Konkrétní důsledky kauzy Huawei. Projděte si, které projekty kvůli hrozbě skončily

Václav Junek
21. 2. 2019 20:06
Deník Aktuálně.cz sestavil přehled, které veřejné instituce a úřady rozvázaly spolupráci s čínskou telekomunikační společností Huawei poté, co Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) loni v prosinci upozornil na možnou provázanost poskytovatelů technologií Huawei a ZTE s čínskými zpravodajskými službami.

Společnost Huawei obvinění NÚKIB označila za neprůkazné a připojila dle Lidových novin výhrůžku, že pokud úřad varování nezmění či nestáhne, bude po státu soudně vymáhat odškodné až 40 miliard.

NÚKIB trvá na svém, ale odmítá zveřejnit konkrétní informace o hrozbě z užívání čínských technologií s tím, že podklady podléhají utajení.

Vláda po úřadem vydaném upozornění nařídila 160 státním úřadům a soukromým firmám, které spravují kritickou infrastrukturu, aby provedly analýzu rizik spojených s užíváním technologií Huawei. Opřít se instituce mohou i o zákon o kybernetické bezpečnosti, jenž umožňuje vyřadit ze státních zakázek jakoukoliv firmu představující kybernetické narušení bezpečnosti. 

Které konkrétní projekty dosud úřady a instituce stoply, shrnuje následující přehled.

Jan Hamáček, politik ČSSD a ministr vnitra na snímku z 3. 8. 2018.
Jan Hamáček, politik ČSSD a ministr vnitra na snímku z 3. 8. 2018. | Foto: Honza Mudra

Ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra vypsalo veřejnou zakázku na dodávku síťových přepínačů, kterou získala firma Huawei. Rozhodujícím kritériem byla bezkonkurenční cena, kterou nabídl čínský technologický gigant.

Resort ji zatím nezrušil. V oficiálním prohlášení sdělil, že v užívání techniky od Huaweie kybernetickou hrozbu nevidí, neboť hodlá hardware implementovat pouze v interním systému bez internetového připojení. O tendru ministerstva vnitra jsme psali zde

 

Právě se děje

Další zprávy