Praha - Úřadující šéf ODS Martin Kuba vypovídal v kauze údajného podplacení tří někdejších poslanců ODS lukrativními posty.
Kubův výslech, který směřoval především na bývalé poslance a tehdejší jednání ve straně, ale okrajově i na politikovo setkání s lobbistou Ivem Rittigem, trval pět hodin. Kuba vyšetřovatelům už minulý týden řekl, že se žádných jednání o údajných "trafikách" neúčastnil.
"Vysvětloval jsem rozdíl mezi jednáními před kongresem, o kongresové situaci a jednáními, které by se měly týkat těch rebelujících poslanců. Policie to poměrně spojuje, protože to patří do té doby, kdy tím, jak jsem se ucházel o pozici prvního místopředsedy, tak jsem absolvoval řadu politických jednání, a vysvětlovali jsme si rozdíly mezi těmito věcmi," uvedl po výslechu politik.
Kuba dorazil do budovy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu sám a pěšky. Kromě něho dorazil před 14:00 do policejního objektu v ulici Na Perštýně také Ivo Ištvan, šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství, které kauzu dozoruje. Přišel rovněž Eduard Bruna, advokát obviněné Jany Nagyové.
Exposlanci Ivan Fuksa, Petr Tluchoř a Marek Šnajdr se vzdali mandátu, čímž umožnili tehdejší vládě Petra Nečase (ODS) schválení daňového balíčku, s nímž nesouhlasili.
Žalobci tvrdí, že údajnou předem domluvenou protislužbou pro tuto trojici bylo získání postů ve firmách se státní účastí. Státní zastupitelství chce v této souvislosti stíhat také Nečase, který jim údajně tento úplatek přislíbil.
Jak to bylo s Rittigem?
Média již dříve spekulovala o tom, že se kriminalisté budou Kuby ptát i na jeho setkání s lobbistou Rittigem před loňským kongresem občanských demokratů. Na tyto dotazy při minulém výslechu nedošlo. Politik totiž nedávno připustil, že se s kontroverzním podnikatelem Rittigem, na nějž se policie rovněž zaměřuje v souvislosti s vyšetřováním kauzy Nagyové, loni setkal. Politik pouze uvedl, že se o Rittiga policie zajímala pouze okrajově, více to však komentovat nechtěl.
V případu údajného podplacení tří exposlanců ODS jsou v tuto chvíli obviněni pouze Nečasova přítelkyně Nagyová s někdejším Fuksovým náměstkem Romanem Bočkem, kteří Nečase údajně k poskytnutí úplatku navedli. Obvinění Fuksy, Tluchoře a Šnajdra zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu, že se na jejich jednání vztahuje poslanecká imunita.
Žalobci však chtějí exposlance znovu obvinit na základě toho, že se jejich údajná vyjednávání o úplatku odehrávala i mimo Sněmovnu. Požádali proto Nejvyšší soud o stanovisko, zda jsou poslanci vyňati z trestního řízení i pro tyto případy.