Rodiny neutrácí, bojí se kroků vlády víc než krize

Petr Holub
3. 4. 2009 0:50
Lidé reagovali na loňskou reformu veřejných financí. Krizi zatím ignorují
Nakupovat? V akci možná. Ilustarční snímek
Nakupovat? V akci možná. Ilustarční snímek | Foto: Tesco Stores

Analýza - Poprvé od počátku nového století omezili Češi své reálné výdaje, loni utratili o tři procenta méně než v roce 2007. Vyplývá to z nově publikovaného šetření Českého statistického úřadu.

Průměrná domácnost utratila za jednoho člena měsíčně 11 926 korun, z toho 1590 korun za daně a pojistné. V roce 2007 utratil příslušník průměrné domácnosti měsíčně 11 600 korun, na daně šlo 1578 korun.

I když se útrata číselně zvýšila o 326 korun, zdaleka se tím nepokryla víc než šestiprocentní inflace. Viníkem propadu ve výdajích se tak staly vyšší ceny potravin a energie, spolu se spotřebními daněmi a DPH, které zvýšila vládní reforma veřejných financí.

Úspory místo domů

Reforma se na propadu rodinných výdajů podepsala ještě dalším způsobem. Lidé z obav před reformou přestali investovat do nemovitostí, přestali si půjčovat a místo toho začali spořit.

Rodinné příjmy na rozdíl od výdajů reálně rostly, projevilo se však zpomalení ekonomiky, protože růst byl dvakrát pomalejší, než v předchozích letech.

Ani snížení daní Topolánkovou reformou nebylo z pohledu rodin tak výrazné jako po předvolebních reformách na konci vlády ČSSD v roce 2006.

Český statistický úřad překvapuje daty o výdajích penzistů. I když příjmy starých lidí rostly pomaleji, než u běžných zaměstnanců, přesto jejich výdaje reálně vyrostly o 0,6 procenta. Staří lidé totiž nezačali víc spořit a veškeré své příjmy obratem utratili.

Topolánkova reforma snížila podle plánu podíl sociálních příjmů na rodinných rozpočtech. Z údajů ČSÚ je však vidět, že se úroveň dávek nevrátila před rok 2006, kdy je v předvolebním rauši mimořádně zvyšovala sněmovna.

Šťastný konec roku

Rodiny nezměnily svou strategii utrácení ani koncem roku, když Česko poprvé zasáhla krize. Do nemovitostí sice dávaly ještě méně peněz, ovšem o to víc utrácely za potraviny a další spotřební zboží.

Český statistický úřad.
Český statistický úřad. | Foto: ČSÚ

Resistenci Čechů na krizi vysvětlují data ČSÚ. Během roku se zvýšily mzdy i důchody, protože podniky i stát tak reagovaly na víc než sedmiprocentní inflaci. Ve čtvrtém čtvrtletí však ceny rostly pouze o 4,4 procenta a občanům tak zůstalo víc peněz k útratě.

Zprávy o nadcházejícím propadu průmyslové výroby a hrozící nezaměstnanosti tak nemuseli brát vážně.

Stejný efekt se zřejmě uplatnil ještě počátkem roku, kdy růst cen zpomalil až ke dvěma procentům. Výzkum společnosti STEM z března ukazuje, že se české rodiny cítí stejně, jako před dvanácti měsíci. 60 procent z nich se označuje za příslušníky vyšší či střední vrstvy (loni to bylo 59 procent) a pouze čtrnáct procent domácností žije od výplaty k výplatě (loni 15 procent).

Růst/pokles příjmů a výdajů rodin (v procentech)
2006 2007 2008 4/4 2008
Hrubé příjmy 3,1 4,8 1,8 4,3
Čisté příjmy 5,2 5,1 2,9 5,4
Čisté výdaje 7,2 8,5 -3,2 -3,2
Spotřební výdaje 10,2 3,7 1,5 2,4
Podíl dávek na příjmech 23,4 28,3 26,8 26,0

Zdroj: Český statistický úřad

Poznámka: Růst či pokles je uváděn proti stejnému období minulému roku. Inflace je započtena.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Kubová postoupila na plaveckém ME do semifinále znakařské padesátky

Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti do večerního semifinále znakařské padesátky. Devětadvacetiletá olympionička obsadila v dopoledních rozplavbách časem 28,30 sekundy dvanácté místo.

Těsně za postupem do semifinále zůstali na motýlkářské dvoustovce Ondřej Gemov a Adam Hlobeň. Gemov obsadil časem 1:58,19 devatenácté místo a je prvním náhradníkem, Hlobeň skončil na 21. místě (1:58,57).

Třetí český motýlkář Sebastian Luňák byl na dvoustovce devětadvacátý. Jan Micka obsadil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob výkonem 15:28,10 minuty 14. místo a na finálovou osmičku nestačil. Kristýna Horská skončila na prsařské stovce čtyřicátá.

před 47 minutami

Pietro Filipi je v konkurzu, česká módní společnost dluží asi 513 milionů korun

Městský soud v Praze rozhodl o prohlášení konkurzu na společnost Pietro Filipi. Věřitelům dluží asi 513 milionů korun, z toho je objem zajištěných pohledávek zhruba 49 milionů korun. V konkurzu je také společnost Pietro Filipi stores, která provozovala maloobchodní prodejny této české módní značky. V jejím případě výše pohledávek činí přibližně 182 milionů korun, většina je nezajištěných. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Oděvní značka Pietro Filipi působila na českém trhu od roku 1993.

Insolvenční řízení s oběma společnostmi bylo zahájeno v únoru. Důvodem byla pandemie koronaviru a nucené uzavření obchodů. Kvůli nedostatku financí majitel firem Michal Mička nebyl schopen pokračovat v hledání investorů a případné reorganizaci společností. S pohledávkami ke společnosti Pietro Filipi se od začátku insolvenčního řízení přihlásilo 153 věřitelů, u Pietro Filipi stores jich je 52.

Zdroj: ČTK
Další zprávy