Praha - Jak být ve švýcarském Curychu a zároveň cestovat autem po německé dálnici?
Prozradit by to mohl předseda krajského fotbalového svazu v jižních Čechách a člen výkonného výboru Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Milan Haškovec.
Ve vyúčtování pracovní cesty z roku 2006 si totiž nechal refundovat dva účty, které podle dokladů platil ve stejnou chvíli, avšak na místech vzdálených od sebe mnoho kilometrů.
Dálnice a pohoštění
Podle auditu, který si nechalo zpracovat nové vedení fotbalového svazu, si ve zmíněných případech nechal tehdejší i dnešní člen výkonného výboru Haškovec proplatit v Německu dálniční poplatek ve výši 11, 56 eura a zároveň pohoštění, které ve stejné době užíval v Curychu.
Dálniční síť v Německu je navíc pro osobní vozy zdarma. Funkcionář by tedy musel jet automobilem se čtyřmi nápravami (což je například kamion), aby si poplatek mohl účtovat, připomíná audit.
Audit, který krom jiných věcí odhaluje toto Haškovcovo účtování, má novým bossům fotbalového svazu osvětlit, jak hospodařilo předchozí vedení v čele s Pavlem Mokrým a jeho místopředsedou Vlastimilem Košťálem.
Vyplývá z něj, že fotbalové hnutí, které stát dotuje desítkami miliónů korun, přicházelo o miliónové částky kvůli nevýhodným smlouvám nebo prodejům.
Aktuálně.cz má audit k dispozici a některá fakta už z něho publikoval.
Malá domů
Haškovcova cesta do Německa a Curychu podle auditorů dokládá, jak svaz za Mokrého a Košťálovy éry utrácel za zahraniční cesty nebo za diety a občerstvení.
"Na základě předloženého vyúčtování byla panu Haškovcovi v souvislosti s předmětnou zahraniční pracovní cestou proplacena částka ve výši 263,80 CHF za pohoštění. Dle jeho písemného prohlášení uvedeného na listu s příslušnými účtenkami se jednalo o pohoštění zahraničních účastníků pracovního jednání," píší auditoři.
"Předložené účty jsou však vždy pouze na 3 hlavní jídla a tomu odpovídající nápoje, tudíž se lze domnívat, že se mohlo jednat pouze o občerstvení pana Haškovce spolu s pány Jankovským a Křenkem (společníci, kteří cestovali s Haškovcem, pozn. red)."
Haškovec zjištění zatím nevyvrací, svou cestu odmítl nyní komentovat.
"Audit jsem dostal teprve v pátek, nemám to ještě prostudované, proto vám k tomu nemůžu nic říct," sdělil Aktuálně.cz.
146 tisíc za den
Z auditu plyne, že zahraniční cesty fotbalových bossů nepodléhaly v době vedení Pavla Mokrého téměř žádným limitům, k cestě byl potřeba jen souhlas předsedy.
"Důsledkem předmětného stavu je pak skutečnost, že se poměrně často v účetnictví ČMFS vyskytují neúměrné náklady na ubytování, dopravu a stravování zejména při zahraničních pracovních cestách," píše se v auditu.
Příkladem tohoto tvrzení může být 24 hodinová cesta tehdejšího místopředsedy Vlastimila Košťála, exšéfa ČMFS Jana Obsta a architekta Štefka do Hamburku v roce 2007. Přišla svaz na 146 tisíc korun.
Štefek nebyl v jakémkoliv pracovním vztahu vůči ČMFS, přesto mu byly hrazeny všechny náklady.
"Vyhodnocení konkrétního přínosu dané pracovní cesty pak zcela koreluje s našimi závěry ohledně efektivnosti vynaložení nákladů na projekt NFS," píše se ve 132 stránkové zprávě.
Pracovně či soukromě, toť otázka
Podobnou cestu podnikl Košťál také v roce 2007 do Ženevy, a to v souvislosti s plánem postavit v Česku Národní fotbalový stadion. Sebou vzal i zástupce firmy Niosport.
"Z uvedené pracovní cesty neexistují žádné zápisy z jednání, výstupy či jakýkoliv materiál, který by jakýmkoliv způsobem dokládal konkrétní předmět a cíl cesty. Dále nám není znám důvod, proč se na náklady ČMFS cesty účastnili uvedené pracovní cesty zástupci společnosti Niosport, se kterou neměl ČMFS v dané souvislosti uzavřen žádný právní vztah," píší auditoři.
Celkem cesta vyšla 86 tisíc.
"Angažování společnosti Niosport, s.r.o. lze dle našeho názoru považovat za soukromou iniciativu Ing. Košťála, který si u této společnosti ústně objednal služby, jež by bylo možné dle našeho názoru zajistit jakýmkoli alternativním způsobem," míní audit.
Hlavně se dobře najíst
Auditoři také označili za nepřiměřené náklady na občerstvení, které si fotbaloví funkcionáři ze svazového rozpočtu objednávali. Také v tomto případě nebyly výdaje nikterak limitovány.
Auditoři si pozastavují zejména nad účty bývalého místopředsedy Vlastimila Košťála. Ten za rok 2007 stihl utratit za pohoštění, občerstvení, pracovní obědy a večeře 452 tisíc korun. Ve srovnání s ostatními funkcionáři, například tehdejším šéfem Pavlem Mokrým, jde téměř o osminásobek.
"Vynaložené náklady považujeme za nepřiměřené a v mnoha případech i nedostatečně doložené. Takto vzniklé náklady nejsou totiž ze strany Ing. Košťála mnohdy jakkoli konkrétně vysvětleny, jelikož částka je dokládaná pouze účtenkou a slovním popisem typu: "Večeře se sponzory", aniž by bylo jasně specifikováno, o jaké konkrétné sponzory se např. jednalo," píše se v auditu.
Reakci Vlastimila Košťála se nepodařilo získat. Nezvedá telefon ani nereaguje na sms.