Praha/Zlín - Kriminalisté zadrželi gang výrobců a prodejců padělaných steroidů a léků. Jedenáctičlennou skupinu tvořilo osm Čechů a tři Slováci.
Většinou to jsou bývalí sportovci, kulturisté, trenéři fitness a organizátoři závodů, informoval Pavel Hanták z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).
Padělky vyráběli v tajné továrničce na Zlínsku, odkud je zároveň distribuovali. V továrně měli stroje na výrobu tablet, na míchání směsí, na plnění lékovek, na plnění ampulí i blistrování. Využívali i areál nedalekého bývalého zemědělského družstva.
Působili nejen v Česku a na Slovensku, ale i v dalších zemích EU. Produkty při dodávání vydávali za elektrosoučástky či reklamní předměty. Hrozí jim tresty vězení od pěti do 12 let.
24 kilogramů léčiv mělo sloužit jako padělky
Deset mužů a jedna žena ve věku od 31 do 52 let vyslechli obvinění z trestných činů nedovolená výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem, s omamnými a psychotropními látkami a jedy, porušení práv k ochranné známce a neoprávněné podnikání.
Tři z nich skončili ve vazbě. Na akci s názvem Berry pracovali detektivové z ÚOOZ a Národní protidrogová centrála (NPC) několik měsíců.
V tajné továrně na Zlínsku detektivové našli stroje na výrobu tablet a míchání směsí, stroje na plnění lékovek a ampulí a také statisíce různých tablet, mimo jiné 24 kilogramů léku na erekci.
Právě množstvím zajištěných léků je případ podle mluvčího NPC Michala Hammera výjimečný. "Do současné doby jsme tady neměli případ, kdy by bylo zajištěno 24 kilogramů nějaké dobré látky nebo léčiv, které by mohly sloužit jako padělky," řekl.
Policisté zajistili i hotovost ve výši 500 000 korun. Přípravky chráněné ochrannou známkou údajní pachatelé prodávali v napodobených lékovkách a obalech s kopiemi příbalových letáků. "Tyto 'léky' slibovaly uživatelům splnění jejich očekávání, ať už v silových sportech či v sexuální oblasti," uvedl Hanták.
Tablety odebírali lidé se zdravotními problémy
Anabolika a další látky v podobě pilulek i injekcí výrobci dodávali sportovcům, kterým podle kriminalistů přímo na míru sestavovali i kombinace tréninkových dávek.
Padělané léčivo prodávali i lidem se zdravotními problémy. Bez předem stanovené diagnózy se podle policie těmito přípravky léčili pacienti s poškozenými játry, ledvinami nebo s poruchami erekce.
Svaz kulturistiky a fitness ČR (SKFČR) v tiskové zprávě rezolutně odmítl jakoukoli spojitost s případem nebo s podezřelými osobami. "Někteří ze zatčených dealerů pořádali soutěže, avšak pro soukromou společnost, která se SKFČR nemá nic společného, která není členem ani ČSTV," informoval místopředseda svazu Martin Jebas.
Sdružení prý zátahy policistů proti výrobcům a dealerům anabolických steroidů vítá a spolupracuje s českým antidopingovým výborem.