Král kabelek Vuitton vyhrál v Česku soud o padělky

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
10. 3. 2010 15:11
Tisíce rukavic na podzim zachytili celníci na hranicích
Foto: Reuters

Praha - Podvodníci se na českém trhu každoročně snaží prodat padělky výrobků slavných značek za miliardy korun.

Slavní výrobci bot, oblečení, parfémů vedou na obranu svých značek soudní spory ve světě i v Česku. A často úspěšně.

Slavný francouzský výrobce kabelek Louis Vuitton Malletier dnes u Městského soudu v Praze vyhrál spor o tisíce padělaných rukavic známé značky, které se do republiky pokusila loni v říjnu převést firma ukrajinského podnikatele.

Soud rozhodl, že rukavice jsou padělky a ty teď mohou být zničeny.

"Tento spor byl jasný, celníci na první pohled odhalili, že jde o padělky," uvedl právní zástupce známého výrobce kabelek a jiných doplňků.

Tak snadné to ale s padělateli vždycky nebývá. Jejich metody jsou totiž stále dokonalejší

"Padělané oblečení bych už teď u svých přátel nepoznala," přiznala před časem ústřední ředitelka České obchodní inspekce Jana Příhodová, když popisovala stále postupy výrobců padělaného zboží.

Podle odborníků stále rafinovanější. "Pokud si nejsme jistí, raději zasíláme zadržené zboží k posouzení výrobci, aby nedošlo k omylu," říká mluvčí inspekce.

Co hlídají inspektoři? Loga, barvy, stehy

U každého výrobku je jiná sada specifických znaků pravosti, podle které se inspektoři řídí. "Může to být rozmístění log, jejich barva, počet, struktura, ale třeba i visačky nebo použité stehy."

Zmaten byl před několika lety během své návštěvy Šanghaje i světoznámý módní tvůrce Giorgio Armani. V tamní tržnici si koupil "své" padělané hodinky v přepočtu za pět set korun. Nemohl je od originálu rozeznat, ačkoli ten přijde na více než deset tisíc korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy