Praha - Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) vystrašil ministerstvo práce a sociálních věcí.
Poté, co v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že zastavil rušení ústavů pro lidi s postižením, ministerstvo práce a sociálních věcí požádalo zástupce kraje o schůzku.
Byl to totiž právě Nečasův resort, který v Česku nastartoval rušení ústavů a s tím spojený návrat lidí s postižením do běžného života.
Dvě ze čtyř zařízení, která ministerstvo vybralo jako první adepty na zrušení přitom leží právě ve Středočeském kraji, kde se hejtman Rath rozhodl, že nastartovaný proces zastaví.
Kraj z rušení necouvá
„Chtěli jsme slyšet, co Středočeský kraj plánuje," řekl vedoucí odboru sociálních služeb ministerstva Martin Žárský. „Zda nastaly nové skutečnosti, které vedly Ratha k takovému vyjádření v médiích."
Podle Žárského však zástupci kraje navzdory Rathovu dřívějšímu vyjádření ministerstvo ujistili, že rušení ústavů nazastaví.
„Přesvědčil jsem se o tom, že v žádném případě Středočeský kraj necouvá z transformačního uvažování," uvedl po jednání na kraji Žárský. „Zvažuje jistou modifikaci, ale neznamená to, že by transformaci zastavili. To je můj dojem z dnešního jednání."
Ústavy pod Ratha
Podle hejtmana se však ani po schůzce se zástupci ministerstva, nic na jeho přesvědčení nezměnilo. "Samozřejmě, že platí verze pana hejtmana, že kromě ústavu ve Vraném, se žádné další ústavy rušit nebudou," vzkázal Rath přes tiskovou mluvčí Berill Maschekovou. "Rušení ústavů tedy není na programu."
Hejtman David Rath svoji vizi péče o lidi s postižením poprvé prezentoval na konci března v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Tehdy uvedl, že v Bendlově plánu zrušit ústavy pokračovat nebude.
„V žádném případě," reagoval tehdy Rath na dotaz, zda bude pokračovat v nastartovaném procesu rušení ústavů. „V podstatě jediný, který skončí, je jeden ústav ve Vraném na Kladensku. Ale jen proto, že to předchůdce dostal do stavu, kdy s tím už nejde nic dělat."
Rath už se byl ve Vranském ústavu podívat. Klienti by jej měli opustit do letošního září a v jeho prostorách by mělo podle hejtmanových představ vzniknout školící středisko pro krajské úředníky.
Zároveň si nechává zpracovat ekonomickou analýzu chráněného bydlení, kam se už část někdejších klientů z ústavů přestěhovala. Expertíza by měla být hotova do dvou týdnů, poté se hejtman rozhodne, co s chráněnými byty udělá.
„Zatím neumím říci, zda některá chráněná bydlení zrušíme," řekl po návštěvě dvou ústavů Rath. „Nyní zjišťujeme, kolik to stojí a jaký z toho mají klienti užitek."
Konec ústavů do roku 2015?
O rušení ústavů rozhodl Středočeský kraj v roce 2007 pod vedením Petra Bendla (ODS). Od té doby ústavy opustilo na 133 klientů.
Ve stejném roce se také vláda usnesla, že je potřeba přeměnit dosavadní způsob péče o lidi s postižením a schválila koncepci transformace ústavů.
"Místo výstavby a nákladné rekonstrukce stávajících zařízení, budou finanční zdroje směřovány k podpoře vzniku chráněných bytů a domů v přirozené zástavbě," uvádí se v dokumentu.
Ministerstvo vybralo 30 ústavů, která by měla tuto vizi naplnit. U čtyř z nich by však měl být proces rychlejší než u ostatních.
„Jsou zařazeny v takzvané nulté fázi. Jsou tak daleko, že netřeba otálet a uměle ten proces zdržovat," říká ředitel ministerského odboru Žárský. „Nedokáži odhadnout, kdy skončí, ale doufám, že to bude během 2-3 let."
U zbylých ústavů by k jejich přeměně mělo dojít do šesti let.