Praha - Pokud se Češi dostanou na své dovolené do potíží, k dispozici jim budou čtyři přechodné konzuláty v nejoblíbenějších destinacích českých prázdninových turistů.
Ztracené doklady i složité životní situace budou moct přes léto řešit i v chorvatských letoviscích Split a Rijeka, ve španělské Barceloně a bulharském Burgasu.
Češi tyto úřadovny najdou například v hotelovém pokoji nebo v sídle honorárního konzulátu.
Jinde jim budou k dispozici stálé úřady, ale i zastoupení dalších zemí Evropské unie.
Jako v předchozích letech budou čeští policisté přítomni v Chorvatsku. V čase školních prázdnin bude ve městech Omiš a Šibenik sloužit celkem osm českých policistů. Budou snadno k poznání, budou mít českou uniformu.
Ministerstvo zahraničí, které tyto prázdninové úřady provozuje, sice říká, že jeho diplomaté si budou muset s vlastní dovolenou počkat až na dobu po sezoně, zároveň ale upozorňuje, že jeho zaměstnanci nebudou v práci proto, aby řešili všednosti, jako jsou rezervace v restauracích či dopravní spoje.
Roste počet zadržených Čechů
České diplomaty každoročně během prázdninových měsíců zaměstnávají vážné události, které české turisty potkávají.
Skokově stoupl počet čechů vězněných v zahraničí. Zatímco v roce 2010 bylo ve vazbě či výkonu trestu 662 Čechů, loni to byl téměř dvojnásobek, celých 1034 lidí.
Výrazně v posledních letech vzrostl počet Čechů zadržených během letní sezony. Zatímco v roce 2005 takových Čechů bylo 247, loni 441.
„Občané České republiky mají stále častěji v zahraničí problémy s pašováním, nedovolenou výrobou nebo držením nedovoleného množství drog. Upozorňujeme občany, aby v žádném případě nereagovali na žádosti neznámých osob o doručení zavazadel či jiných zásilek při cestách," uvedla Jana Reinišová z ministerstva zahraničí.
Stoupnul také počet hospitalizací Čechů v zahraničí, loni se tak stalo 419krát, o rok dříve šlo o 299 případů.
Žádné letenky zdarma
Poklesl počet úmrtí v zahraničí, loni diplomaté zaznamenali 417 takových případů, o dvacet tři méně než v roce 2010.
Nejvyšší počet úmrtí Čechů v zahraničí však nezaznamenávají prázdninová letoviska u moře, ale podle statistik ministerstva nejčastěji nejtragičtější případy řeší čeští diplomaté v Bratislavě, Berlíně či švýcarském Bernu.
„Turistická sezona je pro nás vždy ta nejrušnější. Čeští turisté ale nesmějí spoléhat, že jim například konzulát zaplatí zbytek dovolené. Tato služba je službou v nouzi a je poskytována z peněz daňových poplatníků," uvedl náměstek ministerstva zahraničí Vladimír Galuška.
Další situace, při nichž se český turista setká se zamítavou odpovědí na domovské ambasádě? Například pokud by vyžadoval zaplacení poplatků v nemocnici, financování dalšího pobytu v případě ztráty peněz nebo poštovní služby.
Pomoc hledej v EU
Pokud se Češi ocitnou v destinaci, odkud bude na českou ambasádu daleko, mohou se obrátit na zastupitelský úřad jakékoli členské země Evropské unie, a to v následujících případech: úmrtí, vážná nehoda či nemoc, omezení osobní svobody, pokud se člověk stane obětí násilných trestných činů, nouze a repatriace či vydání náhradního cestovního dokladu.
Diplomaté ale zdůraznili, že doklad, který nejde v zahraničí vydat, je řidičský průkaz. Doporučují tudíž mít s sebou na jiném místě než originální kartu i jeho kopii.
Čeští turisté se také mohou zaregistrovat do systému Drozd, což je zkratka pro "Dobrovolnou registraci při cestách do zahraničí".
Pokud by je na cestách postihlo přírodní neštěstí nebo by je zaskočily v zahraničí například občanské nepokoje, ulehčí tak českým úřadům navázání kontaktů. Ministerstvo zahraničí také průběžně zveřejňuje svoje varování k cestám, k nejrizikovějším nyní řadí oblast Blízkého východu a oblast severní Afriky.