Král kabelek Vuitton vyhrál v Česku soud o padělky

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
10. 3. 2010 15:11
Tisíce rukavic na podzim zachytili celníci na hranicích
Foto: Reuters

Praha - Podvodníci se na českém trhu každoročně snaží prodat padělky výrobků slavných značek za miliardy korun.

Slavní výrobci bot, oblečení, parfémů vedou na obranu svých značek soudní spory ve světě i v Česku. A často úspěšně.

Slavný francouzský výrobce kabelek Louis Vuitton Malletier dnes u Městského soudu v Praze vyhrál spor o tisíce padělaných rukavic známé značky, které se do republiky pokusila loni v říjnu převést firma ukrajinského podnikatele.

Soud rozhodl, že rukavice jsou padělky a ty teď mohou být zničeny.

"Tento spor byl jasný, celníci na první pohled odhalili, že jde o padělky," uvedl právní zástupce známého výrobce kabelek a jiných doplňků.

Tak snadné to ale s padělateli vždycky nebývá. Jejich metody jsou totiž stále dokonalejší

"Padělané oblečení bych už teď u svých přátel nepoznala," přiznala před časem ústřední ředitelka České obchodní inspekce Jana Příhodová, když popisovala stále postupy výrobců padělaného zboží.

Podle odborníků stále rafinovanější. "Pokud si nejsme jistí, raději zasíláme zadržené zboží k posouzení výrobci, aby nedošlo k omylu," říká mluvčí inspekce.

Co hlídají inspektoři? Loga, barvy, stehy

U každého výrobku je jiná sada specifických znaků pravosti, podle které se inspektoři řídí. "Může to být rozmístění log, jejich barva, počet, struktura, ale třeba i visačky nebo použité stehy."

Zmaten byl před několika lety během své návštěvy Šanghaje i světoznámý módní tvůrce Giorgio Armani. V tamní tržnici si koupil "své" padělané hodinky v přepočtu za pět set korun. Nemohl je od originálu rozeznat, ačkoli ten přijde na více než deset tisíc korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Utah se díky desáté výhře za sebou dostal do čela NBA

Basketbalisté Utahu zvítězili 116:104 nad Dallasem a připsali si desátou výhru za sebou. Jazz jsou tak už nejlepším celkem celé NBA, neboť v čele Západní konference vystřídali obhájce titulu Los Angeles Lakers. Ti těsně prohráli 106:107 ve Philadelphii, která vládne Východní konferenci. O výhře Sixers rozhodl střelou tři sekundy před koncem Tobbias Harris.

Výsledky NBA:

Atlanta - Brooklyn 128:132 po prodl., Charlotte - Indiana 106:116, Cleveland - Detroit 122:107, Golden State - Minnesota 123:111, Miami - Denver 82:109, New Orleans - Washington 124:106, Orlando - Sacramento 107:121, Philadelphia - LA Lakers 107:106, Phoenix - Oklahoma City 97:102, San Antonio - Boston 110:106, Toronto - Milwaukee 108:115, Utah - Dallas 116:104.

Další zprávy