Praha - Restituent Vítězslav Kumpera získal po zámku v Kolodějích i přilehlé budovy a pozemky.
Městský soud v Praze se postavil na stranu Kumpery ve sporu s kolodějskou radnicí.
Rozhodnutí se očekávalo. Minulý týden odvolací soud obdobně rozhodl o samotném zámku, když Úřadu vlády pravomocně nařídil vrátit zámek Kumperovi.
O rozsudku jako první informovala ČT. Je pravomocný, radnice se proti němu může pouze dovolat k Nejvyššímu soudu.
Podle soudů byl v případě Kumperových majetek konfiskován v roce 1948 neoprávněně, stát zneužil dekret prezidenta Beneše.
Kumperovi dostali od národního výboru bezprostředně po válce osvědčení, že nespolupracovali s nacisty, ani nijak nevystupovali proti Československu. Přesto byl pro konfiskaci využit jeden z dekretů prezidenta Beneše.
Nový majitel Vítězslav Kumpera nyní zvažuje, co s nabytým majetkem podnikne. "Je tu možnost otevřít v zámku muzeum, možnost pronájmu i prodeje. Ještě není rozhodnuto," řekl Kumperův právní zástupce Tomáš Chlost. Nevyloučil, že Kumpera bude jednat o spolupráci i s Úřadem vlády.
Zámek patřil řediteli Waltrovky
Posledním majitelem zámku byl inženýr Antonín Kumpera, který působil za první republiky jako ředitel Waltrovky.
Koloděje koupil před válkou. Po osvobození ale stát objekt i s přilehlými pozemky a nemovitostmi zkonfiskoval, průmyslník opustil Československo a až do své smrti žil v Brazílii. Po listopadu 1989 nárok na budovy vznesl jeho vnuk.
Zámek v Kolodějích byl postaven v roce 1710, přestavby v romantickém duchu byly provedeny o bezmála sto let později. Další úprava je z roku 1945. Vláda sídlo využívá pro svá výjezdní zasedání a další důležitá jednání, veřejnosti se otevírá jen výjimečně.