Kubice začíná nový život. Policii střídá vlastní byznys

Sabina Slonková
17. 1. 2008 12:27
Neodcházím s hořkostí, říká policejní šéf
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Posledních čtrnáct dní a z Jana Kubiceho se po sedmnácti letech strávených ve státní správě stane "soukromník".

Šéf elitního útvaru pro boj s organizovaným zločinem a jedna z nejvýraznějších postav resortu koncem ledna odchází od policie. Hned poté začíná s podnikáním.

Spolu se svým náměstkem z útvaru Hynkem Vlasem - mimochodem spolu byli před volbami v parlamentu a obhajovali slova o prorůstání zločinu do státní správy - se chtějí věnovat bezpečnostním službám.

Jejich práce tak bude hodně podobná té dosavadní, ale s tím rozdílem, že od února už pracují jen pro sebe. Firmu budou vlastnit napůl, její zaměření bude zejména na detektivní a informační služby.

"Ve firmě budeme zpočátku jen my dva. Ad hoc si budeme na některé případy najímat další lidi, o nichž víme, že jsou spolehliví," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Kubice.

Čtěte doposud jediný obsáhlý rozhovor s Kubicem

Kubiceho odchod fakticky odstartoval jeho předvolebním vystoupením v parlamentu. Šéf ČSSD Jiří Paroubek je dodnes přesvědčen, že to byl právě Kubice, kdo jeho straně prohrál volby.

Profil Jana Kubiceho najdete zde

Jan Kubice se ale rozhodl k odchodu až poté, co resort převzal ministr vnitra za ODS Ivan Langer a do čela policie dosadil lidi, s nimiž bývalý disident nenašel společnou řeč. Spolu s Kubicem odchází přes sto lidí z jeho útvaru, včetně všech náměstků a klíčových ředitelů odborů. 

"Neodcházím s hořkostí a taky se nemám za co stydět. Sám jsem se tak rozhodl, bylo načase skončit. Jedna kapitola končí a nemá smysl se k ní dál vracet," hodnotí svůj odchod Kubice.

Zatímco o některé z Kubiceho podřízených obratem projevily podle jejich tvrzení zájem soukromé společnosti jako například Kellnerova PPF (ta to ale v oficiálním prohlášení popřela), on sám podle svých slov žádnou nabídku nedostal.

Útvar pro boj s mafiemi je paralyzovaný. Čtěte zde

Jeho náměstek a budoucí obchodní partner Hynek Vlas zase říká, že nabídka nepřišla ani ze státní správy. "Ale v podstatě jsme to ani nečekali," dodává Vlas.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy