Krejčíř chce peníze od státu, věznil ho neoprávněně

Tomáš Fránek
26. 3. 2010 12:31
O peníze žádají také Krejčířova manželka a jeho syn
Všichni jsme v národním týmu - Radovan Krejčíř
Všichni jsme v národním týmu - Radovan Krejčíř | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Až k Ústavnímu soudu doputovala stížnost podnikatele Radovana Krejčíře, který chce po státu zaplatit peníze za protiprávní tříměsíční vazbu, ve které skončil před sedmi roky.

Žalobu na ochranu osobnosti na ministerstvo podali kromě Krejčíře jeho manželka Kateřina a nezletilý syn Denis. A chtěli vysoudit čtyři miliony korun.

Do vazby se Krejčíř dostal před sedmi roky kvůli obvinění z půlmiliardového celního úniku.

Byla to beznaděj

Ve vězení strávil kvůli chybnému postupu státních zástupců o tři měsíce déle než měl, z vazby ho dostalo až rozhodnutí ústavních soudců.

Rodina proto stát zažalovala za újmu, kterou jim vazba způsobila. "Ze všech stran jsem slyšela, že by měl být na svobodě, bylo to před Vánoci, a já jsem stále čekala, že přijde, byl to pocit beznaděje," uvedla Krejčířova manželka Kateřina, podle které bylo obtížné vysvětlovat tehdy devítiletému synovi, proč tatínek nebude na Vánoce doma.

Ve vazbě byl Krejčíř v době, kdy zmizel jeho otec Lambert.

Podobně vypovídal u soudu u Krejčíř. "Umocnilo to mé pocity nespravedlnosti. Čekal jsem každou hodinu, kdy přijdou a pustí mě, byl jsem pod silnou dávkou antidepresiv," řekl.

Městský soud v Praze rozhodl, že se stát Krejčířovým musí omluvit a přiznal jim odškodnění v celkové výši 200 tisíc korun. Vrchní a pak i Nejvyšší soud sice potvrdily omluvu státu, peníze ale Krejčířovým nepřiznali s tím, že omluva je dostatečná.

Omluva nestačí

"Dostatečným morálním zadostiučiněním pro rodinu muselo být už to, že Ústavní soud rozhodl o neoprávněnosti vazby," rozhodly soudy.

"Já se domnívám, že ta újma byla intenzivnější, než se domnívá soud, a naopak morální satisfakce rozhodnutím Ústavního soudu nebyla dostatečná," řekl Krejčířům právník Tomáš Sokol.

Krejčíř se proto obrátil na Ústavní soud, ten jeho případ rozhodne už příští týden. "Bylo porušeno právo na soudní ochranu a spravedlivý proces," uvedl Krejčíř ve své stížnosti.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za rozsáhlou trestnou činnost, včetně podvodu, zločinného spolčení a přípravy vraždy, žije v JAR od roku 2007.

Soud před dvěma lety rozhodl, že podnikatel nemá být vydán do Česka k trestnímu stíhání.

 

Právě se děje

Další zprávy