Hrdinu Kubiše připomíná od soboty důstojně i jeho rodiště. Konečně! říkají veteráni

Jan Gazdík Jan Gazdík
25. 10. 2015 16:33
V Dolních Vilémovicích byla v sobotu odhalena busta parašutisty Jana Kubiše, který společně s Josefem Gabčíkem odstranil třetího muže nacistické říše a architekta holocaustu Reinharda Heydricha. V odvetu nacisté v Mauthausenu popravili 294 příbuzných a pomocníků sedmi parašutistů, kteří se na atentátu podíleli. Odstranění Heydricha historici považují za jeden z nevýznamnějších činů protinacistického odboje v Evropě.
Odhalení busty Jana Kubiše se zúčastnil i poslední žijící západní parašutista Jaroslav Klemeš.
Odhalení busty Jana Kubiše se zúčastnil i poslední žijící západní parašutista Jaroslav Klemeš. | Foto: Jan Gazdík

Dolní Vilémovice (Třebíčsko) - Čtrnáct příbuzných a blízkých parašutisty Jana Kubiše bylo 24. října 1942 zavražděno v koncentračním táboře Mauthausen. Celá Kubišova rodina byla v podstatě během chvíle téměř vyhlazena.

V sobotu 24. října 2015 byla pak před Kubišovým rodným domkem odhalena jeho bronzová busta, přičemž samotné stavení se po rozsáhlé rekonstrukci změnilo v jedinečné muzeum odporu Čechoslováků proti teroru.

"Konečně!" zvolal v proslovu ke stovkám přítomných šéf brněnského klubu výsadkových veteránů Jaroslav Foršt. A Jaroslav Klemeš, poslední žijící západní parašutista, dodal: "Děkuji všem, kteří se zasloužili o obnovu Kubišovy chaloupky, která už byla v dezolátním stavu."

Českoslovenští parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem zlikvidovali 27. května 1942 třetího muže nacistické říše a architekta holocaustu Reinharda Heydricha. V odvetu nacisté v Mauthausenu popravili 294 příbuzných a pomocníků sedmi parašutistů, kteří se na atentátu podíleli.

Odstranění Heydricha historici považují za jeden z nevýznamnějších činů protinacistického odboje v Evropě. Zejména proto západní mocnosti odstoupily krátce poté od mnichovské smlouvy, která okleštila Čechy a Moravu o třetinu území. Kubišův a Gabčíkův čin ocenil mimochodem tento týden při státní večeři v Praze i izraelský prezident Re'uven Rivlin.

Na několikamilionovou rekonstrukci Kubišova rodného domku (včetně busty) přispěli podle starostky Dolních Vilémovic Jitky Boučkové ve veřejné sbírce lidé z celé republiky. A například Kubišův přítel a pomocník parašutistů Alois Denemarek částkou 300 tisíc korun.

Rovněž Denemarekovu rodinu nacistické represe krutě postihly. Této občanské vyspělosti a iniciativy si cení ředitel Vojenského historického ústavu (instaloval a uhradil v domku celou expozici) Aleš Knížek ze všeho nejvíce. A to tím spíše, že váleční veteráni a hrdinové protinacistického odboje jsou v poslední době cíleně a zištně okrádáni o svá bojová vyznamenání.

Pozdní poznávání statečných

O statečnosti parašutistů Adolfa Opálky, Josefa Bublíka, Jaroslava Švarce, Jana Hrubého, Josefa Valčíka, Jana Kubiše a Josefa Gabčíka bylo řečeno už poměrně hodně. Avšak například pro radiotelegrafistu výsadku CLAY Čestmíra Šikolu byli největší hrdinové právě pomocníci parašutistů:

"My jsme byli vycvičení a vyzbrojení vojáci. Do rizik jsme šli vědomě, avšak tito obyčejní lidé se překonávali v hrdinství a obětavosti, třebaže za to platili svými životy a životy svých rodin." Bez jejich pomoci by navíc podle Vojtěcha Šusteka z Archivu hlavního města Prahy parašutisté zůstali v naprosté izolaci a ničeho by nedosáhli.

A jak dodává: "K tomuto poznání dospíváme nyní až příliš pozdě. A přitom se jedná o desítky tisíc obětavých a statečných lidí, o nichž dnes už, bohužel, nic nevíme. Nejde kromě toho ´jen´ o 294 příbuzných a pomocníků sedmi parašutistů, kteří odstranili Heydricha."

Popravy příbuzných a pomocníků parašutistů se odehrály v Mauthausenu ve třech vlnách: 24. října 1942 bylo zavražděno 262 lidí; 26. ledna 1943 jedenatřicet a 3. února František Pecháček. Vždy se to odvíjelo od nadějí gestapa, co všechno může ze zatčených ještě vytlouci.

Jak to bylo s kolaborací církve

Již popáté se následující sobotu 31. října ve 12.00 koná v katedrále sv. Víta v Praze zádušní mše za 294 zavražděných Čechoslováků. Avšak, jak připomíná Vojtěch Šustek, i za všechny ty, kteří položili životy v boji proti teroru. Mši vždy slouží kardinál Dominik Duka a patří k svého druhu nejemotivnějším zážitkům. Popravení lidé jsou jmenovitě čteni a za každého z nich je před oltářem zapálena svíce. "Mše je veřejnosti volně přístupná a je na ni zván každý, kdo chce vzdát úctu zavražděným a padlým odpůrcům teroru," říká jeden z organizátorů akce, badatel Jaroslav Čvančara.

Mši v minulosti sám od sebe navštívil například i rakouský velvyslanec v Česku. A podle kardinála Duky je zejména dnes důležité si připomínat charakterní osoby, jejichž vlastenectví vyrůstalo z lásky a úcty k domovu.

"Vlast se netvoří protestem proti cizímu, ale tím, že přijmu za vlastní to, co mi odkázali druzí. Navíc jsem vždy chápal tak trochu jako svůj úkol vyvracet omyl, že církev kolaborovala s nacisty. Je nesporné, že katolická církev stála od počátku na straně odboje," vysvětluje Duka. Kardinálův otec bojoval mimochodem za druhé světové války v Royal Air Force (Královské vojenské letectvo). Duka byl pak před rokem 1989 vězněn komunisty.

"Z úst českých politiků zaznívá pravidelně, že církev kolaborovala s nacisty. Neslyšel jsem nestoudnější a drzejší lež," říká archivář Šustek. A dal si prý v archivech hodně záležet na tom, aby mohl svá slova dokázat. Nenašel v nich ani jednoho českého či moravského kněze, jenž by udával gestapu anebo s ním kolaboroval. "Za to jsem vypátral desítky katolických, pravoslavných či evangelických kněží, kteří byli popraveni za protinacistický odboj," konstatuje Šustek.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 29 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 58 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy