Hradec Králové - Zjištění Antimonopolního úřadu v Hradci Králové připomíná jako přes kopírák čachrování se zakázkami při přípravě lyžařského šampionátu v Liberci.
V obou případech došlo k obcházení zákona o veřejných zakázkách. V obou případech z něj profituje soukromá firma. A v obou případech šlo o zakázku na dodání nábytku.
Bývalé vedení Královéhradeckého kraje zadalo v roce 2007 zakázku na dodání nábytku do sídla krajského úřadu za 36 milionů korun soukromé firmě bez jakékoliv soutěže.
Antimonopolní úřad proto udělil kraji pokutu 800 tisíc.
Napadenou zakázku radní doslova přihráli prostřednictvím firmy Immorent Skansce. Té za pochybných okolností už před pěti lety přidělili zakázku k vybudování krajského sídla za 1,7 miliard korun.
Podle zjištění Aktuálně.cz byl klíčovou osobou u obou podezřelých zakázek jdoucích na ruku firmě Immorent a Skanska bývalý vicehejtman Rostislav Všetečka (ODS).
Ten nyní paradoxně vede společnost, která připravuje veřejné zakázky pro nemocnice. A která již dvakrát dostal od ÚOHS pokutu kvůli netransparentnímu výběrovému řízení.
Hodiny za 100 tisíc
Zajistit zakázku za 36 milionů korun pro soukromou firmu, bylo v Hradci Králové jednoduché. Vedení kraje nevypsalo soutěž a neoslovilo žádné jiné firmy pouze Immorent.
Tím, kdo přišel na jednání rady s návrhem, aby vedení kraje dalo zakázku na atypický nábytek právě této firmě, byl tehdejší náměstek Rostislav Všetečka (ODS).
Rada pod vedením ODS návrh v červenci roku 2007 schválila a s firmou uzavřela dodatek k již existující smlouvě.
„Zadavatel (Krajský úřad) při zadávání veřejné zakázky nepostupoval v souladu se zákonem," uvádí se v rozhodnutí ÚOHS, které má Aktuálně.cz k dispozici. „Pokud by zadavatel dodržel postup stanovený zákonem a veřejnou zakázku zadal dle zákona, mohl obdržet i nabídky jiných uchazečů, kteří by nabídli nižší nabídkovou cenu než jediný oslovený uchazeč."
Jenže tak se nestalo a firma Immorent, respektive Skanska, která zakázku převzala, si mohla bez konkurence naúčtovat například jeden konferenční stolek do hejtmanské kanceláře za 49 280 korun, nebo stojací hodiny za 105 tisíc.
„Vybraný uchazeč nebyl vystaven jakékoliv konkurenci, neproběhla žádná soutěž o cenu nebo ekonomickou výhodnost nabídky," uvádí se v rozhodnutí ÚOHS. „Nezákonné omezení… je jedním z vůbec nejzávažnějších porušení zákona."
Kromě tohoto dodatku uzavřel kraj ještě dalších sedm. Immorent společně se Skanskou tak získal dohromady zakázky za 1,7 miliardy korun.
Soutěž šitá na míru
Pochybnosti a netransparentnost však provázejí stavbu nového krajského sídla od počátku. I tady hraje důležitou roli tehdejší náměstek Všetečka.
Právě za ním přišel na počátku roku 2003 vyslanec firmy Skanska s nabídkou, že pro kraj přebuduje chátrající pivovar v sídlo úřadu.
„Přišlo nám to jako dobrý nápad," uvedl tehdy Všetečka. „Skansce jsme ovšem řekli, že takhle jim tu zakázku dát nemůžeme, že musíme dostát zákonům a vypsat soutěž."
Po třech měsících kraj skutečně vypsal soutěž. Jenže s velmi specifickým zadáním, které de facto sedělo pouze na budovu, kterou náměstkovi Všetečkovi nabízela firma Skanska, tedy na pivovar.
Do soutěže se přihlásili dva uchazeči, jednoho kraj vyloučil pro formální nedostatky. Zbyla pouze firma Immorent, kterou s nabídkou jít do soutěže oslovila - firma Skanska. A byla to opět Skanska, se kterou Immorent uzavřel smlouvu na rekonstrukci pivovaru, jenž den před uzávěrkou soutěže firma koupila za 115 milionů korun.
Na zakázce tak vydělali všichni zúčastnění - majitel pivovaru, který jej ještě pár měsíců předtím nabízel za 40 milionů, získal trojnásobek.
Firma Skanska, která u radního Všetečky lobbovala, získala skrze prostředníka Immorent zakázku za bezmála miliardu korun. A Immorent dostal leasingovou smlouvu s krajem na dobu 20 let s více než 5% úrokem. Co získal radní Všetečka se lze jen domnívat.
„Při rekonstrukci pivovaru a jeho leasingu se obešel účel zákona o veřejných zakázkách," míní krajský radní Vladimír Derner (KDU-ČSL). „Po dobu dvaceti lety splácíme firmě ročně 60 milionů korun. Nebudu raději spekulovat, proč někdo prosazoval smlouvu, která je výhodná pro firmu, nikoliv pro kraj."
Zakázky v rukou Všetečky
Bývalý náměstek hejtmana Všetečka v současné době ve vedení kraje není, nezasedá ani v zastupitelstvu. Kvůli skandálům, jej totiž vlastní strana vyřadila z krajské kandidátky.
Místní ODS se nelíbilo, že Všetečka ještě coby náměstek například prosadil jako vedoucí odboru svoji přítelkyni, se kterou pak za státní peníze odjel na dovolenou. Či, že svého syna dosadil na post krajského zastoupení v Bruselu.
Všetečka je nyní jednatelem společnosti Centrální zdravotnická zadavatelská, jenž má připravovat výběrová řízení pro zakázky do nemocnic. Kvůli netransparentnosti při výběru firem již ÚOHS udělil společnosti dvě pokuty, celkem za 110 tisíc korun.
Bývalý náměstek také společně s krajským zastupitelem Vladimírem Drymlem (ČSSD) čelí trestnímu oznámení kvůli podezření z podvodu, uplácení a vydírání.