Kubice chce osekat Langerův miliardový eGoverment

Sabina Slonková
30. 6. 2011 8:25
Ministerstvo začalo prověřovat projekt z éry Ivana Langera
Ivan Langer zmizel z vrcholné politiky, jeho někdejší projekty řeší noví lidé.
Ivan Langer zmizel z vrcholné politiky, jeho někdejší projekty řeší noví lidé. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Měla to být výkladní skříň éry Ivana Langera na ministerstvu vnitra, teď se ale mnohamiliardový projekt eGoverment ukazuje jako příliš velkorysý a nové vedení resortu řeší, jak jej co nejvíc osekat.

Na ambiciózní plány projektu elektronizace státní správy totiž v Česku nejsou peníze, i když na něj přispívá Evropská unie.

Ministr vnitra Jan Kubice proto nechal zpracovat interní audit, který má zjistit, kolik přesně by se dalo ušetřit. Jisté už v tuto chvíli je, že tak, jak je projekt nyní nastavený, jej vnitro nezaplatí.

"Je jasné, že deficit rozpočtu tu je. Vnitro na to prostě nemá. Když se bavíme o provozu všech součástí eGovermentu, je to v řádech stovek milionů. Proto teď probíhá kontrola, do dvou tří týdnů budeme vědět přesnější čísla," potvrdil informace Aktuálně.cz ministrův náměstek Pavel Kryštof.

Podstatou eGovermentu byla snaha otevřít veřejné úřady občanům, propojit jednotlivé informační systémy veřejné správy tak, aby to lidem zjednodušilo život. Zřídily se například datové schránky, otevřely Czech Pointy nebo se vytvořil bezpečný přenos dat mezi jednotlivými státními úřady.

Snad se dohodneme

Současně s probíhajícím auditem jednají právníci ministerstva vnitra s jednotlivými dodavateli systému eGovermentu a snaží se s nimi dohodnout na upravení smluv i cen.

Co je eGoverment
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Co je eGoverment

  • Ambiciózní mnohamiliardový projekt na otevření státní správy občanům.
  • Základy položila administrativa exministra vnitra Ivana Langera.
  • Projekt z velké části hradí Evropská unie.
  • Jeho součástí jsou například datové schránky, kam se zasílají úřední dokumenty.
  • Patří sem Czech Pointy, kde lidé na jednom místě získají výpisy z různých registrů, a také Komunikační infrastruktura veřejné správy.
  • Ministerstvo vnitra nyní zjistilo, že na plánované části projektu nemá peníze.

"Alespoň částečně je třeba omezit rozsah i účinnost smluv. Zda se ale dokážeme dohodnout, to v tuto chvíli nemohu garantovat," dodal náměstek Kryštof.

Pochybnosti o původním nastavení eGovermentu měl už Kubiceho předchůdce Radek John (VV),  který projekt rovnou nazval jako megalomanský a označil ho za nereálný.

Vždyť to platí EU

Bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS), jeden z otců projektu, ale tuto kritiku odmítá.

"Nevím přesně, co znamená audit eGovermentu a kdo ho dělá. Co vím, že se už dva roky místo práce utrácejí miliony za audity a dělají se neustálé personální a organizační změny... Opravdu nevím, co je považováno za velkorysost, je-li financování postaveno na poměru 85:15 (EU:ČR)," reagoval Langer na kroky nynějšího vedení ministerstva vnitra.

"Na eGovermentu se za poslední dva roky vystřídali čtyři náměstci, připočítám-li k tomu tři ministry za dva roky, je to o stavu této problematiky na ministerstvu vnitra dostatečně vypovídající," dodal Langer.

Průšvih za 1,6 miliardy

Kromě finančních těžkostí ale projekt naráží i na jednotlivé pochybné zakázky.

Zatím poslední odhalený problém jde na vrub administrativě exministra Johna. Jde o výběrové řízení na nové poskytovatele datových a hlasových služeb v rámci takzvané Komunikační infrastruktury veřejné správy. Smlouvy zaručovaly firmám přes 1,6 miliardy korun za 18 měsíců provozu služeb.

Ministr Jan Kubice.
Ministr Jan Kubice. | Foto: Jan Langer

Úřad na ochranu hospodářské soutěže ale v úterý konstatoval, že tendr byl diskriminační a hrál do karet současným poskytovatelům. A proto jej zrušil. Úřad dospěl k závěru, že ministerstvo formulovalo podmínky tak, že porušilo zákon.

Ministerští právníci nyní zjišťují, co přesně to bude pro resort znamenat. Původní rámcové smlouvy už totiž dávno vypršely a jejich provizorní prodloužení někteří experti kritizovali jako nezákonné.

Předražené? Velkorysé!

Případným porušením zákona se zabývá i Kubiceho audit celého projektu eGoverment. I když se části projektu ukazují jako příliš drahé, podle informací Aktuálně.cz se zatím neprokázalo, že by někdo z úředníků záměrně zakázky nadhodnotil.

"Jestli byly některé součásti záměrně předražené? Architektura projektu byla velkorysá, lze to řešit méně robustně. Ale nechci, aby to vypadalo, že předchozí vedení resortu byla nekompetentní. Zkrátka se ty projekty dělaly velkoryse," konstatoval náměstek ministra vnitra Kryštof.

 

Právě se děje

Další zprávy