Krejčíř konečně promluvil. Vypovídal o únosu otce

Markéta Chaloupská
10. 3. 2010 11:50
Uprchlý podnikatel vypovídal o smrti svého otce Lamberta

Praha - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř dnes před jihoafrickým soudem vypovídal o okolnostech únosu svého otce Lamberta.

U výslechu byli i čeští policisté z protimafiánského útvaru, kteří si od jeho výpovědi dlouhodobě slibují, že jim pomůže případ vyřešit.  

"Podle informací, které mám, dnes v JAR proběhl plánovaný úkon, kterému byli přítomni dva naši detektivové," řekl Aktuálně.cz mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

Výslech trval celkem dvě hodiny.

Uprchlík, který u soudu vystupoval v roli svědka, se v minulosti nechal několikrát slyšet, že o případu zmizení svého otce hodně ví.

V řadě rozhovorů Krejčíř nepřímo mluvil o tom, že v únosu je "namočen" příbramský podnikatel Jaroslav Starka. A právě toho policisté již několik let podezřívají, jednoznačné důkazy k vyřešení případu jim ale chyběly.

Pomohl, nepomohl...

"Vypovídal jsem v případu zmizení svého otce, popsal jsem asi pět verzí, jak k tomu mohlo dojít a kdo všechno měl motiv," potvrdil serveru Týden.cz uprchlý podnikatel.  

Co přesně Krejčíř vypověděl, zatím nechce policie ani státní zastupitelství sdělit.

Advokát Starky Julius Kramarič nicméně tvrdí, že podle jeho informací Krečíř neřekl vůbec nic.

"On pouze vypověděl, že o únosu on sám neví vůbec nic, ale jen se doslechl o pěti verzích, jak by to mohlo být," sdělil advokát. "Takže peníze daňových poplatníků zase letěly oknem," míní Kramarič.

Odklad pro nemoc

Původně se měl výslech konat loni v květnu. Byl však odložen, k soudu se totiž dostavil pouze Krejčířův právník, který klienta omluvil pro nemoc.

K soudu tehdy také přišel advokát Jaroslava Starky Julius Kramarič, kterého tamní policie na místě zadržela - prý se pokoušel Krejčíře před výslechem ovlivnit. Kramarič je už v Česku, Jihoafrické soudy ho zprostily obvinění z vydírání až po několika měsících. Mezitím ho ale obvinila česká policie.

Později navíc vyšlo najevo, že policisty z ÚUOZ v zemi někdo okradl. Ani to jim ale nezabránilo, aby jeli v červnu 2008 za Krejčířem znovu. K výslechu se sice dostavil a chtěl vypovídat, nicméně kvůli chybě tamní justice se výslech opět nekonal.

Obžalovaný Jaroslav Starka přichází do jednací síně.
Obžalovaný Jaroslav Starka přichází do jednací síně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Milionář do Jihoafrické republiky uprchl před třemi lety. V Česku je stíhaný za daňové podvody, přípravu vraždy a únos.

Chce ČR Krejčíře doma?

Česko se několikrát marně snažilo o jeho vydání, ale zatím bez úspěchu. Nedávno ale televize Nova upozornila, že jihoafrická velvyslankyně v Česku Celia-Sandra Botha českým úřadům vzkázala, aby dodaly lepší podklady, předchozí prý měly nedostatky.

"Je důležité, aby Češi podali požadavek odpovídajícím způsobem, aby právní systém JAR mohl podle té dohody postupovat," řekla velvyslankyně.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy