Konkrétní důsledky kauzy Huawei. Projděte si, které projekty kvůli hrozbě skončily

Václav Junek
21. 2. 2019 20:06
Deník Aktuálně.cz sestavil přehled, které veřejné instituce a úřady rozvázaly spolupráci s čínskou telekomunikační společností Huawei poté, co Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) loni v prosinci upozornil na možnou provázanost poskytovatelů technologií Huawei a ZTE s čínskými zpravodajskými službami.

Společnost Huawei obvinění NÚKIB označila za neprůkazné a připojila dle Lidových novin výhrůžku, že pokud úřad varování nezmění či nestáhne, bude po státu soudně vymáhat odškodné až 40 miliard.

NÚKIB trvá na svém, ale odmítá zveřejnit konkrétní informace o hrozbě z užívání čínských technologií s tím, že podklady podléhají utajení.

Vláda po úřadem vydaném upozornění nařídila 160 státním úřadům a soukromým firmám, které spravují kritickou infrastrukturu, aby provedly analýzu rizik spojených s užíváním technologií Huawei. Opřít se instituce mohou i o zákon o kybernetické bezpečnosti, jenž umožňuje vyřadit ze státních zakázek jakoukoliv firmu představující kybernetické narušení bezpečnosti. 

Které konkrétní projekty dosud úřady a instituce stoply, shrnuje následující přehled.

Ministerstvo obrany
Ministerstvo obrany | Foto: Jakub Plíhal

Ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany svým pracovníkům nařídilo odstranit z firemních mobilů značky Huawei bezpečnostní aplikaci AirWatch, kterou používalo pro zabezpečení přístupu do interního informačního systému armády.

Analytik a publicista Marian Kechlibar sdělil serveru iRozhlas.cz, že za pomoci AirWatch lze telefon na dálku deaktivovat. Jakýkoliv software, v jehož schopnostech je smazat data ze zařízení na dálku, prý také může obsahovat skryté příkazy umožňující s těmito daty nakládat i jiným způsobem. Psali jsme o tom zde.

 

Právě se děje

Další zprávy