Praha - Konec protestní akce "Děkujeme, odcházíme" nemusí být tak rychlý, jak se po oznámení dohody ministra Hegera s odbory zdálo.
Během následujcích necelých čtyřiadvaceti hodin se totiž ukazuje, že řada krajských organizací Lékařského odborového klubu (LOK) odmítá přijmout memorandum, na kterém se v pondělí zástupci ministerstva s lídry odborů shodli. A právě členové LOK z regionů budou ve středu rozhodovat, jestli dohodu posvětí.
"Je nepřijatelná. Opět jsme nedostali žádné záruky," řekl Aktuálně.cz středočeský koordinátor LOK Jiří Sedlák. "Stahovat výpovědi, dokud nezačne vláda něco dělat, určitě nebudeme. Podmínky si diktujeme my, ne pan ministr," prohlásil.
Podobně se ale před klíčovým dnem vyjádřují i další lékaři v ostatních regionech. Ve středu se tak očekává tvrdý střet radikálního křídla LOK s doktory, kteří již nyní chtějí protest ukončit.
Šéfové lékařských odborů tvrdí, že nebudou na nikoho tlačit. "Tohle není náš styl. Přemlouvat nikoho nebudeme," uvedla místopředsedkyně LOK Jana Vedralová.
Dohoda je pro lékaře velký ústupek
Co řekli politici o dohodě?
- Miroslav Kalousek - ministr financí (TOP 09): "Vláda může tuto dohodu podle mého názoru schválit až poté, kdy LOK svou veřejnost ohrožující akci odvolá a výpovědi budou staženy".
- Boris Šťastný - předseda zdravotního výboru sněmovny (ODS): "Nikdo nemůže čekat, že po tom všem budu křičet: 'Hurá, hurá, vláda ustupuje vydírání,' a že budu říkat nesmysl, že dohoda je uměním možného".
- Vít Bárta - ministr dopravy (VV): "Budu rád, když se dohoda uzavře. Nevadí mi růst platů lékařů v následných letech, ale pouze, pokud ČLK jasně převezme spoluodpovědnost za reformu".
- Bohuslav Sobotka (úřadující předseda ČSSD): "Pokud bude dohoda po dnešních jednáních skutečně dosažena, bude to vítězství zdravého rozumu a zájmu občanů naší země".
- Michal Hašek - šéf Asociace krajů (ČSSD): "Vyzývám lékaře, aby ve středu dohodu podpořili, a ukončili tak období nejistoty, ve kterém je teď celá Česká republika, pacienti, vláda i hejtmani, prostě my všichni".
- Michal Babák - člen zdravotního výboru sněmovny (VV): "Obě strany musely ustoupit ze svých podmínek. My (VV) jsme v tom figurovali jako zprostředkovatelé, protože některá vyjednávání byla za hranicí emocí, vnesli jsme do toho nový vítr. Všichni poznali že lékaři jsou nebezpečný obor, je třeba eliminovat rizika, ale změnu zákona nepodporujeme".
Redakce Aktuálně.cz oslovila kooridnátory LOK ve všech krajích. S navrhovanou dohodou podle našeho zjištění souhlasí zatím jen doktoři v Plzeňském, Olomouckém, Jihočeském a Pardubickém kraji.
"Velká část lidí si již přeje kompromis. Na lékaře je vyvíjen velký tlak," podotkla koordinátorka LOK pro Kraj Vysočina Šárka Drinková, která je zároveň jednou z tváří akce "Děkujeme, odcházíme".
Podle ní mnoho doktorů riskovalo své postavení a navrhované memorandum považují za obrovský ústupek. "Bylo by to mnoho boje pro nic," myslí si Drinková.
Například pražští zdravotníci ale říkají, že růst platů pro ně není zásadní věc. Ministr zdravotnictví Leoš Heger podotkl, že jim v roce 2012 garantuje desetiprocentní nárůst. O rok později je cílem, aby lékaři i s přesčasy pobírali 1,5 až trojnásobek průměrného platu v Česku.
"Chtěli jsme systémovou změnu ve zdravotnictví a tu nám dohoda nezaručuje, proto s ní nesouhlasíme," prohlásila šéfka LOK pro Prahu Marcela Sojáková.
Mnoho lékařů tvrdí, že jsou v současné době na rozcestí a pod obrovským tlakem. "Pokud nabídku přijmeme, vyšumí celá akce do ztracena. Když ji nepřijmeme, dojde 1. března k obrovskému průseru," řekla Aktuálně.cz Vedralová.
Vláda se připravuje na krizi s armádou
V řadě nemocnic hrozí, že od 1. března nebude zajištěna ani akutní péče. Některá zdravotnická zařízení začala již odkládat operace.
Vláda plánuje obrovské a velmi nákladné manévry. Premiér Petr Nečas chce v případě krize využít armádní vrtulníky nebo sanitky, které by měly převážet pacienty mezi jednotlivými nemocnicemi.
V pondělí dohodnutý návrh počítá s tím, že lékaři od března dostanou v tarifních platech pět až osm tisíc navíc. Heger ho označil za "nebývalý". Odboráři ale jeho pozitivní názor příliš nesdílí.
"Lékařům se ústupek nelíbí. Dostat až osm tisíc korun navíc je sice hezké, ale pro mnohé je to málo," prohlásil koordinátor LOK pro Liberecký kraj Petr Rota. Souhlasí s ním i další regiony.
Nečas ale řekl, že lékařům již více peněz vláda nedá. "Státní rozpočet je schválen, my v žádném případě nezvýšíme deficit o jednu jedinou korunu, o jeden jediný halíř," prohlásil Nečas.
V odborářské protestní akci "Děkujeme, odcházíme" podalo výpověď 3800 lékařů. Od března tak hrozí v některých nemocnicích omezení péče a někde i uzavření celých oddělení.
Kraje začaly připravovat krizové scénáře, jak by se ošetření pacientů dalo zajistit. Dvakrát se již sešli členové Bezpečnostní rady státu.