Praha - U české policie se schyluje k revoluční změně. Řada policistů bude muset zřejmě vrátit služební pistoli.
Budou to zejména ti, kteří pracují více v kancelářích než v ulicích, a důvodem jsou úspory.
Deník Aktuálně.cz zjistil, že tuto novinku navrhla ministrovi Janu Kubicemu "spořicí" komise, kterou sestavil. V jejím čele stojí někdejší policejní prezident z 90. let Oldřich Tomášek, dnes ředitel policie v Karlovarském kraji.
"U policie je řada funkcí, kde není potřeba mít svou služební zbraň, a postačuje tyto policisty v průběhu roku několikrát procvičit ve střelbě," řekl Aktuálně.cz Tomášek.
Podle prvního návrhu by se změna mohla dotknout například lidí, kteří připravují policejní posudky, plní úkoly v kancelářích ředitelů nebo pracují v operačních střediscích.
"Je pravda, že pokud člověk tu zbraň nenosí, nepoužívá ji a chodí pouze formálně na střelbu, tak ta využitelnost je skutečně minimální," prohlásil pro Aktuálně.cz náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.
Ne každý přijde o zbraň
Hruška však podotýká, že tato změna není pro úspory v resortu až tak zásadní a je spíše v záloze pro případnou další vlnu škrtů.
Aktuálně.cz zjistilo, že ne všem policistům se tento druh úspor líbí.
"Je běžné, že analytici, kteří sedí třeba čtrnáct dní v kanceláři, tak v den realizace jdou do akce a třeba i několik dní pomáhají operativcům a vyšetřovatelům. V tu chvíli se ocitají tváří v tvář pachateli a měli by tu zbraň mít," uvedl šéf jihomoravské policie Tomáš Kužel.
I on sám podle svých slov pistoli potřebuje, protože se účastní bezpečnostních akcí. "Těžko při nich budu lítat jen v uniformě a budu říkat, že jsem ředitel a nic tu nedělám," dodal Kužel.
Policisté střílí méně
Statistiky, do kterých nejsou započítány některé elitní úvary, však potvrzují, že policisté střílí ze služebních zbraní čím dál tím méně.
Zatímco v roce 2008 vypálili varovný výstřel 209krát, loni to bylo jen 65krát. A podobný pokles registruje policie i u přímého použití zbraní.
Naproti tomu musí podle předpisů i nadále pilně cvičit. A to i tito policisté z kanceláří.
"Ušetřit by se dalo nejen na počtu zbraní, ale i na počtech vystřílených nábojů," podotkl bývalý policejní prezident Oldřich Tomášek.
A náměstek ministra uvedl další možnost, jak by policie mohla ušetřit. "Pokud někdo bude sloužit bez zbraně, tak by neměl být finančně ohodnocen za rizikovou práci. S výjimkou některých jiných extrémních případů, kdy třeba pracuje v laboratoři s chemikáliemi," doplnil Hruška.
Vlna škrtů
Ministerská komise spočítala, že podle jejích návrhu by mohla policie ušetřit více než 1,3 miliardy korun.
Počítá se zejména s tím, že se zruší řada manažerských a velitelských pozic. Mimo jiné se uvažuje i o prodeji nebo pronájmu dalšího majetku. Snížit by se mohl také počet vrtulníků letecké služby, a to ze třinácti na sedm.
Policejní prezident Petr Lessy své návrhy předloží ministru vnitra do konce letošního roku. Lessy již naznačil, že na svém prezidiu zruší ze šesti pracovních míst zhruba stovku.