoročně ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí. Mapuje nakládání s vodami, znečistění, situaci na vodních tocích, ale i třeba stav vodovodní a kanalizační sítě a vypouštění odpadních vod.

 

Právě se děje

Další zprávy