V čem jste hrozbou, neupřesníme. Většina podkladů je tajná, píše NÚKIB firmě Huawei

Radek Dragoun Radek Dragoun, Michal Hron
14. 2. 2019 18:15
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) trvá na tom, že technologie Huaweie představují bezpečnostní riziko. Ředitel úřadu Dušan Navrátil v dopise adresovaném čínské společnosti, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici, odmítl vyhovět jejímu požadavku, aby úřad varování zrušil či alespoň upravil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Navrátil vysvětlil, že všechny podklady pro své rozhodnutí zveřejnit nemůže, neboť některé z nich podléhají utajení. "NÚKIB vedl k vydání varování ze dne 17. prosince 2018 komplexní soubor podkladů, mimo jiné i těch, které NÚKIB získal v rámci spolupráce (s jinými orgány a osobami, které působí v oblasti kybernetické bezpečnosti)," napsal Navrátil generálnímu řediteli české pobočky Huaweie Radoslawu Kedziovi.

"Tyto podklady, které existenci hrozby v oblasti kybernetické bezpečnosti náležitě dokládají, jsou většinou utajovanými informacemi, a proto je nebylo možno blíže konkretizovat v odůvodnění varování a není to možné ani v tomto dopise," pokračuje dopis.

Varování NÚKIB je z velké části postaveno na čínském právním prostředí. Tamní zákony po soukromých společnostech vyžadují součinnost při zpravodajských aktivitách. Firmy tak musí stát pro účely špionáže pustit i do svých systémů, což může pro Česko představovat hrozbu.

NÚKIB v dopise zdůraznil, že metodika, kterou úřad vydal a která poskytuje instrukce úřadům a firmám, jež spravují systémy takzvané kritické informační infrastruktury, nemluví o velmi pravděpodobné až jisté úrovni rizika, jak mylně psali zástupci čínské firmy kyberúřadu, nýbrž pouze o hrozbě. "Rozdíl mezi pojmy riziko a hrozba je v oblasti kybernetické bezpečnosti významný a tyto pojmy nelze zaměňovat," zdůraznil Navrátil v dopise.

Kyberúřad dopisem reagoval na výzvu Huaweie, aby změnil či zrušil své varování, které se týká i další technologické firmy ZTE. Společnost odpověď požadovala do čtvrtka. Huawei odpoledne ČTK potvrdil přijetí dopisu. Podle mluvčí firmy Magdy Teresy Partyky společnost nyní analyzuje a připravuje další kroky.

Konkrétní dopady nastaly obratem

NÚKIB své varování vydal v polovině prosince. Premiér Andrej Babiš následně oznámil stažení všech mobilních telefonů příslušných značek z českých úřadů, aby následně za svůj ukvapený krok zkritizoval NÚKIB za nejasné varování. Úředníci následně upřesnili, že se varování vztahují pouze na kritickou infrastrukturu státu a nikoli na běžná koncová zařízení či síťové prvky v soukromých systémech.

Doporučení nicméně vyvolalo reakci státu hned v několika případech. Jedním z nejviditelnějších bylo vyřazení firmy z veřejné zakázky na vybudování portálu Moje daně za více než půl miliardy korun. Minulý týden pak ministerstvo obrany nařídilo odstranit ze služebních telefonů značky Huawei bezpečnostní aplikaci AirWatch, kterou používá pro zabezpečení přístupu do interního informačního systému armády.

Na všech úřadech také probíhá analýza rizik spojených s technologií zmíněných čínských firem. Jak zjistily Hospodářské noviny, jejich výsledky nejsou ve většině případů zatím známy.

Varování zlehčoval prezident Miloš Zeman a varoval před ekonomickou odvetou Číny. Bezpečnostní výhrady vůči Huaweii však zaznívají také v některých dalších evropských zemích i ve Spojených státech.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 50 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy