Rozhovor - Podřízení bývalého ředitele Úřadu pro boj s organizovaným zločinem Jana Kubiceho rozjeli ještě za jeho éry několik třaskavých kauz s politickým přesahem, které ale nakonec skončily ve ztracenu. Některé proto, že žalobce měl nakonec jiný názor než detektivové a odmítl případ poslat k soudu.
Například v kauze biolíh, kde byli obviněni úředníci, že vzali úplatek za pomoc podnikatelskému záměru na vybudování lihovaru. Žalobce tehdy obvinění úředníků zrušil s argumentem, že peníze sice přijali, ale ve svém osobním volnu, nesouviselo to s jejich prací, a proto souzeni nebudou.
Podobně v kauze zavražděného Františka Mrázka - detektivové měli podezření vůči konkrétním lidem, kteří se podle nich na vraždě podíleli. Žalobce ale rozhodl, že bude případ odložen, aniž by bylo vzneseno obvinění, a nebude se dál vyšetřovat.
Případ obviněné úřednice ministerstva pro místní rozvoj Věry Jourové byl ale jiný.
Kubiceho podřízení ji obvinili pouze na základě toho, že skupina lidí kolem extajemníka dvou premiérů Zdeňka Doležala na odposlouchávaných schůzkách mluvila o tom, že "Věra dostane 2 miliony".
Jourová se ovšem v této kauze ocitla zcela nevinně a její stíhání bylo zastaveno až po dlouhých měsících, týdny strávila ve vazbě. Jan Kubice dnes přiznává, že má z jejího případu výčitky svědomí.
"Když čtu rozhovory, které s ní vycházejí, tak je mi jí vždycky líto. Samozřejmě, že mám výčitky svědomí. Nicméně ty výčitky by měli mít i ti lidé, kteří o ní mluvili jako o Věře, která má dostat odměnu," říká Kubice.
Čtěte story: Bojovala s podvodem. Přišla o místo i o pověst |
A.cz: Ale ti, co o ní takhle mluvili, ji přece nezavřeli. To byli vaši lidé, kteří ji na základě nedostatečných důkazů zavřeli do vazby...
Pokud vím, tak stíhání proti ní bylo nakonec zastavené. Pokládám to za legitimní a je to v pořádku. Nicméně to vysvětlení bylo - znám to ale jen z novin - že Věra, o které ti dotyční mluvili, nebyla tahle Věra. V tom případě by se měly orgány v trestním řízení ptát, o jakou Věru šlo. Minimálně by se tedy měly zeptat těch lidí, kteří se o tom bavili.
A.cz: To ale nebyl jediný ani první případ, kdy vaši tehdejší podřízení jednali - řekněme - ukvapeně.
Policie pracuje pod dozorem státního zástupce, a tím je zajištěna kontrola nad vyšetřováním.
A.cz: Proč tedy některé ty kauzy skončily ve ztracenu? Bylo to selhání vašeho útvaru?
Ony se ale některé ani k soudu nedostaly. Nemohly, protože to zastavil státní zástupce. Kdyby skončily u soudu a byli ti možní pachatelé zproštěni obvinění, tak je to legitimní. Bylo by to v pořádku, byly by to veřejný procesy. Ale tím, že to k soudu nedojde a zastaví to státní zastupitelství, tak je to jinak.
Odposlechy se dávno přežily,
je to stereotyp
A.cz: Některé starší kauzy vašeho bývalého útvaru stály do značné míry na odposleších. Je to stejně účinná zbraň proti organizovanému zločinu jako dříve?
Myslím si, že doba odposlechů už je pryč. Kdo nechce, aby se cokoliv vědělo, tak do telefonu nemluví. A pokud ano, tak jen pod nějakým velikým tlakem.
A.cz: Proč je tedy počet odposlechů stále tak vysoký?
Je to stereotyp.
A.cz: Vy sám jste byl kvůli své zprávě pro poslance také odposloucháván, spolu s vámi i desetileté děti nebo příbuzní novinářů. Byť to bylo zjevně nezákonné, nikdo za to potrestán nebyl. Proč?
Je tolik věcí, které se nevyšetřily. A tohle je prostě jen jedna z nich.
Čtěte také: Odposlechy dětí vyšetřím, řekl Langer. A nic se nestalo |
Šlouf u Rusů? Legitimní,
šel za kamarády...
A.cz: Tajné služby zesílily svá varování před ruskými špiony na českém území (více o tom zde). Za vás jste tento pohyb také zaznamenali?
Samozřejmě, že to také bylo. Vždycky to bylo. Jen v současnosti radar tyhle věci aktivuje.
A.cz: Co si má člověk myslet, když vidí fotografie, jak vlivný lobbista ČSSD Miroslav Šlouf dochází do budov Ruské federace?
Mně to přijde naprosto legitimní, šel za kamarády. Ten člověk nedělá celý život prakticky nic jiného.
Čtěte také: Exkluzivně: Proč chodí Šlouf na návštěvy k Rusům Další návštěvník u kontroverzních Rusů: Miloš Zeman |
A.cz. Vy jste někdy ve svých zprávách upozorňovali na Šloufa?
To je všechno jinak. Asi těžko jsme mohli upozorňovat tehdejšího premiéra (Miloše Zemana, pozn. red.) na to, jakého má poradce. Mě tehdy chtěli vykopnout, Šírka (bývalého šéfa protikorupční policie Evžena Šírka, pozn. red.) vykopli.
A.cz: Tehdy Václav Havel přeci chtěl, aby se kontakty Šloufa prověřily.
Tak. On mně pak přijel dát medaili, a tím mně prodloužil funkci o další půlrok.
Stát nemá zájem
o ochranu... svých zájmů
A.cz: Jak je možné, že se s těmi jeho kontakty něco nedělá, že je má pořád?
Tahle země má tradičně ochranu svých zájmů někde v suterénu. Jinými slovy: Panuje naprostý nezájem o ochranu zájmů tohoto státu.
A.cz: Jde o podceňování situace ze strany české vlády?
Nechci se vžívat do toho, co si myslí politici. Prostě mají jiné zájmy.
A.cz: Za dobu, co jste byl u policie, jste zaznamenal nějaké těsnější kontakty mafie a politiků?
Samozřejmě. Já byl u policie sedmnáct let, a z toho čtrnáct let u kriminálky. Myslím si, že to vyplynulo i z těch zpráv. A téměř nikdo se nikdy nezeptal, co dál, co s tím.
A.cz: Takže vy jste to prostě zapsali a nic.
Ano, zapsali a pak ještě poslali. A nic. Koneckonců, každý rok vycházela zpráva ÚOOZ o organizovaném zločinu, a tam o těch věcech jsou taky zmínky, a taky se nic nedělo.
Jan Kubice poskytl redakci Aktuálně.cz obsáhlý rozhovor: Zde naleznete zprávu: Boss podsvětí Mrázek byl zavražděn kvůli Setuze Zde Jan Kubice popisuje, proč je nyní Tomáš Pitr v ohrožení V této části líčí, jak se bál o vlastní život |