Boss Starka musí proplatit 3milionovou směnku Krejčíře

Markéta Chaloupská
18. 3. 2010 11:30
Dnes o tom rozhodl soud
Jaroslav Starka
Jaroslav Starka | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Fotbalový boss a příbramský podnikatel Jaroslav Starka musí zaplatit směnku uprchlého podnikatele Jaroslava Krejčíře na 3,2 milionu korun.

Dnes o tom rozhodl pražský vrchní soud.

Peníze nepůjdou na účet Krejčíře, ale zinkasuje je stát - konkrétně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Právně budou peníze patřit Krejčířovi, nebude s nimi ale moci nijak nakládat.

Starkova směnka se našla spolu s další, na 44 milionů,  v Krejčířově vile. Ani tu ale Starka nesplácí, podle Lidových novin podal kvůli loňskému potvrzení platebního rozkazu dovolání k Nejvyššímu soudu a požádal o odklad placení.

Sám Starka platnost obou směnek zpochybňuje. Tvrdí, že od Krejčíře miliony nikdy nedostal.

"K plnění prostě nedošlo," řekl už dříve Aktuálně.cz Starkův právní zástupce Julius Kramarič.

Úřadům se i přes tento úspěch pravděpodobně podařilo zablokovat jen zlomek skutečného majetku Radovana Krejčíře. Například na švýcarská konta nedosáhly vůbec a teprve po odjezdu Krejčíře ze Seychel do Jihoafrické republiky se ukázalo, že od útěku z černošické vily žil právě z ukrytého majetku v Česku.

Já tobě, ty mně

Fotbalového bosse Starku zadržela policie v listopadu 2006 kvůli podezření z podílu na únosu a smrti Krejčířova otce, šetření případu dosud neskončilo.

Policisté totiž dlouho dobu čekali na výslech samotného Krejčíře, který se několikrát nechal slyšet, že o případu hodně ví. V řadě rozhovorů Krejčíř nepřímo mluvil o tom, že v únosu je "namočen" právě příbramský podnikatel. Jednoznačné důkazy k vyřešení případu jim ale chyběly. Kriminalisté ho vyslechli 10. března.

Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř | Foto: Aktuálně

Krejčíř, který je v Česku stíhán za daňové podvody, přípravu vraždy a únos, policii utekl v roce 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích.

V Jihoafrické republice "přicestoval" před třemi lety, a to na falešný pas.

Chce ČR Krejčíře doma?

Česko se několikrát marně snažilo o jeho vydání, ale zatím bez úspěchu. Nedávno ale televize Nova upozornila, že jihoafrická velvyslankyně v Česku Celia-Sandra Botha českým úřadům vzkázala, aby dodaly lepší podklady, předchozí prý měly nedostatky.

"Je důležité, aby Češi podali požadavek odpovídajícím způsobem, aby právní systém JAR mohl podle té dohody postupovat," řekla velvyslankyně.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 5 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy