Brno - Prodej společnosti International Power firmě J&T, o který se při razi zajímali i komisaři z Bruselu, má za sebou první šetření. Není z Bruselu, ale z Brna.
Český antimonopolní úřad totiž uvedl, že čeští kontroloři nenašli nic, co by nasvědčovalo zakázané dohodě firem ČEZ, J&T, EnBW a Dalkia při prodeji společnosti International Power. Právě tato smlouva je podle informací Aktuálně.cz jedním ze zásadních bodů, pro který do společností ČEZ a J&T vtrhli lidé z Evropské komise a zabavovali potřebné dokumenty a data.
Tajná dohoda čtyř firem měla podle týdeníku Euro kromě dalších upravovat i postup těchto společností v tendru na prodej českých aktiv společnosti International Power. Její prodej skupině J&T za 22,5 miliard český antimonopolní úřad povolil bez podmínek. "Spojení, tak jak bylo oznámeno, nepovede podle zjištění úřadu k podstatnému narušení soutěže, a proto bylo povoleno," uvedl šéf úřadu Petr Rafaj.
Účastnili jste se obchodu?
Až z podrobného rozhodnutí úřadu ale vyplývá, že úřad kromě prodeje International Power prověřoval úlohu dalších firem v tomto obchodu. Na to, že se na obchodu podílely také ČEZ, Dalkia a německá EnBW, si u antimonopolního úřadu stěžovaly firmy Czech Coal a PPC, která patří do skupiny Penta. O tom, že si Penta na obchod s aktivy International Power stěžovala, se zatím jenom spekulovalo, rozhodnutí brněnského úřadu to ale definitivně potvrzuje. Stížnosti obou firem kromě Brna zamířily i do Bruselu.
Podle stěžovatelů z Czech Coal a Penty měla celá transakce právě kvůli údajné účasti ČEZ, Dalkia a EnBW podléhat pravomoci a schválení Evropské komise.
"Nabytí výlučné kontroly nad společností International Power ze strany společnosti Libute (firma vlastněná J&T) je součástí širší vzájemně propojené transakce, která má být posuzována jako jedno spojení soutěžitelů, jež s ohledem na obraty dosažené podnikatelskými uskupeními, jejichž součástí jsou i společnosti ČEZ, EnBW a Dalkia, podléhá povolení ze strany Evropské komise," uvedli oba stěžovatelé v podnětu k úřadu.
„Nelze už dále přehlížet rozmach oligopolní moci na českém energetickém trhu, která má navíc v zádech stát jako většinového vlastníka dominantní společnosti ČEZ," prohlásil už v létě Petr Pudil, předseda představenstva a generální ředitel Czech Coal
Úřad tak sice uvedl, že posuzoval spojení J&T a International Power bez účasti společností ČEZ, Dalkia či EnBW, na základě stížnosti ale prověřil i možnost zapojení těchto firem. "Nic nesvědčí o tom, že by tyto společnosti byly zapojeny do transakce spočívající v nabytí kontroly nad International Power," rozhodl úřad.
Nic tomu nesvědčí
ČEZ i Dalkia na vyzvání úřadu odmítly, že by se na transakci podílely. „Tomu nesvědčí ani žádné jiné podklady získané úřadem v průběhu správního řízení," uvedl v rozhodnutí úřadu jeho místopředseda Robert Neruda.
Podle úřadu se musí všechny další transakce týkající se akcií Pražské teplárenské a Pražské energetiky posuzovat samostatně, ne v jednom balíku.
Penta namítala také, že prodávající britští majitelé tendr na kupce v poslední chvíli zrušili a domluvili se jen s J&T. Tím se ale úřad nezabýval, jeho rozhodnutí se mohlo týkat jen spojení firem.
J&T smlouvou s International Power podepsanou v polovině června získala elektrárnu Opatovice a akciové podíly společnosti International Power v Pražské teplárenské a Energotransu. J&T současně oznámila, že 48,67 procenta akcií Pražské teplárenské obratem prodá energetické firmě ČEZ.
Czech Coal dnes podala proti verdiktu úřadu rozklad. "ÚOHS vychází z vlastního velmi úzkého vymezení skupiny J&T, která podle něj v energetice a teplárenství vůbec nepodniká, a proto se nejednalo o fúzi, která by mohla narušit hospodářskou soutěž," uvedla mluvčí Czech Coal Liběna Novotná. Kvůli této konstrukci se ÚOHS v podstatě nijak nevypořádal s námitkami Czech Coal, podle nichž by měla dopady spojení posuzovat EK, dodala.
Podle Czech Coial vyplývá, že navzdory mediálním prohlášením těchto společností není v těžební společnosti MIBRAG spolu s ČEZ vlastníkem podílu J&T, ale pouze Křetínský. Dále z ní vyplývá, že Křetínský nejedná za skupinu J&T a je na ní zcela nezávislý. "Tyto závěry jsou krajně nepřesvědčivé. Prokazatelně totiž existuje propojení mezi těmito třemi skupinami," zdůraznil generální ředitel a předseda představenstva společnosti Czech Coal Petr Pudil.