České letouny L-159 jsou významným příspěvkem v boji proti islamistům, říká Stropnický

Jan Gazdík Jan Gazdík
17. 3. 2016 18:33
Česká republika se řadí k zemím, které Iráku významně pomáhají v boji proti Islámskému státu. Vyplývá to z vyjádření ministra obrany Martina Stropnického (ANO) pro Aktuálně.cz bezprostředně poté, co padla i poslední překážka k exportu českých bitevních letounů L-159 do Iráku. "Tyto bitevníky výrazně zvýší akceschopnost iráckých vzdušných sil," říká ministr v krátkém rozhovoru.
Letoun L-159.
Letoun L-159. | Foto: Aero Vodochody

Prodej nepotřebných bitevních letadel L-159 se táhne už minimálně přes deset let. Teď tedy padla i poslední překážka - nesouhlas Britů, aby byl do Iráku i s českými letouny vyvezen britský výstražný vysílač, který varuje pilota, když je zaměřen radarem protivníka. Jak se vám podařilo Brity přesvědčit, že nakonec změnili stanovisko?

Trpělivě jsme Britům vysvětlovali, že export letounů do Iráku i s jejich výstražným vysílačem na palubě neohrozí britské bezpečnostní zájmy. Určitě pomohla i intervence premiéra Bohuslava Sobotky při nedávné návštěvě premiéra Davida Camerona v Praze. A je tu i další argument: má-li irácké letectvo úspěšně bojovat s Islámským státem, musí být vybaveno kvalitními letouny.

Jen tak mimochodem: asi dvacítku těchto bitevníků si od nás kupuje americká firma Draken International. Jde o soukromou společnost, která poskytuje služby americkému letectvu a námořnictvu. Stroje L-159 jsou používány při cvičení amerických pilotů, kteří s nimi svádějí zkušební souboje. V Iráku dvě naše L-159 již jsou a brzy k nim přibude dalších třináct strojů. To není špatný výsledek. Skladování a údržba těchto přebytečných letounů nás v minulosti stály přes čtvrt miliardy korun. Předchozí vlády je marně nabízely všude možně po světě. Tento letitý problém, který byl pro mnohé černou můrou, se podařilo vyřešit až teď.

Lze to chápat i tak, že jde o významný příspěvek Česka v boji proti Islámskému státu?

Jednoznačně. A jde o více než významný příspěvek. Letectvo hraje v soudobých konfliktech zásadní roli a české L-159 výrazně zvýší akceschopnost iráckých vzdušných sil. Iráčanům a Kurdům jsme ostatně už v minulosti poskytli pomoc v podobě střeliva do pěchotních zbraní či ručních granátů, vládou schválený a připravený je i dar munice Jordáncům. Není zase až tak mnoho států, které se v boji proti islamistům takhle angažují.

Před časem jste mi řekl, že si neumíte představit, že by Česko nebylo na černé listině islamistů, v jejich žargonu na seznamu ďáblů. Možná se teď ale objeví výhrady, že islamisty provokujeme, že si koledujeme o jejich odvetu.

Zlu je třeba se postavit. V boji proti Islámskému státu pomáháme Iráku, Jordánsku či Kurdům dlouhodobě. Patnáct bitevních letounů do Iráku je jen logickým pokračováním této naší pomoci.

Jak daleko je zvažované vyslání českých pilotů a pozemních specialistů do Iráku v roli instruktorů či školitelů iráckých letců?

Půjde asi o tři desítky instruktorů, techniků a dalších vojáků, kteří pomohou Iráčanům zvládnout sofistikované bitevníky L-159 a zdokonalit jejich výcvik. Materiál o jejich vyslání je hotový. V nejbližších týdnech ho projedná vláda.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy