Praha - Plavenky a příspěvky na přilby pozvolna končí.
Pojišťovnám se letos kvůli krizi může dostat až o 11 miliard méně, začínají proto šetřit.
Ministerstvo zdravotnictví jim doporučilo upravit právě výdaje na některé preventivní programy. Tedy příspěvky na helmy a chrániče pro děti, sluneční brýle či volné lístky do bazénu a solné jeskyně.
Pojišťovny totiž už dříve čelily kritice, že za tyto věci zbytečně "utrácejí".
Škrty v prevenci a propouštění
Návrh už před několika dny schválili ekonomové, kteří vládě radili v době krize.
Poradenská společnost Patria Finance spočítala, že pokud žádná opatření nepřijdou, skončí pojišťovny letos s desetimiliardovým schodkem. Pokud se návrh podaří jakýmkoliv způsobem prosadit, začnou škrty v pojišťovnách už od července.
Další úspory by mělo přinést zásadní omezení provozních nákladů. Podle propočtů Patria Finance se budou muset pojišťovny rozloučit až se dvěma procenty zaměstnanců. Zbylým pracovníkům by neměly zvyšovat plat.
300 tisíc dětí jezdí s přilbou
Všeobecná zdravotní pojišťovna už jeden program ukončila. A to dokonce ten nejúspěšnější v historii.
"Od začátku minulého roku přispěla pojišťovna rodičům dětí 141 milionů korun na nákup sportovních helem a chráničů. Nabídky využilo téměř tři sta tisíc pojištěnců," shrnul výsledky projektu mluvčí pojišťovny Jiří Rod.
Dnes už si lidé pomůcky zaplatí sami. Projekt v březnu skončil. Další programy ale stále bez omezení běží.
O osm procent méně
"Je pravda, že každý měsíc sledujeme, jaký je výběr pojistného. A že k určitému omezení dojít musí. Každá pojišťovna se s tím bude muset poprat," zhodnotil situaci také šéf Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, ve které Gajdáček působí, podle něj stále žádné výhody neomezila. Vzhledem k tomu, že výběr pojistného klesl až o osm procent, už ale nějaká opatření chystá. "Byť by žádný krizový balíček nebyl," podotýká Gajdáček.
Více výdajů
Krize letos podle ministryně Daniely Filipiové sníží příjmy všech zdravotních pojišťoven zhruba o 4 až 11 miliard korun oproti pojistným plánům. Ty původně počítaly dokonce s šestiprocentním nárůstem. Stejné to bude podle ministerstva i v příštím roce. Ročně české zdravotnictví hospodaří s 240 miliardami.
S narůstající nezaměstnaností totiž přicházejí zdravotní pojišťovny o část příjmů, které jim lidé platili v pojistném. Současně pojišťovnám stoupají závazky. Oproti plánu totiž zřejmě dají o 0,4 miliardy více lidem, kteří překročí roční ochranný limit - od dubna klesá ochranný limit dětem do 18 let a seniorům nad 65 let. A to z původních 5 tisíc korun na polovinu.
Ministerstvo proto navrhuje omezit od 1. července výdaje pojišťoven na prevenci na 0,3 procenta celkových příjmů.