Praha - V nejbližších týdnech spustí česká armáda novou zakázku na údržbu a servis letounů L-159. Kontrakt do roku 2022 má hodnotu bezmála 1,5 miliardy korun. Dalších více než 400 milionů si podle přehledu významných vojenských tendrů, který má na stole vláda, vyžádá přestavba tří nepotřebných jednomístných bitevníků na verze pro dva piloty.
Skončí tím definitivně dlouhý příběh, během nějž se Češi snažili zbavit desítek letadel, která si koncem 90. let objednali, aniž by je potřebovali. “Všechna nepotřebná letadla se podařilo prodat, zbude jen jedno, které si armáda nechá jako záložní,” říká Petr Medek, mluvčí ministra obrany Martina Stropnického.
Původně si vojáci jednomístných strojů L-159 objednali od Aera Vodochody 72, z nichž se 47 ukázalo jako nepotřebných. Šest se jich přestavělo na dvojmístné cvičné verze, dvě letadla havarovala. První aspoň částečně úspěšný pokus udat něco ze zbytku do zahraničí byla výměna pěti L-159 za jeden transportní letoun CASA. Španělé ale dodatečně tři bitevníky zase vrátili.
Pak se dlouho nic nedělo, až předloni v létě vláda přiklepla prodej až 28 strojů americké společnosti Draken, která spolupracuje s armádou USA. Nakonec ale za oceán zamíří českých bitevníků jen jednadvacet, protože mezitím vstoupili do hry Iráčané, kteří chtějí vyzbrojit své letectvo, mimo jiné kvůli boji s Islámským státem.
Irák dostane celkem 15 letounů L-159 včetně čtyř, které byly dosud zařazené ve výzbroji armády, takže nestály zakonzervované v hangárech jako desítky dalších. Irák potřebuje rychle letadla, která mohou hned do akce. Právě proto armáda musí nyní pro vlastní potřeby nechat tři kusy ze skladů přestavět na cvičné dvojmístné.
“Po přestavbě tří jednomístných na dvojmístná bude mít armáda celkem 24 L-159, z toho 8 dvojmístných,” upřesnil mluvčí Medek.