Rodiny neutrácí, bojí se kroků vlády víc než krize

Petr Holub
3. 4. 2009 0:50
Lidé reagovali na loňskou reformu veřejných financí. Krizi zatím ignorují
Nakupovat? V akci možná. Ilustarční snímek
Nakupovat? V akci možná. Ilustarční snímek | Foto: Tesco Stores

Analýza - Poprvé od počátku nového století omezili Češi své reálné výdaje, loni utratili o tři procenta méně než v roce 2007. Vyplývá to z nově publikovaného šetření Českého statistického úřadu.

Průměrná domácnost utratila za jednoho člena měsíčně 11 926 korun, z toho 1590 korun za daně a pojistné. V roce 2007 utratil příslušník průměrné domácnosti měsíčně 11 600 korun, na daně šlo 1578 korun.

I když se útrata číselně zvýšila o 326 korun, zdaleka se tím nepokryla víc než šestiprocentní inflace. Viníkem propadu ve výdajích se tak staly vyšší ceny potravin a energie, spolu se spotřebními daněmi a DPH, které zvýšila vládní reforma veřejných financí.

Úspory místo domů

Reforma se na propadu rodinných výdajů podepsala ještě dalším způsobem. Lidé z obav před reformou přestali investovat do nemovitostí, přestali si půjčovat a místo toho začali spořit.

Rodinné příjmy na rozdíl od výdajů reálně rostly, projevilo se však zpomalení ekonomiky, protože růst byl dvakrát pomalejší, než v předchozích letech.

Ani snížení daní Topolánkovou reformou nebylo z pohledu rodin tak výrazné jako po předvolebních reformách na konci vlády ČSSD v roce 2006.

Český statistický úřad překvapuje daty o výdajích penzistů. I když příjmy starých lidí rostly pomaleji, než u běžných zaměstnanců, přesto jejich výdaje reálně vyrostly o 0,6 procenta. Staří lidé totiž nezačali víc spořit a veškeré své příjmy obratem utratili.

Topolánkova reforma snížila podle plánu podíl sociálních příjmů na rodinných rozpočtech. Z údajů ČSÚ je však vidět, že se úroveň dávek nevrátila před rok 2006, kdy je v předvolebním rauši mimořádně zvyšovala sněmovna.

Šťastný konec roku

Rodiny nezměnily svou strategii utrácení ani koncem roku, když Česko poprvé zasáhla krize. Do nemovitostí sice dávaly ještě méně peněz, ovšem o to víc utrácely za potraviny a další spotřební zboží.

Český statistický úřad.
Český statistický úřad. | Foto: ČSÚ

Resistenci Čechů na krizi vysvětlují data ČSÚ. Během roku se zvýšily mzdy i důchody, protože podniky i stát tak reagovaly na víc než sedmiprocentní inflaci. Ve čtvrtém čtvrtletí však ceny rostly pouze o 4,4 procenta a občanům tak zůstalo víc peněz k útratě.

Zprávy o nadcházejícím propadu průmyslové výroby a hrozící nezaměstnanosti tak nemuseli brát vážně.

Stejný efekt se zřejmě uplatnil ještě počátkem roku, kdy růst cen zpomalil až ke dvěma procentům. Výzkum společnosti STEM z března ukazuje, že se české rodiny cítí stejně, jako před dvanácti měsíci. 60 procent z nich se označuje za příslušníky vyšší či střední vrstvy (loni to bylo 59 procent) a pouze čtrnáct procent domácností žije od výplaty k výplatě (loni 15 procent).

Růst/pokles příjmů a výdajů rodin (v procentech)
2006 2007 2008 4/4 2008
Hrubé příjmy 3,1 4,8 1,8 4,3
Čisté příjmy 5,2 5,1 2,9 5,4
Čisté výdaje 7,2 8,5 -3,2 -3,2
Spotřební výdaje 10,2 3,7 1,5 2,4
Podíl dávek na příjmech 23,4 28,3 26,8 26,0

Zdroj: Český statistický úřad

Poznámka: Růst či pokles je uváděn proti stejnému období minulému roku. Inflace je započtena.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy