Zakladatel Huaweie promluvil: USA nás nedokážou rozdrtit, svět nás neopustí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
19. 2. 2019 10:11
Zakladatel čínské telekomunikační firmy Huawei Žen Čeng-fej poskytl po dlouhé době první rozhovor pro mezinárodní médium. Na britské stanici BBC promluvil o zatčení své dcery, finanční ředitelky Huaweie Meng Wan-čou, které je podle něj politicky motivované. A taky řekl, že ani tlak USA nemůže jeho firmu zničit.
Zakladatel čínské společnosti Huawei Žen Čeng-fej.
Zakladatel čínské společnosti Huawei Žen Čeng-fej. | Foto: ČTK

Kanada zadržela Meng 1. prosince na žádost Spojených států, kde je finanční ředitelka společnosti obviněna z praní peněz, podvodu, krádeže obchodních tajemství a porušování sankcí proti Íránu. Huawei popírá, že by se dopustila čehokoliv špatného.

"Mám námitky proti tomu, co USA udělaly. Tento typ politicky motivovaného počínání je nepřijatelný," řekl pro BBC Žen Čeng-fej.

Kritizoval také tlak Spojených států, sám se ho ale nebojí. "Není způsob, jak by nás USA mohly rozdrtit," prohlásil. "Svět nás nemůže opustit, protože jsme pokročilejší," míní.

"Pokud světla zhasnou na západě, východ bude stále zářit. Pokud na severu zavládne tma, bude tu ještě jih. Amerika není svět, Amerika je jen část světa," dodal. Připustil nicméně, že případná ztráta zákazníků by mohla mít značný dopad na největší čínskou soukromou firmu.

Minulý týden americký ministr zahraničí Mike Pompeo varoval spojence před používáním technologií od Huaweie. Austrálie, Nový Zéland a USA již zakázaly či vyřadily Huawei z dodávek zařízení pro budoucí sítě 5G, zatímco Kanada zkoumá, zda výrobky firmy představují vážnou bezpečnostní hrozbu.

Britské středisko pro kybernetickou bezpečnost nicméně usoudilo, že riziko spjaté s použitím technologií Huawei je zvládnutelné a že mnozí britští operátoři, včetně Vodafonu, spolupracují s Huaweiem při rozvoji svých sítí 5G. Tento postoj se ale přezkoumává a čeká se na rozhodnutí britské vlády, která má v březnu či dubnu rozhodnout, zda mohou používat technologie Huawei.

K možnosti k zákazu Žen řekl, že Huawei kvůli tomu nezruší své investice a že bude v Británii nadále investovat. "Stále důvěřujeme Spojenému království a doufáme, že se nám Spojené království bude důvěřovat ještě víc," řekl. "Ve Spojeném království budeme více investovat, protože pokud nám Spojené státy nedůvěřují, přesuneme investice z USA do Británie v ještě větší míře."

Huawei se ocitl v centru podezření kvůli vazbám na čínskou vládu. USA a další státy vyjadřují obavy, že její technologie mohou být zneužity čínskými zpravodajskými službami k špehování.

Žen ale ujišťoval BBC, že špehování představuje riziko, které nechce podstoupit, a že žádná "zadní vrátka" neinstaluje. "Nechceme riskovat znechucení naší země a našich zákazníků po celém světě kvůli něčemu takovému," tvrdil. "Naše společnost se nikdy nedopustí špionáže. Pokud by se tak stalo, podnik bych zavřel."

Huawei: Mobilní telefony? Nebo bezpečnostní riziko? Kauzu shrnuje Martin Veselovský

Jsou byznysové zájmy nadřazeny bezpečnosti? A které české firmy působící v Číně kauza Huawei ohrožuje? Kauzu Huawei shrnuje Martin Veselovský | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy