KSČM neuspěla: Popírat zločiny komunismu je dál trestné

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
15. 11. 2008 23:40
Nový trestní zákoník míří do Senátu
Není to náhodou trestné už dnes? Čím se liší symbol hákového kříže od srpu s kladivem?
Není to náhodou trestné už dnes? Čím se liší symbol hákového kříže od srpu s kladivem? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Něco tak špatného jsme tady ještě nikdy neschválili." Těmito slovy reagoval předseda KSČM Vojtěch Filip, když poslanecká sněmovna ústavní většinou schválila návrh nového trestního zákoníku, který mimo jiné pod hrozbou až tří let vězení zakazuje popírat či schvalovat zločiny komunismu.

Takový zákaz obsahuje i platný zákoník. Poslanec za KSČM Stanislav Grospič se snažil kolegy přesvědčit, že zakázat by se nově mělo popírání nikoli "nacistických, komunistických a jiných" zločinů, nýbrž "nacistických, fašistických nebo jiných".

Sněmovna mu nevyhověla. Stejně jako v dalších případech, kdy komunisté navrhovali odstranit z paragrafů slova o třídní diskriminaci nebo třídní zášti.

"Předložený návrh trestního zákona je obalen značným nánosem ideologického balastu a kriminalizuje určité myšlenky spojené s komunistickou stranou a s naší minulostí, které zásadně odmítáme... Myslíme si, že v moderním trestním právu by tyto předpojatosti a tato ideologizace neměly být." řekl ve sněmovně Grospič.

Odkazy na třídní zášť nebo samotný komunismus jsou  například v trestných činech podněcování k nenávisti vůči skupině osob, genocidia, popírání genocidia, apartheidu a diskriminace skupin lidí, v trestném činu založení a podpora propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka či v paragrafu o perzekuci obyvatelstva.

Neprošel ani Grospičův návrh na vyškrtnutí části zákona, která umožňuje, aby některé trestné činy z období komunismu nemohly být promlčeny.

Pokud zákoník projde i Senátem budou nepromlčitelné vážné zločiny, které v době komunismu spáchali veřejní činitelé nebo které byly spáchány třeba v souvislosti s politickým nebo náboženským pronásledováním.

Soud možná posoudí i zákonnost samotné KSČM

Zákonností samotné KSČM se bude možná zanedlouho zabývat Nejvyšší správní soud. Pokud se vláda rozhodne a předá mu podnět Senátu, podle kterého je činnost strany v rozporu s ústavou a zákonem o politických stranách.

Nejvyšší správní soud má v krajním případě možnost stranu i rozpustit. Podle expertů to ale není příliš pravděpodobné. V případě KSČM totiž chybějí klíčové důkazy, například programové znárodňování, které před časem vedly ke zrušení Komunistického svazu mládeže.

 

Právě se děje

Další zprávy